Amnesty International recorded commutations or pardons of death sentences in 21 countries: Bangladesh, Cameroon, China, Egypt, India, Indonesia, Japan, Kuwait, Malaysia, Mauritania, Morocco/Western Sahara, Nigeria, Pakistan, Papua New Guinea, Qatar, Sri Lanka, Taiwan, Tunisia, UAE, USA and Zimbabwe.
Fifty-five exonerations of prisoners under sentence of death were recorded in six countries: China, Maldives, Nigeria, Taiwan, USA and Zambia.
Regional analysis
Americas
For the 9th consecutive year, the USA remained the only country to carry out executions in the region.
The number of executions (23) and death sentences (41) in the USA slightly increased compared to 2016, but remained within historically low trends of recent years. For the second year in a row, and the second time since 2006, the USA did not feature among the top five global executioners, with its position in the global ranking dropping from 7th to 8th.
Sedmi svetski kongres protiv smrtne kazne, 1. 3. 2019.
Federika Mogerini, visoka predstavnica za spoljne poslove i bezbednosnu politiku i potpredsednica Evropske komisije, na otvaranju Sedmog kongresa protiv smrtne kazne je između ostalog rekla: "Prevazišli smo „oko za oko“ i verujemo u pravdu, a ne u osvetu!"
Pratim raspravu 360, ja smatram da je @DCurcic u pravu. Tekst zakona nije dobar. Korak unazad. I odložena smrtna kazna. Uslovni popust, kao pitanje resocijalizacije, jako važno, ako se to ukine menja se čitav sistem. Vraćamo se na Lombroza.
Prošle su dve i po godine od momenta kada smo započeli kampanju za uvođenje doživotne kazne. Niko, ponavljam niko nam se nije javio i rekao da se ne slaže sa predlogom.
Sada, nekoliko dana pred najavljeno izglasavanje, javljaju se neki ljudi, političke partije i organizacije koje su pronašle milion razloga zašto jedan Vladica Rajković (npr) koji je silovao trogodišnje dete i ubio je potom (mada i nije trebalo koristiti kamen jer bi dete svakako preminulo) ne treba doživotno odstraniti iz društva.
Gospodo, pošto sve ovo radite isključivo iz političkih pobuda, neka vam služi na čast.
Želim da vam jasno poručim, da ću se od danas boriti svim silama za još veća prava nemoćnih i da neću odustati. Moji su motivi drugačiji od vaših. Moja je misija posvećena deci koja su među nama i deci koja su izgubila svoje živote da bi nam to bila velika opomena da se nešto mora menjati. Vi to očigledno ne razumete ali ne brinite, borićemo se i za vašu decu.
Za razliku od vas, ja nikada neću dozvoliti da ovu, Tijaninu priču uprlja politika.
- Kada je reč o zakonodavstvu u Velikoj Britaniji, postoji takozvani “whole-life order”, što znači da sudija može da osudi prestupnika na kaznu doživotnog zatvora, bez mogućnosti pomilovanja u slučaju najgoreg scenarija. Takav je bio slučaj Marka Bridžera koji je oteo i ubio Ejpril Džons, staru pet godina. Dobio je doživotnu kaznu i nikada neće izaći iz zatvora. Ovo je sada čest slučaj, kaže predstavnik NCA.
Komentara: 0