Prenosivi blender robne marke "blend džet 2" povučen je sa domaćeg tržišta zbog rizika od požara, navodi se na sajtu Ministarstva trgovine, prenosi RTS.
Blender je sa kompaktnom baterijom upakovan u kartonsku kutiju, a litijum-jonska baterija se može puniti preko USB kabla.
Oštrica blendera može da se odlomi tokom upotrebe, oslobađajući fragment, tako da korisnik može da ga proguta i tako izazove povrede organa za varenje.
Jedinice proizvoda koje podležu opozivu prodavane su u periodu od oktobra 2020. do novembra 2023. godine, a zemlja porekla je Kina.
Naložena je mera opoziv proizvoda od krajnjih korisnika, upozorenje potrošača na rizike i povlačenje proizvoda sa tržišta.
Opoziv blendera u SAD još u decembru
Komisija za bezbednost potrošačkih proizvoda SAD objavila je 28. decembra 2023. godine da je opozvala ove blendere jer mogu da se pregreju ili zapale, a sečiva blendera se mogu odlomiti, što predstavlja opasnost od požara i razderotina za potrošače.
Opoziv se odnosi na oko 4,8 miliona komada u SAD, a pored toga još preko 117.000 blendera prodato je u Kanadi.
Objavljeni su kontakti proizvođača za potrošače: besplatna telefonska linija (844-334-0562) od 8 do 22 časa od ponedeljka do petka, kao i onlajn mogućnost za opoziv preko forme na Blendjet.com/safetiandrecall.
U opisu proizvoda piše da se opoziv odnosi na "blendjet 2" prenosne blendere koji se prodaju u različitim bojama i dizajnom. Serijski brojevi su odštampani na dnu baze prozvoda, data je visina, širina i težina blendera.
Objavljena je napomena da blenderi kojima su prve četiri cifre serijskog broja između 5201 i 5542 podležu opozivu. Potrebno je da se identifikuju korišćenjem veb alata "Da li je moj blendjet 2 opozvan?" koji se nalazi na sajtu proizvođača Blendjet.com/safetiandrecall.
Potrošačima je upućen pravni lek: treba odmah prestanu sa korišćenjen opozvanih blendera i da kontaktiraju proizvođača za besplatnu zamenu.
Istaknuto je da potrošači uklone gumenu zaptivku sa osnove opozvanog blendera i pošalju fotografiju koja prikazuje serijski broj na dnu blendera. Identifikovanje proizvoda je moguće i unošenjem serijskoh broja blendera u pomenuti veb alat ili pozivom na besplatni telefonski broj.
Državna komisija je prenela da je firma primila 329 prijava o lomljenju noževa tokom upotrebe i dodatnih 17 prijava o pregrevanju ili požarima koji su rezultirali imovinskom štetom od oko 150.000 dolara. Uz to, prijavljeno je i oko 49 prijava o lakšim opekotinama, kao i jedna prijava o ranjavanju.
Mesta prodaje bili su trgovinski lanci Kostko, Valmart, Target i druge prodavnice širom zemlje i onlajn na Blendjet.com od oktobra 2020. do novembra 2023. Vrednost blendera je između 50 i 75 dolara.
Proizvođač je BlendJet iz Kalifornije, a blenderi su napravljeni u Kini.
Podaci sa sajta Ministarstva unutrašnje i spoljne trgovine Srbije
Prijava opasnih proizvoda: Opasni proizvodi u SRB
- Naziv proizvoda: Prenosivi blender BlendJet2
- Opis proizvoda: Prenosivi blender robne marke BlendJet2 sa kompaktnom baterijom upakovan u kartonsku kutiju. Litijum-jonska baterija se može puniti preko USB kabla. Pogođene jedinice proizvoda, serija5201000000 i 5542999999, su prodavane u periodu od oktobra 2020. do novembra 2023. godine
- Brend: BlendJet2
- Model/tip/vrsta: 5201000000 i 5542999999
- Zemlja porekla: Kina
- Zakonske odredbe (direktiva, odluka, relativa, itd): LVD direktiva, Zakon o tehničkim zahtevima za proizvode i ocenjivanju usaglašenosti („Sl. glasnik RS“, br. 49/2021)
Učesnici
- Podaci o proizvođaču za objavu: BlendJet Inc., a Delaware corporation with offices at 535 Getty Court, Suite A, Benicia, CA 94510
Rizik i sprovedene mere
- Vrsta rizika: Rizik od požara
- Opis rizika: Obuhvaćeni uređaji se mogu pregrejati i izazvati požar. Takođe, oštrica blenderea se može odlomiti tokom upotrebe, oslobađajući fragment, tako da potrošač/korisnik može da ga proguta i na taj način izazove povrede organa za varenje.
- Dobrovoljne mere: Opoziv proizvoda od krajnjih korisnika, Upozorenje potrošača na rizike, Povlačenje proizvoda sa tržiša. Proveru da li je proizvod obuhvaćen merom možete izvršiti na veb lokaciji https://blendjet.com/safetiandrecall
- Izvor: Strani
- Referentni broj: 000116005 2024 14830 005 000 335 004
- Nadležni organ: Ministarstvo unutrašnje i spoljne trgovine
Zapaljive baterije
Podsećamo, litijum-jonske baterije se mogu reciklirati, ali je proces je veoma komplikovan i dosta neefikasan. Sa tim baterijama ne možete da se rukuje kao sa bilo kojim drugim elektronskim otpadom, pisao je Predrag V. Popović u autorskom članku.
Delove baterije je izuzetno teško razdvojiti, a samim tim i obezbediti da se litijum ponovo koristi. Za sada, reciklira se oko jedan procenat litijuma. Za recikliranje je potrebna tehnologija koja takođe zagađuje.
Kada se stave po strani hemijski proces, problem je i laka zapaljivost. Povećana toplota ili električno pražnjenje može izazvati paljenje energetskih ćelija, napisao je Popović.
Detaljno: LITIJUM: CRNA STRANA ZELENE AGENDE
Baterije, litijum i zagađenje
Takođe u autorskom članku, prof dr. Branimir Grgur je naglasio: ukoliko bi se u Srbiji godišnje, uz 11.400 tona metalnog litijuma, proizvodilo i 100.000 elektromobila godišnje, to bi emisiju ugljen dioksida povećalo najmanje za 1,15 miliona tona ili za dodatnih 3,5 odsto.
U nastavku je naveo: Sve zajedno, proizvodnja litijuma i 100.000 elektroautomobila godišnje bi u atmosferu emitovalo oko 1.150.000 tona CO2, što znači da bi godišnja emisija gasova sa efektom staklene bašte porasla najmanje za 3,5 odsto.
Tome je dodao: EU planira ili je uvela takse od 50 evra po toni CO2, pa bi povećana emisija Srbiju izložila trošku od najmanje 75 miliona evra godišnje (50 evra puta 1.150.000 tona).
Dr Grgur, redovni profesor Tehnološko-metalurškog fakulteta i član Akademije inženjerskih nauka Srbije, je zaključio: S obzirom na veliku emisiju ugljen-dioksida tokom proizvodnje, mogućnosti samozapaljenja, nedostatka resursa za izradu velikog broja elektroautomobila na bazi litijuma, trebalo bi da se razmišlja o sinergiji različitih alternativnih izvora. Neke od alternativa u bliskoj budućnosti su natrijum-jon akumulatori, energija vodonika i gorivni galvanski spregovi, kao i tečna i gasovita biogoriva (biodizel, bioalkoholi, biogas), koja ne zagađuju okolinu, pošto je količina ugljen-dioksida nastala njihovim sagorevanjem jednaka količini koja bi se oslobodila truljenjem biomase iz kojih se dobijaju. Mogućnosti su neograničene, a čista energija je svuda oko nas, samo je treba prepoznati i upotrebiti.
ARHIVA PPNS PROF. DR BRANIMIR GRGUR: SVE ŠTO VEROVATNO NISTE ZNALI O LITIJUMU I ELEKTRIČNIM AUTOMOBILIMA - CRNO, A NE ZELENO (NIN)
Izvori: RTS; CPSC; Ministarstvo unutrašnje i spoljne trgovine; PPNS
Obrada: Prviprvinaskali.com
STRANICA KOJA SE ČUJE - ZORAN MODLI
PRVI PRVI NA SKALI FB STRANA, TVITER, INSTAGRAM, TRED
PODRŽI PPNS!
MIHAJLO PUPIN
ARČIBALD RAJS
Komentara: 0