Godišnje priznanje "Kragujevački slez" za 2024. godinu u formi povelje pripalo je Milošu Srejoviću, posthumno - za najupečatljiviji doprinos zaštiti i unapređenju životne sredine na teritoriji Kragujevca. Zahvalnice "Kragujevački slez" dobili su Saša Alempijević, udruženje Ekomar i Jelena Pavlović.

Iz kandidatura
"Aktivizam Miloša Srejovića (rođ. 1986. u Kragujevcu – poč. 2025. u Kragujevcu), odnosno ’aktivno učestvovanje u očuvanju životne sredine’ obeležilo je ne samo godinu pred njegovu iznenanu smrt (10. februara 2025), već najmanje poslednju deceniju njegovog kratkog života. Prepoznavali su ga Kragujevčani kao svog na fotografijama koje su stizale iz svih krajeva ove rasprodate, prirodom bogate zemlje, gde se borio, kako su njegovi saborci redovno navodili za ’svako drvo, kap i grumen’ iste. Uvek i svugde, bez izuzetaka i izgovora. Kako se borio protiv kopanja u Rekovcu i za očuvanje pijaće vode Gruže u Šumadiji, tako je stizao i u Lopatnicu i na Staru planinu. Primerom nas je sve pobudio.
Ne iznenađuje da Miloš Srejović nema zvaničnih priznanja Grada, nije se (ciljano) zalagao za iste, iza njega nisu stajale institucije i bio je onaj koji je svakog državnog činovnika umeo javno da pozove na odgovornost. Praktikovao je pozivanje na odgovornost čitavog društva, sa dubokim razumevanjem i empatijom prema "malom čoveku", ne gubeći u masi koju je umeo da podigne i okupi osećaj za svakog pojedinca i njegovo polje rada i interesovanja, dovodeći isto u vezu sa ekologijom".
Kandidaturu je dostavila Aleksandra Blagojević.
PRILOG KANDIDATURA
Dobitnici za 2024.Povelju "Kragujevački slez" preuzeli su brat Milan i supruga Dragana, koja se obratila okupljenima.
- Zahvaljujem se svima koji su učestvovali u tome da baš Miloš bude dobitnik. Verujem da bi on bio preponosan da je sada sa nama, da ovo nosi kući. Hvala svima.

Saša Alempijević je jedan od lidera u oblasti zaštite životne sredine i ekološke edukacije u Srbiji. Kao predsednik udruženja "Zeleni mir Srbije", uspešno je sproveo brojne projekte koji imaju dugoročne ekološke, edukativne i socijalne benefite.
Kandidaturu je poslao Subnor, a zahvalnicu je preuzeo otac Miljenko Alempijević.

Udruženje "Ekomar" već godinama, pa i prošle, u više akcija upozorava ne samo naše sugrađane veći šire, ljude sa ovog područja, na sve ekološke problema na jezeru Gruža odakle se čitava ovdašnja populacija snabdeva vodom za piće.
Kandidaturu je dostavio Zoran Mišić, a zahvalnicu je primila Olivera Aleksić.

Jelena Pavlović je predložena za dobitnicu priznanja "Kragujevački slez" zbog njenog izuzetnog doprinosa očuvanju životne sredine, podizanju ekološke svesti građana i kontinuiranom volonterskom radu u oblasti zaštite prirode u Kragujevcu.
Kandidaturu je uputilo udruženje Ekomar.

Iz obraćanja
U ime petočlanog žirija "Kragujevačkog sleza" obratio se Stefan Nikezić, član Gradskog veća za unapređenje i zaštitu životne sredine.
- Grad Kragaujevac se priključio dodeljivanju priznanja "Kragujevački slez" od početka i podržava svaki vid aktivnosti u cilju zaštite životne sredine. Iz godine u godinu ima sve više predlagača i kandidata. Ove godine svi su bili dobri, a na kraju je odlučeno da Miloš dobije nagradu posthumno, naš Kragujevčanin koji se bavio zaštitom životne sredine. Bio je ekološki aktivista, radio je ne samo na teritoriji našeg grada, već i cele Srbije, na očuvanju naših reka, planina, voda. Nije bilo sumnje ko će osvojiti ovu nagradu. Zahvaljujem Botaničnoj bašti i Prirodno-matematičkom fakultetu, kao i inicijatoru Dejanu Miloševiću i udruženju PRVI PRVI NA SKALI, što su pokrenuli ovakvu vrstu nagrade jer je jedinstvena na teritoriji našeg grada.

Ispred dobitnika ovogodišnjih zahvalnica obratila se Jelena Pavlović.
- Mnogo je bitno da svi zajedno radimo, nije bitno koliko, neka to bude i minijaturno, da nam grad bude bolje mesto za život. I mnogo je bitno da decu naučimo da ne treba da bacaju smeće, da čuvaju svoje okruženje, da čuvamo našu prirodu.

O priznanju
Priznanje "Kragujevački slez" nastalo je 2023. godine na inicijativu udruženja PRVI PRVI NA SKALI u partnerstvu sa Prirodno-matematičkim fakultetom Univerziteta u Kragujevcu.
Cilj "Kragujevačkog sleza" je podsticanje zaštite i unapređenja životne sredine na teritoriji Kragujevca kroz isticanje dela ili aktivnosti koje predstavljaju najupečatljiviji doprinos u ovoj oblasti tokom protekle godine.

Inspiracija za naziv pronađena je u Kragujevačkom slezu, endemičnoj vrsti koju je 1874. godine na Metinom Brdu i između Vraćevšnice i Ljuljaka, pronašao velikan Josif Pančić.
Kandidati za sticanje priznanja „Kragujevački slez“ bila su sva fizička i pravna lica sa prebivalištem, odnosno sedištem na teritoriji Kragujevca.

Odluku o dodeli je većinom glasova doneo žiri u sastavu: rukovodilac Botaničke bašte prof. dr Marijana Kosanić, predsednica žirija, i članovi žirija: član Gradskog veća za unapređenje i zaštitu životne sredine Stefan Nikezić; načelnik Odeljenja za zaštitu životne sredine Gradske uprave za razvoj i investicije magistar Dragan Marinković; predstavnik kragujevačkog udruženja po pozivu Suzana Milošević Dobričić iz „Ekomatoteke“; Dejan Milošević, predstavnik inicijatora, udruženja PRVI PRVI NA SKALI.

Ove godine su dostavljena još dva predloga, ali su se odnosili na aktivnosti u tekućoj 2025. – to su studenti u blokadi Univerziteta u Kragujevcu - za skup "Srešćemo se na Sretenje" održan u februaru, a čija je organizacija podrazumevala i čišćenje šireg centra grada; i Srpsko biološko društvo "Stevan Jakovljević" - za projekat "Formiranje kolekcije endemičnih biljaka u Botaničkoj bašti" koji će biti sproveden tokom godine.
Predlagači su pozvani da dogodine obnove kandidature.
Organizatori su se zahvalili svim predlagačima iz protekle tri godine koji su svojim angažmanom omogućili da dodela "Kragujevačkog sleza" postane tradicija.

Podsećamo, „Kragujevački slez“ za 2024. godinu dobila je OŠ „Treći kragujevački bataljon“, a zahvalnice: udruženje Ekomar, profesor biologije Nikola Petković iz Druge kragujevačke gimnazije i Prva tehnička škola.
Prvi "Kragujevački slez", za 2023. godinu, dobila je OŠ "Jovan Popović", a zahvalnice: neformalno udruženje građana "Viša sila", predškolska ustanova "Vrabac" i novinar Miroslav Jovanović.

Nakon dodele svih priznanja, prof. Kosanić je ispričala kraću naučno-popularnu priču o Kragujevačkom slezu i Josifu Pančiću.

Metino Brdo, navedeno kao lokacija Pančićevog otkrića, je matična adresa udruženja PRVI PRVI NA SKALI, osnovanog 2019, i istoimenog portala, aktiviranog 2014. Prisutni su obavešteni da je prošle godine kroz rad neformalne grupe "Četverac sa Metinog Brda" formirana "Staza Josifa Pančića". Pozvani su da posete ovaj vidikovac koji ima Kragujevac, sa kojeg se grad vidi kao na dlanu.

U drugom delu ovog susreta priređen je obilazak Botaničke bašte, uz stručno vođenje Ivane Kruljević.

D. M. M.
Foto: Ivana Kruljević, Prviprvinaskali.com


STRANICA KOJA SE ČUJE - ZORAN MODLI
PRVI PRVI NA SKALI FB STRANA, TVITER, INSTAGRAM, TREDS
PODRŽI PPNS!
MIHAJLO PUPIN
ARČIBALD RAJS
Komentara: 0