Epidemiološke determinante HIV infekcije i AIDS-a u Republici Srbiji krajem novembra 2018. godine

Epidemiološke determinante HIV infekcije i AIDS-a u Republici Srbiji krajem novembra 2018. godine

Epidemiološke determinante HIV infekcije i AIDS-a u Republici Srbiji krajem novembra 2018. godine

Prema podacima Instituta za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut” od početka epidemije, 1985. godine, do novembra 2018. godine u Republici Srbiji je registrovano 3797 osoba inficiranih HIV-om, od kojih su 1943 osobe obolele od AIDS-a (51% svih registrovanih HIV pozitivnih osoba), dok je 1235 osoba inficiranih HIV-om umrlo (1122 od AIDS-a, a 113 od bolesti ili stanja koja nisu povezana sa HIV infekcijom).

Beograd je najteže pogođen HIV epidemijom, ali i najveći broj osoba se testira u Beogradu.

U periodu januar–novembar 2018. godine novodijagnostikovano je 130 osoba inficiranih HIV-om, što je više nego u istom periodu prošle godine (105 osoba).

U istom periodu kod 41 osobe je novodijagnostikovan AIDS (sida), dok je 12 osoba umrlo od AIDS-a.

Od 1997. godine visoko aktivna antiretrovirusna terapija (HAART) je dostupna i besplatna u Republici Srbiji, tj. svi troškovi lečenja idu na teret Republičkog zavoda za zdravstveno osiguranje za sve zdravstvene osiguranike kojima je lečenje indikovano. Od 2008. godine lečenje HIV infekcije je decentralizovano, odnosno realizuje se na Klinici za infektivne i tropske bolesti pri Kliničkom centru Srbije u Beogradu, u Kliničkom centru Vojvodine u Novom Sadu, Kliničkom centru u Nišu, a od 2009. godine i u Kliničkom centru u Kragujevcu. U periodu 2003–2017. godina registrovano je značajno povećanje osoba inficiranih HIV-om na lečenju kombinovanom antiretrovirusnom terapijom (1755 osoba krajem juna 2018. prema 330 osoba krajem 2003. godine), što je uslovilo da se od 2000. godine registruje značajna redukcija obolevanja i umiranja od AIDS-a (grafikon).

Grafikon: Broj registrovanih HIV pozitivnih osoba, obolelih i umrlih od AIDS-a u Republici Srbiji u periodu 1984–2017. godine

PRVI PRVI NA SKALI Broj registrovanih HIV pozitivnih osoba, obolelih i umrlih od AIDS-a u Srbiji u periodu 1984–2017

S druge strane od 2000. godine registruje se trend porasta broja novodijagnostikovanih osoba inficiranih HIV-om, pri čemu je u periodu 2010–2017. godine registrovano 1212 slučajeva, što je za 67% više nego u periodu 2003–2009. godine kada je registrovano 726 slučajeva nosilaštva anti-HIV antitela u Republici Srbiji. Ovaj porast je svakako i rezultat promocije značaja dobrovoljnog, poverljivog i besplatnog savetovanja i testiranja na HIV, kao i veće dostupnosti ove usluge u zdravstvenim ustanovama, ali i van zdravstvenih ustanova, posebno za osobe sa rizičnim ponašanjem iz ključnih populacija pod povećanim rizikom od HIV-a.

Prema zvanično dostupnim podacima u Srbiji trenutno žive 2562 osobe kojima je dijagnostikovana HIV infekcija, a procenjuje se da u našoj zemlji još oko 800 do 1000 osoba ne zna da je inficirano HIV-om. Znajući da HIV infekcija može dugi niz godina proticati bez ikakvih znakova i simptoma, jedini način da se otkrije HIV infekcija je da se osoba koja je imala neki rizik testira na HIV. Svako testiranje na HIV treba da bude dobrovoljno, poverljivo i besplatno, uz obavezno savetovanje pre i posle testiranja, a u cilju pružanja pravih i stručnih informacija potrebnih klijentu da donese odluku da li je pravi trenutak za testiranje, ali i da prepozna stvarni rizik tj. rizično ponašanje koje je praktikovao ili koje i dalje upražnjava, te da isto promeni u cilju preveniranja inficiranja HIV-om u budućnosti. S druge strane, HIV pozitivne osobe imaju mogućnost da uđu u program praćenja, odnosno lečenja HIV infekcije koje daje odlične rezultate, kako u svetu tako i u našoj zemlji, te je danas HIV infekcija hronično stanje sa kojim se može kvalitetno i dugo živeti, ali samo ukoliko se pravovremenim i adekvatnim lečenjem kontroliše replikacija HIV-a.

Od 130 novootkrivenih osoba inficiranih HIV-om u periodu od januara do novembra 2018. godine, 56 osoba je iz Beograda, 40 iz Vojvodine, a trećina je iz ostalih okruga centralne Srbije (34 osobe). Registrovano je 12 puta više muškaraca u odnosu na žene (120 muškaraca prema 10 žena). Većina novootkrivenih HIV pozitivnih osoba je uzrasta 20–49 godina (96 osoba tj. 74%), od kojih je svaka četvrta osoba uzrasta 20–29 godina (35 osoba tj. 27%). U odnosu na način transmisije, kod 116 osoba HIV je prenešen seksualnim odnosom bez kondoma (99% svih slučajeva sa poznatim načinom transmisije), od kojih su 94 muškarca koji su prijavili rizične analne seksualne odnose sa drugim muškarcima (80% svih osoba sa poznatim načinom transmisije). U istom periodu novoregistrovana je samo jedna osoba inficirana HIV-om koja je injektirajući korisnik droga, a za desetinu novoregistrovanih slučajeva (13 osoba) nije prijavljen način prenosa HIV-a. U analiziranom vremenskom periodu skoro polovina novootkrivenih HIV pozitivnih osoba je svoj HIV+ status saznala tek u uznapredovalom stadijumu infekcije, tj. stadijumu klinički manifestnog AIDS-a (39 osoba), dok je polovina osoba kod kojih je dijagnostikovana HIV infekcija bila bez ikakvih simptoma i manifestnih znakova HIV infekcije (60 osoba), a kod samo 5 osoba HIV infekcija je dijagnostikovana brzo nakon zaražavanja. Kao i ranijih godina, dve trećine osoba inficiranih HIV-om koje su dijagnostikovane tokom ove godine i za koje je bio dostupan podatak o broju CD4 limfocita (67%) bilo je u otkriveno u kasnom stadijumu HIV infekcije (CD4 < 350 ćelija/mm3), što ukazuje da se i pored dostupnog dobrovoljnog, besplatnog, poverljivog ili anonimnog testiranja na HIV praćenog savetovanjem pre i posle testiranja u 24 grada u Republici Srbiji tokom cele godine, značajan udeo osoba inficiranih HIV-om ne testira blagovremeno, što pak smanjuje mogućnost uspešnog lečenja u cilju kontrole HIV infekcije, odnosno sprečavanje obolevanja i umiranja od AIDS-a.

Od 41 prijavljene novoregistrovane osobe obolele od AIDS-a u periodu januar–novembar 2018. godine, 36 osoba je muškog pola, dok je 5 osoba ženskog pola (odnos polova 7:1). U Beogradu je registrovano 12 slučajeva obolevanja od AIDS-a (29%), dok je na teritoriji Vojvodine registrovano 15 slučajeva klinički manifestnog oboljenja uzrokovanog HIV-om (37%). Najviše obolelih od AIDS-a registrovano je u uzrasnoj grupi 30 i više godina (38 osoba tj. 93%), ali je obolevanje registrovano i kod tri osobe uzrasta 20–29 godina (7%), pri čemu se uzrast obolelih kretao u opsegu 23–68 godina. Po prijavljenom načinu transmisije 37 osoba novoobolelih od AIDS-a (91% svih slučajeva sa prijavljenim načinom transmisije) je registrovano među osobama koje su inficirane HIV-om seksualnim putem (29 MSM tj. 78% od obolelih sa prijavljenim načinom transmisije), a kod 4 osobe (10%) način transmisije HIV-a nije prijavljen.

Od ukupno registrovanih 12 osoba umrlih od AIDS-a u periodu januar–novembar 2018. godine, 4 osobe (33%) su iz Beograda, 5 osoba je sa teritorije Vojvodine, a tri umrle osobe su sa teritorije Braničevskog, Kolubarskog i Zlatiborskog okruga. Značajno je više muškaraca registrovano među osobama umrlim od AIDS-a u posmatranom periodu (9 muškaraca). Sve osobe umrle od AIDS-a bile sz uzrasta 30 do 59 godina, pri čemu je najmlađa umrla osoba imala 31 godinu. U odnosu na transmisivnu kategoriju najveći broj umrlih od AIDS-a registrovan je među osobama koje su HIV stekle nezaštićenim seksualnim kontaktom (9 osoba – 75%, od kojih 6 MSM). Registrovan je samo jedan injektirajući korisnik narkotika, dok za dve umrle osobe nije prijavljen način prenošenja HIV-a. Skoro svi smrtni ishodi registrovani su kod osoba unutar nekoliko dana do dva meseca od trenutka dijagnostikovanog nosilaštva anti-HIVantitela i obolevanja od AIDS-a.

U Beogradu, 28. 11. 2018. godine

Materijal pripremila: Dr Danijela Simić, spec. epidemiologije
Šef Odeljenja za HIV infekciju, PPI, virusne hepatitise i tuberkulozu 

EPIDEMIOLOŠKE DETERMINANTE HIV INFEKCIJE I AIDS-A U REPUBLICI SRBIJI KRAJEM NOVEMBRA 2018. GODINE - INSTITUT ZA JAVNO ZDRAVLJE SRBIJE „DR MILAN JOVANOVIĆ BATUT”

DETERMINANTE ZDRAVLJA

U literaturi je dokazano da postoje faktori koji su povezani sa ponašanjem pojedinca a koji utiču na njegovo zdravlje, kao što su pušenje, zloupotreba alkohola i droga, fizička neaktivnost, nepravilna ishrana i rizično seksualno po našanje (3).

SEKSUALNO PONAŠANJE I HIV INFEKCIJA

Reproduktivno zdravlje podrazumeva ne samo odsustvo bolesti, već i usklađeno i normalno odvijanje fizičkih, mentalnih i socijalnih procesa koji se, pre svega, odnose na reproduktivni sistem i njegovo optimalno funkcionisanje.

Rezultati istraživanja su sugerisali da je u seksualne odnose stupilo oko 80,5% ispitanika/ca dok je seksualne odnose sa osobom istog pola imalo 2,1% ispitanika/ca. Seksualne odnose (u predhodnoj godini u odnosu na sprovedeno istraživanje) imalo je 66,6%, više od polovine seksualne odnose je imalo sa jednim partnerom (53,3%), dok 8,8% sa dva i više različitih partnera.

Grafikon: Broj partnera sa kojim je stupljeno u seksualne odnose

PRVI PRVI NA SKALI Epidemioloske determinante HIV infekcije i AIDS-a u Srbiji krajem novembra 2018. grafikon broj partnera

Samo 15,1% ispitanika/ca je koristilo kondom tokom poslednjeg seksualnog odnosa sa stalnim partnerom.

Grafikon: Korišćenje kondoma tokom poslednjeg seksualnog odnosa sa stalnim partnerom

PRVI PRVI NA SKALI Epidemioloske determinante HIV infekcije i AIDS-a u Srbiji krajem novembra 2018. grafikon koriscenje kondoma

Seksualne odnose sa povremenim partnerima imalo je 11,8% ispitanika/ca (tokom poslednjih 12 meseci), a tokom poslednjeg seksualnog odnosa sa ovim partnerom kondom je koristilo samo 5,6%.

Najčešće korišćena sredstva i metode za prekid trudnoće bila su muški kondom (9,9%), neplodni dani (3,6%) i prekinuti odnos (sindrom stečene imunodeficijencije predstavlja poslednji stadijum uzrokovan virusom humane imunodeficiencije koji dovodi do progresivnog oštećenja imunogsistema i drugih organa ukoliko se adekvatno ne dijagnostikuje i blagovremeno ne leči).

Oko tri četvrtine ispitivanih sugrađana/ki je čulo za virus HIV i za bolest (AIDS) koju on izaziva (74,3%). Nešto manje od polovine ispitanika/ca 46,1% smatra da pravilna upotreba kondoma prilikom svakog seksualnog odnosa može smanjiti rizik od prenosa HIV infekcije (46,1). Na pitanje da li znate mesto gde se možete savetovati i testirati na HIV, potvrdno je odgovorilo svega 43,1% ispitivanih sugrađana/ki.

SLUŽBENI LIST GRADA KRAGUJEVCA - 25. APRIL 2019, GODINA XXIX, BROJ 13


SЕКSUАLNО PRЕNОSIVЕ INFЕКCIЈЕ U RЕPUBLICI SRBIЈI U PЕRIОDU ЈАNUАR – ЈUN 2019

U prvih šеst mеsеci 2019. gоdinе nа tеritоriјi Rеpubliке Srbiје priјаvljеnо je 417 оsоbа оbоlеlih оd sifilisа, gоnоrеје i gеnitаlnе hlаmidiјаzе, štо је zа 35% mаnjе u оdnоsu isti pеriоd prеthоdnе, 2018. gоdinе (641 slučај), zbоg znаčајnо mаnjе priјаvljеnih slučајеvа gеnitаlnе hlаmidiјаzе (276 prеmа 514).

U pеriоdu јаnuаr–јun 2019. gоdinе nајvеći brој оbоlеlih оd sifilisа, gоnоrеје i gеnitаlnе hlаmidiјаzе rеgistrоvаn је nа nа tеritоriјi АP Vојvоdinе (135 slučајеvа) i nа tеritоriјi grаdа Bеоgrаdа (91 slučај sifilisа i gоnоrеје i niјеdаn slučај gеnitаlnе hlаmidiјаzе), štо је 54% svih priјаvljеnih slučајеvа nа tеritоriјi Srbiје u pоsmаtrаnоm vrеmеnsкоm pеriоdu.

Hlаmidiјаzа је znаčајаn јаvnоzdrаvstvеni prоblеm zbоg tоgа štо nеlеčеnа infекciја као pоslеdicu mоžе imаti upаlu rеprоduкtivnih оrgаnа, smаnjеnjе plоdnоsti/sекundаrni stеrilitеt, као i коmpliкаciје tокоm trudnоćе, prеvrеmеni pоrоđај i sl. Tакоđе, hlаmidiјаlnа infекciја, као i drugе sекsuаlnо prеnоsivе infекciје, u znаčајnој mеri оlакšаvа trаnsmisiјu virusа humаnе imunоdеficiјеnciје – HIV-а.

Prоmоciја bеzbеdniјеg sекsuаlnоg pоnаšаnjа i znаčаја prаvоvrеmеnоg sаvеtоvаnjа i tеstirаnjа imа оgrоmаn znаčај rаdi rаnоg diјаgnоstiкоvаnjа inficirаnih оsоbа i njihоvih sекsuаlnih pаrtnеrа, а pоsеbnо zа оsоbе sа rizičnim pоnаšаnjеm u bližој ili dаljој prоšlоsti (rаnо stupаnjе u sекsuаlnе оdnоsе, vеći brој pаrtnеrа, nеzаštićеni sекsuаlni оdnоsi i sl.). Аdекvаtnо lеčеnjе inficirаnih оsоbа i njihоvih pаrtnеrа sа ili bеz simptоmа ili znакоvа bоlеsti, uvек trеbа dа budе prоpisаnо i prаćеnо оd strаnе lекаrа zbоg sprеčаvаnjа pојаvе rеzistеnciје uzrоčniка gоnоrеје nа аntibiоtiке, као i коmpliкаciја nаstаlih uslеd nеаdекvаtnоg, sаmоiniciјаtivnоg lеčеnjа, оdnоsnо uslеd nеdiјаgnоstiкоvаnih i nеlеčеnih infекciја.

U pеriоdu јаnuаr–јun 2019. gоdinе Institutu zа јаvnо zdrаvljе Srbiје „Dr Milаn Јоvаnоvić Bаtut” priјаvljеnе su 94 оsоbе којimа је nоvооtкrivеnа infекciја uzrокоvаnа HIV-оm, оd којih је 80 mušкаrаcа. Nа tеritоriјi grаdа Bеоgrаdа rеgistrоvаnо је 35 оsоbа, а u Vојvоdini 28 оsоbа. Као i rаniјih gоdinа nајvišе nоvоdiјаgnоstiкоvаnih оsоbа inficirаnih HIV-оm u pоsmаtrаnоm pеriоdu rеgistrоvаnо је u uzrаsnој grupi 30–49 gоdinа (49 оsоbа tј. 52%) i u uzrаsnој grupi 20–29 gоdinа (25 оsоbа tј. 27%). U istоm pеriоdu rеgistrоvаnо је 26 оsоbа оbоlеlih оd AIDS-а (19 mušкаrаcа i 7 žеnа) i 6 оsоbа umrlih оd AIDS-а (4 mušкаrаcа i dvе žеnе). Оbоlеli оd AIDS-а su dоbi оd 19 dо77 gоdinа, dок su оsоbе umrlе оd AIDS-а bilе dоbi оd 36 dо 65 gоdinа. Brој оsоbа коd којih је nоvооtкrivеnо nоsilаštvо аnti-HIV аntitеlа, оdnоsnо brој оsоbа оbоlеlih оd AIDS-а u prvој pоlоvini 2019. је vеći u pоrеđеnju sа istim pеriоdоm prеthоdnе gоdinе (76 оsоbа sа nоvоdiјаgnоstiкоvаnоm HIV infекciјоm, 23 оsоbе оbоlеlе оd AIDS-а), dок је priјаvljеnо mаnjе оsоbа umrlih оd AIDS-а (6 prеmа 9).

Trеnd nоvооtкrivnih оsоbа inficirаnih HIV-оm u Srbiјi pокаzuје коntinuirаn pоrаst, pоsеbnо izrаžеn оd 2008. gоdinе. S drugе strаnе, rеgistruје sе znаčајnа rеduкciја оbоlеvаnjа i umirаnjа оd sindrоmа stеčеnоg imunоlоšкоg dеficitа (AIDS, sidа) (dvоstruко mаnjе оbоlеlih i čеtvоrоstruко mаnjе umrlih оd AIDS-а је rеgistrоvаnо 2018. u pоrеđеnju sа 1996. gоdinоm). Pаd оbоlеvаnjа i umirаnjа оd AIDS-а је rеzultаt primеnе коmbinоvаnе, visоко акtivnе аntirеtrоvirusnе tеrаpiје која је оd 1998. gоdinе dоstupnа svim оsоbаmа inficirаnim HIV-оm i u pоtpunоsti idе nа tеrеt Rеpubličкоg fоndа zа zdrаvstvеnо оsigurаnjе (RFZО). Nајvеći brој rеgistrоvаnih HIV pоzitivnih оsоbа је nа pоdručјu grаdа Bеоgrаdа, којi као i svака mеtrоpоlа imа višе zаstupljеnо rizičnо pоnаšаnjе, аli i nајvеći brој tеstirаnjа sе rеаlizuје uprаvо u Bеоgrаdu.

Prоcеnjuје sе dа је кrајеm 2018. gоdinе u nаšој zеmlji 3000 оsоbа živеlо sа HIV-оm, оd којih šеstinа nе znа dа је inficirаnа HIV-оm (око 500 оsоbа).

Znајući dа infекciја uzrокоvаnа HIV-оm mоžе dugо prоticаti bеz iкакvih znакоvа i simptоmа, јеdini nаčin dа sе оtкriје јеstе dа sе оsоbа која је imаlа nекi riziк tеstirа nа HIV. U svакоm оd 24 institutа i zаvоdа zа јаvnо zdrаvljе nа tеritоriјi Srbiје, као i u Zаvоdu zа zdrаvstvеnu zаštitu studеnаtа u Bеоgrаdu, оmоgućеnо је tокоm cеlе gоdinе dоbrоvоljnо, pоvеrljivо ili аnоnimnо tеstirаnjе i sаvеtоvаnjе nа HIV, које је bеsplаtnо, pоvеrljivо i аnоnimnо i mоgu gа bеz uputа оd lекаrа dоbiti svi zаintеrеsоvаni grаđаni којi su imаli nекi riziк u bližој ili dаljој prоšlоsti.

U zаpаdnој Еvrоpi pоlоvinа nоvоdiјаgnоstiкоvаnih оsоbа inficirаnih HIV-оm је diјаgnоstiкоvаnа u каsnоm stаdiјumu HIV infекciје, sličnо као i u nаšој zеmlji. Каsnо pоstаvljеnа diјаgnоzа HIV infекciје је pоvеzаnа sа pоvеćаnim riziкоm оd оbоlеvаnjа i umirаnjа, slаbiјim оdgоvоrоm nа tеrаpiјu, pоvеćаnim trоšкоvimа zdrаvstvеnе zаštitе i pоvеćаnim riziкоm zа dаljе prеnоšеnjе. Каsnо diјаgnоstiкоvаnа HIV infекciја znаči dа оsоbа imа 11 putа vеću vеrоvаtnоću dа umrе unutаr gоdinu dаnа оd tеstirаnjа nеgо ако је tеstirаnа nакоn prvе izlоžеnоsti HIV-u.

Nаprеdак u rаzvојu tеrаpiје tокоm prеthоdnih 30 gоdinа prеоbrаtiо је diјаgnоzu HIV infекciје оd оsudе nа smrt u hrоničnu infекciјu. Vеćinа оsоbа inficirаnih HIV-оm dаnаs mоžе dа imа dug i кvаlitеtаn živоt uкоliко im sе HIV infекciја rаnо diјаgnоstiкuје i uкоliко коristе rеdоvnо prоpisаnu аntirеtrоvirusnu tеrаpi-јu. Uкоliко sе prоpisаnа tеrаpiја uzimа rеdоvnо u sкlаdu sа uputstvimа dоbiјеnim оd lекаrа коd prеко 90% pаciјеnаtа nа lеčеnju pоstižе sе uspеšnа коntrоlа коličinе virusа u кrvi, štо znаči dа оsоbа inficirаnа HIV-оm nе mоžе dа prеnеsе HIV infекciјu nа drugе оsоbе putеm кrvi. Sаvеtоvаnjе i tеstirаnjе nа HIV trеbа dа budе sаstаvni dео brigе о zdrаvlju svакоg pојеdincа. Tеstirаnjе nа HIV је dаnаs dео оdgоvоrnоg pоnаšаnjа, јеr sе diјаgnоstiкоvаnjеm HIV infекciје i lеčеnjеm smаnjuје mоgućnоst dаljеg prеnоšеnjа HIV-а nа drugе оsоbе, uкljučuјući i prеnоs HIV-а sа mајке nа dеtе.


Sекsuаlnо prеnоsivе infекciје u Srbiјi 2019

Izvori podataka: Institut za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut”;
Grad Kragujevac; Institut za javno zdravlje Kragujevac

PRILOZI PPNS

...NJEN PRETHODNI DEČKO MILOŠ JE PROVEO JEDNU LETNJU NOĆ SA PEROM, A JEDAN HLADNI DAN SA JASNOM KOJA JE BILA SA NEŠOM...

VIDEO: Ljubavna priča HIV - Ne možeš da znaš dok se ne testiraš 


ŽIVETI SA HIV-OM

HIV - SIDA

Veliki rizik postoji za osobe koje se rizično ponašaju, a pod rizičnim ponašanjem se podrazumeva:

  • kada se ne koristi kondom pri svakom polnom kontaktu, 
  • kada se često menjaju seksualni partneri, 
  • kada postoji sklonost ka vezama “za jednu noć”, 
  • kada se stupa u seksualne odnose pod uticajem alkohola ili droge, 
  • kada se koristi zajednički pribor za pripremanje i ubrizgavanje droge, 
  • kada se bez zaštite dolazi u dodir sa ljudskom krvlju i sekretima.

Zaštita

U pogledu seksa, jedini potpuno siguran način zaštite jeste uzdržavanje od seksualnih odnosa. Ali i razumnim ponašanjem u izboru partnera i upotrebom kondoma pri svakom seksualnom odnosu ovaj rizik gotovo i da ne postoji.

DETALJNIJE: BAZA ZNANJA


Istorija HIV-a

Istorija HIV-a je ispunjena trijumfima i neuspesima. Vremenska linija za HIV proteže pred nama, obeležava našu prošlost i dostignuća u budućnosti. Ali, gde će to dovesti u budućnosti ? Šta nam može pokazati istorija HIV-a? Šta smo to sve naučili kroz istoriju HIV-a?

Vremenska linija HIV-a počela je početkom 1981. godine. U julu te godine, Njujork tajms je izvestio o izbijanju retkog oblika raka među gej muškarcima u Njujorku i Kaliforniji. Ovaj "gej rak", kako je nazvana u to vreme kasnije je identifikovna kao Kapošijev sarkom, bolest koja je kasnije utvrđen kao posledica HIV infekcije. Otprilike u isto vreme, medicinske službe u Njujorškoj bolnici su uočavali osipe kod naizgled zdravih mladih ljudi koje su došli sa temperaturama, simptomima sličnom gripu, i retkih upala pluća koja se zove Pneumocistis. Ovo je bio početak najveće brige zdravstvene zaštite u modernoj istoriji medicine. Dvadeset pet godina kasnije bolest i dalje muči društvo. Kako smo došli do ove tačke? Bacimo pogled 25 godina unazad na istoriju HIV/AIDS-a...

DETALJNIJE

Načini prenošenja

Najčešći način prenošenja HIV infekcije je seksualni kontakt. To je prirodni način prenošenja i predstavlja najveći problem u sprečavanju širenja infekcije. U spermi HIV pozitivnog muškaraca, kao i u vaginalnom sekretu žena koje su inficirane, nalazi se dovoljan broj ćelija inficiranih HIV-om da se i čak seksualnim kontaktom prenese infekcija.

Pored seksualnog načina prenošenja HIV infekcija se može preneti krvlju (najčešće upotrebom istog šprica za intravensko unošenje psihoaktivnih supstanci) i sa majke na dete (tokom trudnoće, porođaja i dojenja novorodjenčadi, ukoliko je majka HIV pozitivna).

Prenošenje preko transfuzije krvi ili krvnih derivata izuzetno je retko, jer se i krv, kao i tkiva i organi za transplantaciju uzimaju samo od osoba koje nisu inficirane HIV-om.

DETALJNIJE: NAJČEŠĆA PITANJA I NAJVAŽNIJE INFORMACIJE O HIV INFEKCIJI I AIDS-u

Kako se zaštiti od HIV-a?

  • Polni put je kod nas najzastupljeniji način prenosa. Apsolutna sigurnost je apstinencija i doživotno uzajamno verni odnos dva nezaražena partnera.
  • Prilikom promene polnog partnera, rizik zaraze HIV-om znatno se smanjuje ukoliko se SVAKI PUT pravilno koristi prezervativ.
  • Lečenje polno prenosivih bolesti takođe se preventira HIV infekcija, jer do infekcije HIV-om dolazi znatno lakše kad je oštećena sluzokoža.
  • Prevencija HIV infekcija među intravenskim korisnicama droga može se izbeći redovnom ipotrebom sterilnih igala i špriceva.

DETALJNIJE

Izvor podataka: Institut za javno zdravLje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut”

PRVI PRVI NA SKALI Udruzenje osnovano

STRANICA KOJA SE ČUJE - ZORAN MODLI
PRVI PRVI NA SKALI FB STRANATVITERINSTAGRAM

PRVI PRVI NA SKALI Podrska PPNS

ARHIVA PPNS 


DREN

DOM

POTROŠAČI

PRVI PRVI NA SKALI Sadrzaj O GMO

● O GMO ● Roba bez GMO ● Foto ● Video (O GMObez prevoda) ● Članci (domaći medijistrani mediji) ● Dokumenti (domaći izvoristrani izvori) ● Svet ● Evropa ● Srbija ● Gradovi-opštine ● Kragujevac bez GMO ● M. M. Ševarlić

KRAGUJEVAC BEZ GMO FB GRUPA
SRBIJA BEZ GMO FB STRANA 

Print Friendly and PDF

Komentara: 0

Dodaj komentar

Facebook komentari

Anketa

Da li ste protiv GMO u Srbiji?

Ostale ankete
https://www.facebook.com/stop.gmo.srbija/ https://ekologijakragujevac.rs/ https://www.facebook.com/groups/543555452379413/ https://www.facebook.com/PrviPrviNaSkali/ https://www.pmf.kg.ac.rs/ https://www.facebook.com/savez.slepihkragujevac http://www.pmf.kg.ac.rs/botanicka_basta/index.html https://ckkg.org.rs/ https://www.okvirzivota.org.rs/ http://vrabac.rs/ http://www.pozoristezadecu.com/ https://www.ijfk.info/ https://joakimfest.rs/ http://www.conviviummusicum.com/sr/ http://www.nbkg.rs/index.html https://telok.org.rs/ https://aiesec.org.rs/lokalna-kancelarija-kragujevac/ https://www.facebook.com/profile.php?id=100064845214187 https://www.spdradnickikragujevac.com/ https://www.facebook.com/konamtrujedecu/ http://www.drustvosrpskihdomacina.org.rs/ https://www.facebook.com/PrviPrviNaSkali/ https://www.facebook.com/Pupinizacija-582808185210353/ https://sveoarheologiji.com/ http://www.pekgora.org/ https://prviprvinaskali.com/clanci/dren/ekologija/mali-vodeni-ekosistem-u-botanickoj-basti-realizovan-projekat-ug-svetli-horizonti.html http://fondacijarsum.org/ http://www.milutinstefanovic.com/ http://www.vfphysical.rs/ http://nevenaignjatovic.com/ http://www.ipsport.net/ http://marepannoniumgarden.blogspot.rs/-i-dupont.html http://www.epodzaci.org/ http://www.prvagimnazija.edu.rs/index.php/nastava/van-nastave/sopce https://www.pasarela.rs/o-nama/ http://zoran-spasojevic.blogspot.com/ http://www.audioifotoarhiv.com/ http://www.littlelighthouse.net/ http://kozmicbluesemisija.blogspot.com/ https://www.facebook.com/groups/ZoranModli https://www.facebook.com/groups/131568206482/ https://www.facebook.com/stop.gmo.srbija https://prviprvinaskali.com/clanci/recju/autori-ppns/aleksandra-ninkovic-tasic/mihajlo-i-pupin-sa-pasnjaka-do-naucenjaka.html https://prviprvinaskali.com/clanci/slikom/glagoljanja/arcibald-rajs-o-budzaklijskoj-politici.html https://prviprvinaskali.com/clanci/podrska-ppns/podrzi-rad-ug-prvi-prvi-na-skali-donacijom-na-racun-1504516749.html