Grad Kragujevac oglasio je rani javni uvid u elaborat za izradu Plana detaljne regulacije "Bešnjaja" koji traje do 7. aprila. Uvid je moguć u prostorijama Grada Kragujevca, kao i na internet adresi Grada.
Rani javni uvid se organizuje, pored ostalog, u cilju upoznavanja javnosti sa opštim ciljevima i svrhom izrade plana, mogućim rešenjima za razvoj prostorne celine, očekivanim efektima planiranja.
Grad poziva organe, organizacije i javna preduzeća koji su ovlašćeni da utvrđuju uslove za zaštitu i uređenje prostora za izgradnju objekata, da daju mišljenje u pogledu uslova i neophodnog obima i stepena procene uticaja na životnu sredinu.
Primedbe i sugestije na izložene elaborate u toku ranog javnog uvida mogu da se u pisanoj formi (na šalteru 13 u zgradi Grada ili preporučenom pošiljkom) upute Gradskoj upravi za razvoj i investicije, Službi za prostorno planiranje, (kancelarija 406), Trg slobode 3, 34000 Kragujevac, zaključno sa 7. aprilom.
Prema dokumentu koji je izradilo JP Urbanizam Kragujevac, u cilju razvoja ekološke zone oko nekadašnjeg dečjeg odmarališta na planini Bešnjaji na 21 kilometar od Kragujevca, na potezu reke Osanice i šumovitog pobrđa Crnog vrha koji Kragujevac deli sa gradom Jagodina, u planu je obnova ovog odmarališta i proširenje sadržaja dečjeg, školskog i studentskog turizma.
Lokacija ispunjava i uslove za klimatsko lečilište (500-557mnv), postoje mogućnosti i za razvoj zdravstveno-rehabilitacionog, sportskog i eko-turizma, uz promociju i plasman proizvoda.
Primarni plan je izgradnja odmarališta za smeštaj socijalno ugrožene populacije dece i omladine do 15 godina. Objekat se planira kao višenamenski, što podrazumeva edukaciju školske i studentske omladine u saradnji sa kragujevačkim univerzitetom, mogućnost za organizovanje seminara, kao i razvoj apartmanskog seoskog eko-etno turizma. Planira se i organizacija naučno istraživačkih stanica sa akcentom na ekologiji i očuvanju životne sredine.
U saradnji sa Gradskom organizacijom Crvenog krsta i gradom Kragujevcom boravak dece bi se organizovao zajedno sa ostalom decom osnovno školskog uzrasta, kako ne bi imala utisak izolovanosti.
U planu je i formiranje ambulante za pregled bolesne dece čiji je boravak organizovan radi oporavka, zatim, nastava u prirodi, organizovanje priprema mladih sportista, planinarski izleti, orijentiring (orijentacija u prirodi), biciklizam, kao i organizovanje radionica za edukaciju dece radi prevencije zdravstvene zaštite, ekološka edukacija osnovaca, srednjoškolaca i studenata, ali i poljoprivrednih proizvođača i lokalnog stanovništva i animacija za proizvodnju zdrave hrane, sa tendencijom povezivanja države i proizvođača – partnerski odnos).
Posebno se napominje da bi se zgradnjom ovog kompleksa obezbedio i plasman proizvoda sa ovog područja na domaće i inostrano tržište (mlečni proizvodi, voće, povrće, meso, žitarice i sl) baziran na ekološki čistoj hrani, ali i plasman divljih plodova iz ovog kraja, što bi uslovilo zadržavanje mladih i razvoj okolnih naselja.
Urbanističkim rešenjem predviđena je izgradnja više objekata sa pejzažnim uređenjem slobodnih i zelenih površina. Objekat dečijeg odmarališta se gradi na mestu prethodnog objekta, koji je predviđen za rušenje, a deo parcele zauzeće javna saobraćajnica.
Dečije odmaralište biće kapaciteta 80 korisnika i obuhvatiće odmaralište – stacionar, sportsku salu, plivalište, kotlarnicu, parking, pešačke i trim staze, uređena dečija igrališta, parterne površine, vodoizvorište sa hidrantom, rezervoar podzemne vode, uređaj za prečišćavanje otpadnih voda i dr.
Plan obuhvata i izletište, vidikovac, odmorište, meteorološku i radarsku stanicu RC Bešnjaja, lovački dom/šumsku kuću, seosko stanovanje, vikendice, eko i etno domaćinstva i uslužne delatnosti u službi turizma.
Na sajtu Grada Kragujevca navedeno je da obnovu dečijeg odmarališta Bešnjaja površine 1.300kvm finansira Slavoljub Milanović u spomen na svog prerano preminulog sina Bogdana.
O BOGDANU MILANOVIĆU
Kragujevačke novine objavile su prošle godine da će dmaralište nositi ime jednog uspešnog mladog stručnjaka koji je vrhunac u svojoj karijeri ostavrio u Americi kao programer, ali spletom nesrećnih okolnosti kratko je poživeo. Reč je o Bogdanu Milanoviću rođenom 1990. godine, a preminlom 3. januara 2019. na putu od Amerike do rodnog Kragujevca, od posledica kancera, nakon tri hirurške intervencije obavljene u SAD.
Upisao je doktorske studije 2017, dobio američko državljanstvo, počeo samostalno da pravi sajtove, da dosta zarađuje i ostvario je „american dreams”... Napravio je program koji je bio uvršten među deset u svetu i zarađivao od njega 50.000 dolara mesečno, ne računajući novac od svojih brojnih aplikacija.
Bio je sin jedinac, neoženjen. Imao je ušteđevinu, a i otac je štedeo, u slučaju da njegov jedinac ne uspe u Americi. Taj novac otac želi sada da pokloni u dobrotvorne svrhe, jer posle smrti sina nikoga više nema.
- Mislio sam da i ja „odem”. Ali nisam hteo štampane papiriće, oko kojih ljudi ginu i ratuju, da ostavim Amerikancima. Rekao sam sebi, e, vala neću. I onda sam došao na ideju da to humanitarno podelim, kaže Slavoljub Milovanović, Bogdanov otac.
Na pamet mu je pao dečji dom na Bešnjaji, gde je on boravio kao dete i ostao mu je u lepom sećanju, da se ponovo izgradi. Išao je mnogo puta tamo i razmišljao da li se isplati da se obnavlja ili napravi novi objekat. Želi samo da u spomen ostane ime njegovog sina Bogdana, ništa mu drugo ne treba...
Detaljno: GRADNJA NOVOG ODMARALIŠTA NA BEŠNJAJI U SEĆANJE NA BOGDANA MILANOVIĆA
PRILOG PPNS: PLAN DETALJNE REGULACIJE "BEŠNJAJA" U KRAGUJEVCU
(izvod)
Zaštita životne sredine
Makroekološke karakteristike
Širi prostor obuhvata plana u okviru područja obe opštine pripada području kvalitetne životne sredine. Za ova područja treba obezbediti rešenja kojima se eliminišu bilo kakvi negativni uticaji u budućem razvoju, odnosno uvećavaju pozitivni kao komparativna prednost u planiranju razvoja. Čitav prostor Bešnjaje se mora maksimalno očuvati.
Mikroekološka analiza
Kao što je već navedeno, i na samoj lokaciji nisu identifikovani uzroci mogućih zagađenja, sem da je postojeći građevinski fond u većoj meri zapušten. Međutim bez obzira na to, identifikovano je nekoliko mogućih faktora koji mogu negativno da utiču na zaštićeno područje:
- aktivnosti u okruženju koji posredno mogu uticati na lokaciju,
- aktivnosti na samoj lokaciji koji mogu da izazovu negativan uticaj.
Uticaji u okruženju koji mogu izazvati negativne uticaje su:
- neplansko širenje građevinskog područja koju ne prati neophodna infrastruktura,
- uticaj neplanske poljoprivrede i prekomernih agrohemikalija u okruženju,
- slabo i nedosledno održavanje šumskih i livadskih ekositema mogu prouzrokovati zarastanje livada i šumskih sastojina invazivnim vrstama
Uticaji na samoj lokaciji
- uticaji u toku izgradnje objekata i infrastrukture koji su privremeni (buka, aerozagađenje, generisanje otpada...)
- uticaji nakon izgradnje (saobraćaj, generisanje otpada, poajava sanitarnih otpadnih voda i sl...),
- neadekvatno upravanje prostorom (zarasla šumska vegetacija, neadekvatno pošumljavanje i hortikulturno uređenje) što može dovesti do dominacije invazivnih vrsta biljaka i životinja,
- rizik od akcidenta.
Iz predloga osnovnih urbanističkih parametara
Moguće kompaktibilne namene su funkcije koje mogu da budu dopuna osnovnoj nameni, ali samo pod uslovom da ta delatnost ne ugrožava osnovnu namenu, javni interes i životnu sredinu. Određena delatnost koja može u izuzetnim slučajevima da bude i dominantna samo pod uslovom ukoliko je kompaktibilne sa osnovnom namenom, odnosno, pod uslovom da ne ugrožava planiranu osnovnu namenu šire zone, javni interes i životnu sredinu, i realizuje se prema pravilima definisanim za osnovnu namenu.
Namene objekata čija gradnja je zabranjena su sve namene koje svojom funkcijom mogu da ugroze osnovnu namenu sa bilo kog aspekta. Zabranjene su sve delatnosti koje bi ugrozile životnu sredinu bukom, vibracijama, gasovima, mirisima, otpadnim vodama, i drugim štetnim dejstvima, kao i objekti koji po arhitektonsko građevinskom sklopu ne odgovaraju karakteru zahvata.
Zaštita životne sredine, tehnički, sanitarni i bezbedonosni uslovi
Osnovni uslovi zaštite životne sredine ostvaruju se primenom pravila i mera zaštite, uređenjem prostora, rekonstrukcijom i izgradnjom objekata u skladu sa Pravilima uređenja i građenja, tehničkim i sanitarnim propisima i priključenjem na naseljsku infrastrukturu kao i uređenjem javnih i saobraćajnih površina na lokaciji.
Obavezno se definiše karakter programa i mere zaštite na lokaciji, sa svim elementima zaštite u okviru objekta, instalacija, opreme, parcele i zahvata, sa isključenjem iz programa realizacije svih onih koji po uslovima korišćenja i zaštite, odnosno nameni, ne odgovaraju karakteru celine...
Koncept zaštite životne sredine
Zajedno sa pripremanjem Materijala za rani javni uvid Plana detaljne regulacije, započinje proces ekološke valorizacije i zaštite ovog prostora prema važećoj zakonskoj regulativi. Ovaj proces obuhvata sprovođenje procedure donošenja Odluke o izradi Strateške procene uticaja plana detaljne regulacije na životnu sredinu, kojom se verifikuje opšti režim korišćenja i zaštite prostora u skladu sa važećim Zakonom o zaštiti životne sredine („Službeni glasnik Republike Srboje“, br. 135/04, 36/09, 36/09 – dr. zakon, 72/09 – dr. zakon i 43/11 – odluka US,14/16, 76/18, 95/18-dr. zakon) i Zakonom o Strateškoj proceni uticaja („Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 135/04, 88/10).
Prema Odluci o izradi Plana detaljne regulacije „Bešnjaja“ u Kragujevcu broj 350-1317/21-I od 29. juna 2021.godine („Službeni list grada Kragujevca“, broj 16/21), sastavni deo Odluke je i Odluka o pristupanju izradi Strateške procene uticaja Plana na životnu sredinu (član 10).
Plan detaljne regulacije „Bešnjaja“ u Kragujevcu-elaborat za rani javni uvid JP Urbanizam - Kragujevac
Prema Odluci o izradi Plana detaljne regulacije „Bešnjaja“ na teritoriji grada Jagodina broj 011-115/2021-01 od 20. decembra 2021.godine („Službeni glasnik grada Jagodina“, broj 22/21), sastavni deo Odluke je i Odluka o pristupanju izradi Strateške procene uticaja Plana na životnu sredinu (član 12).
Izveštaj o SPU je sastavni deo dokumentacione osnove predmetnog plana i sadrži sve neophodne elemente definisane Zakonom o strateškoj proceni uticaja („Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 135/05, 88/10).
Mere zaštite životne sredine i minimiziranje potencijalnih negativnih uticaja treba sprovoditi saglasno Zakonu o zaštiti životne sredine, („Službeni glasnik Republike Srbije”, br. 135/04, 36/09 – dr. zakon, 72/09 – dr. zakon, 43/11 – odluka US, 14/16, 95/18 - dr. zakon), Zakonu o integrisanom sprečavanju i kontroli zagađivanja životne sredine („Službeni glasnik Republike Srbije“, br.135/04, 25/15) i Zakonu o proceni uticaja na životnu sredinu („Službeni glasnik Republike Srbije ” br. 135/04, 39/06).
Koncept zaštite i unapređenja životne sredine, zasnovan je na uspostavljanju održivog upravljanja, prevenciji, smanjenju i kontroli svih oblika zagađivanja
Ciljevi zaštite životne sredine
Opšti cilj: Očuvanje postojeće vredne ekološke strukture prostora uz održiv pristup i primenu najviših ekoloških standarda u svim segmentima i sektorima razvoja. To se prevashodno odnosi na:
- očuvanje svih elemenata životne sredine, posebno očuvanje kvaliteta vazduha, zemljišta i vode,
- primenu najsavremenijih znanja i ekoloških standarda u sektoru uređenja, izgradnje i prezentacije prostora;
- prevencija i smanjenje rizika od nastanka svih vrsta akcidenta u zoni i okruženju,
- uspostavljanje održivog sistema upravljanja otpadom.
Izvori: Grad Kragujevac; Ekapija; KragujevačkeObrada: Prviprvinaskali.com
PREPORUKA PPNS
OD ZAGAĐENJA DO UNIŠTENJA - ČOVEK, PRIRODA I ODGOVORNOST (36. TRIBINA NIJE FILOZOFSKI ĆUTATI)
ZAKLJUČAK IZ ZBORNIKA SANU "PROJEKAT JADAR - ŠTA JE POZNATO?"
SANU: PROJEKAT JADAR - ŠTA JE POZNATO? (APSTRAKTI I SNIMAK NAUČNOG SKUPA)
IZ SANU MINISTARKI - O PROJEKTU JADAR: MNOGO NEDOREČENOSTI O REŠAVANJU VELIKIH PROBLEMA I POGUBNOG UTICAJA NA ŽIVOTNU SREDINU
MART 2022
- Danas javlja: Kragujevčani čekaju u redovima da potpišu protiv rudarenja litijuma
- U Kragujevcu održana tribina "Od ideologije do ekologije (VIDEO)
- Nacionalna ekološka asocijacija: Ekološka rezolucija 22
- Od zagađenja do uništenja - čovek, priroda i odgovornost (36. tribina "Nije filozofski ćutati")
- Narodna inicijativa za zakonsku zabranu bora i litijuma sprovodi se i u Kragujevcu
- Algoritam zasnovan na ponašanju pčela pomaže istraživačima da smanje zagađenje iz saobraćaja u Kragujevcu
- Pesak iz Sahare, najvećeg izvora prašine, u kišnim kapima i u Srbiji (VIDEO: Španija, Francuska)
- Narodna inicijativa za zakonsku zabranu bora i litijuma na teritoriji Srbije
- RTS najavio redovno izveštavanje o kvalitetu vazduha svakodnevno u 19:20, ali...
- Čista Srbija, a prljava tehnologija. Nešto smrdi - prof. dr Čedo Maksimović (VIDEO)
- Mentalno razgibavanje: Jadar ćete da trujete!?
- Aerozagađenje na teritoriji Kragujevca, novembar-decembar 2021
- Bušotine Rio Tinta otrovale Jadar borom i arsenom, predstavljeno u SANU
- Gama zračenje u Braginu (Belorusija) 490nsv, u Vinči (Beograd) 111nsv
- Akvarijum: Metode naučnog vrednovanja netaknutih vodenih staništa
- SEOS u akciji - u Srednjoj Dobrinji skup 6. marta, u Pomoravlju prikupljanje potpisa za zakon o zabrani litijuma
- Savet za borbu protiv korupcije: Izveštaj o privatizaciji Instituta za vodoprivredu Jaroslav Černi
- Zaključak iz zbornika SANU "Projekat Jadar - šta je poznato?"
- Dok Rio Tinto u Srbiji ispituje osnov ukidanja Projekta Jadar, u Mozambiku kažnjen zbog obmana o rezervama, a na Novom Zelandu otkriveno da nema ugovor o uklanjanju opasnog otpada
FEBRUAR 2022
- Šumska pedagogija u Šumadiji
- Apel RTS-u da dnevno-informise-o-zagadjenosti-vazduha-ili-sledi-masovni-protest-video.html
- SEOS i Kreni-promeni: Potpisima građana i protestima do zakona o zabrani rudnika litijuma (VIDEO)
- SANU: Promocija zbornika "Projekat Jadar - šta je poznato?"
- U Kragujevcu javno raspravljano o proceni uticaja na životnu sredinu rekonstrukcije kotlarnice Energetike
- Rio Tinto za Glas Amerike: Poštujemo odluku Vlade; meštani za Dojče vele: Rio Tinto ne odustaje (VIDEO)
- Prorektor Ristić povodom prozivke premijerke Brnabić: Dobijao sam sugestije da povedem računa gde, šta i kako govorim
- Pentagonu potrebne veće zalihe litijuma za vojnu industriju; bivša direktorka Rio Tinta u vrhu korporacije Lokhid Martin koja se sastajala sa srpskim firmama u Dubaiju
- Milion stanovnika živi u gradovima gde ne postoji državni monitoring kvaliteta vazduha
- RTS: Vazduh u Srbiji prekomerno zagađen, precizne podatke imaće uskoro Kragujevac, Valjevo, Osečina, Novi Sad, Subotica, Vrbas, Nova Varoš, Prijepolje, Kladovo, Bor, Vranje, Leskovac, Pirot, Niš i Čačak (VIDEO)
- Protesti u Portugaliji protiv rudnika litijuma
- Princeza Danica Karađorđević u kampu SEOS-a: Filip i ja podržavamo naš narod (FOTO, VIDEO)
- SEOS ispred Predsedništva: Treći dan (FOTO, VIDEO)
- SEOS ispred Predsedništva, 12. 2. 2022. (VIDEO)
- Prijavi ekološki problem - rok za rešavanje: sedam dana od dobijanja zahteva
- Radni doručak SEOS-a i Kreni-promeni (VIDEO)
- SEOS: Protest za trajnu zabranu istraživanja i eksploatacije bora i litijuma u Srbiji (FOTO, VIDEO)
- Godfri o Rio Tintu u Srbiji: Jadarit "neverovatna" šansa..., nadam se da ova priča nije završena
- SEOS: Svi kao jedan - najava protesta ispred Predsedništva (AUDIO)
- Zorana Mihajlović uporno odbija zahteve za pristup zapisnicima Radne grupe za implementaciju Projekta Jadar
- SEOS i- Kreni-promeni: Ne odustajemo do zabrane istraživanja i eksploatacije litijuma i bora (FOTO, VIDEO)
- Galerija PPNS: Srbija nije na prodaju!
- Protest: Srbija nije na prodaju - Kragujevac, 8. febuar
- 1990: Efektna opomena - Crni list Kristalu
- SEOS i Kreni-promeni nastavljaju proteste do donošenja zakona o zabrani istraživanja i ekspolatacije bora i litijuma u Srbiji (VIDEO)
- Naučnici i stručnjaci narodnim poslanicima: Zabranite zakonom istraživanje i rudarenje bora i litijuma u celoj Srbiji
- "Srpski Amazon" sačuvan od MHE (Nera - jedina planinska reka Vojvodine)
- SEOS i Kreni-promeni saglasni: Jedini zahtev - zabrana istrživanja i iskopavanja litijuma i bora na teritoriji Srbije
- Rio Tinto objavio izveštaj o ’kulturu maltretiranja, uznemiravanja i rasizma’ u ovom rudarskom gigantu
- Sindikat nauke Srbije: Za dostojanstven rad u nauci
JANUAR 2022
- Dejan Lekić, Bojan Simišić: Ne politizujemo, borimo se za živu glavu
- Rudnici kulture: Bor i Majdanpek (VIDEO)
- Zašto je važno da se uvede zabrana iskopavanja litijuma i bora na teritoriji cele Srbije
- Advokat Sreten Đorđević: Rio Tinto govorio neistine
- SEOS: Predlog zakona o zabrani istraživanja i eksploatacije litijuma i bora na teritoriji Republike Srbije, sa obrazloženjem
- SEOS: Predlog zakona i pitanja za Vladu Srbije
- Tadić: Bili su dobrodošli! Niko neće Rio Tintu, koji je ogromna kompanija, reći 2001..., 2012. ni sada - niste dobrodošli! (VIDEO)
- Protest: Nije kraj - Loznica, 22. 1. 2022. (VIDEO)
- I Službeni glasnik objavio Uredbu o prestanku važenja Prostornog plana za realizaciju "Projekta Jadar"
- Objavljena Uredba o prestanku važenja Prostornog plana za realizaciju projekta Jadar
- Rio Tinto brine - za "naše aktivnosti i naše ljude u Srbiji"
- Naled, Kanada Fond i Breakthrough doo - inicijatori ubrzanog donošenja novog zakona o rudarstvu 2014.
- Vlada ukinula prostorni plan za Jadar
- Dejan Lekić za CINS: Skoro milion i po građana u većim mestima ne zna kakav vazduh diše
- SEOS: Nastavlja sa blokadama - nećemo rudnik litijuma, moratorijum nas ne zanima
- Rio Tinto odlaže plan proizvodnje u Srbiji za 2027, uslov: odobrenja i dozvole Vlade
- Brnabić: Lično ću se uključiti u realizaciju projekta (2018); Rio Tinto ne mora da bude u Srbiji (2022)
- Dok je projekat Rio Tinta zaustavljen u blizini Feniksa, ambasador Godfri: Litijum je ogromna korist za Srbiju
- Manojlović: Ne plaća se odšteta ako se ukine Prostorni plan; Đorđevi: Tehnologija Rio Tinta opasna po životnu sredinu
- Vučić o Rio Tintu: Šta mislite da je neko na lepe oči dobio istražna prava bez-dinara? Dinara nam nisu platili!
- Ima li posledica za Rio Tinto zbog neobjavljivanja studije u 2021. o proceni uticaja na životnu sredinu, najavljene na sastank sa Vučićem i u izjavama A. Brnabić
- Da li ste za utvrđivanje akta o promeni Ustava Republike Srbije? NE!
- Prof. Zoran Stevanović, geolog: Država ima pravo da ne odobri kopanje litijuma
- Rio Tinto kao metafora: BDP i statističke iluzije
- Prorektor Ristić: Izaći ću na referendum i zaokružiti NE
- Agelast: Rio Tinto - dr Dragana Đorđević, dr Ljiljana Tomović i Sreten Đorđević
- Budimo pametni, sačuvajmo to što imamo - Jovan Memedović (Sasvim prirodno: Gladni turista)
- Projekat Rio Tinta u Srbiji štite potpisi Svilanovića (2004) i Vučića (2021) na međunarodnim ugovorima sa Ujedinjenim Kraljevstvom?
STRANICA KOJA SE ČUJE - ZORAN MODLI
PRVI PRVI NA SKALI FB STRANA, TVITER, INSTAGRAM
PODRŽI PPNS!
MIHAJLO PUPIN
ARČIBALD RAJS
Komentara: 0