Neformalna grupa Kragujevčana "Ljubitelji Pivarskog parka" zapazila je poslednjih dana da se ponovo dovozi ugalj na matičnu adresu Energetike, iako je za novu sezonu najavljen prelazak na gas. Kako navode Pivarci, da ne bi "dolazilo do raznih zabuna ili takozvanih spinova", ovim povodom su kontaktirali člana Gradskog veća za komunalne delatnosti Vladimira Maksimovića, koji je ujedno i pomoćnik direktora za ekonomiku tog preduzeća.
- Od ove grejne sezone nije predviđeno korišćenje uglja ni na jednoj lokaciji Energetike. Sve kotlarnice su predviđene za rad na gas. Pomenute aktivnosti koje se sprovode na lokaciji su u skladu sa Zakonom o energetici i samo u tu svrhu se nabavljaju, piše na početku odgovora koji je uputio Maksimović.
U odgovoru je usledio citat dva stava Člana 345 tog zakona:
"Energetski subjekti koji obavljaju delatnost proizvodnje toplotne energije iz prirodnog gasa za snabdevanje tarifnih kupaca toplotne energije dužni su da obezbede mogućnost supstitucije prirodnog gasa drugim energentima u količini koja će omogućiti najmanje 15 dana njihove prosečne proizvodnje toplotne energije u januaru, februaru i martu za prethodnih pet godina.
Operativne rezerve derivata nafte, uglja i drugih energenata koriste se u slučaju kratkotrajnih poremećaja na tržištu, usled havarija i drugih nepredviđenih situacija zbog kojih je ugrožena sigurnost rada pojedinih delova energetskog sistema ili energetskog sistema u celini".
PRILOG: ZAKON O ENERGETICI
Maksimović je, bez navođenja detalja, dodao da "dinamika realizacije projekta uklanjanja pepela sa matične lokacije Pivara ide po dinamici predviđenoj sa Ministarstvom zaštite životne sredine i u skladu sa dogovorom na sastanku koji smo imali kod Gradonačelnika", objavili su Ljubitelji Pivarskog parka.
Ova neformalna grupa je u maju izvestila javnost da je povodom nesaniranog pepelišta na istoj adresi izdejstvovala sastanak sa nadležnima u gradu, a njihovi sagovornici bili su gradonačelnik Nikola Dašić, direktor Energetike Andreja Ilić i pomenuti Vladimir Maksimović.
Tada su obavešteni da je "novac za izvoz pepelišta dobijen od Međunarodne banke za obnovu i razvoj (IBRD)", da se "vreme trajanja projekta pravda u Londonu" i da "ne sme da se ne završi ono što su naveli".
Pivarcima je još rečeno da je pokrivanje pepelišta nemoguće jer je potrebno do 10 hektara mreže za koju Energetika nema novca. Uz to, saznali su da "redovno zalivanje može da poremeti svojstvo pepela, da ne može da se koristi kasnije za asfalt, a time nema gde ni da se pomeri".
Nadležni su tom prilikom potvrdili da se "prelazi na gas konačno od sledeće sezone", kao i da "neće više biti čestica u vazduhu koje će se raznositi svuda".
Pošto ostaje problem pepelišta jer će ga vetar raznositi, nadležni su zatražili spisak ulica koje su frekventne kako bi ih komunalno preduzeće pralo jednom nedeljno, napisali su Ljubitelji Pivarskog parka.
Podsećamo, ovom sastanku je prethodila akcija ispred Energetike, kao vid borbe za rešavanje problema pepelišta u tom kragujevačkom naselju. Pivarci su na skupu izrazili svoje nezadovoljstvo i ukazali na zdravstvene i ostale probleme koje pepeo stvara. Na skupu je potpisivana peticija, a sve se odvijalo pod sloganom "Imam pravo da dišem zdravo".
GALERIJA PPNS: IMAM PRAVO DA DIŠEM ZDRAVO
Foto: Ljubitelji Pivarskog parka; Koki Jovanović
Izvor: Ekologija Kragujevac
ARHIVA PPNS WWF: EVROPSKE VLADE, KORPORACIJE I INVESTITORI ZATVARAJU OČI PRED RIZICIMA OD NESTAŠICE VODE
PREPORUKA PPNS SANU: PROMOCIJA ZBORNIKA "PROJEKAT JADAR - ŠTA JE POZNATO?" (VIDEO)
IZ ARHIVE PPNS PRVI PRVI NA SKALI NA PREDSTAVLJANJU PROJEKATA EKOLOGIJA KRAGUJEVAC I KRAGUJEVAC BEZ GMO 2022
STRANICA KOJA SE ČUJE - ZORAN MODLI
PRVI PRVI NA SKALI FB STRANA, TVITER, INSTAGRAM
PODRŽI PPNS!
MIHAJLO PUPIN
ARČIBALD RAJS
Komentara: 0