U organizaciji Poverenika za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti i Projekta za odgovornu vlast Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID), 25 juna je organizovan onlajn Forum o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja "Informacije o zaštiti životne sredine – koliko je teško doći do njih?" kako bi ukazali na značaj prava na slobodan pristup informacijama od javnog značaja u oblasti zaštite životne sredine.
- Ova tema, od vitalnog značaja za sve građane Republike Srbije, posebno je važna u vreme sve češćeg ugrožavanja životne sredine, a pristup informacijama koje se tiču ugrožavanja i zaštite životne sredine, osim što je prepoznat kao posebno značajan u samom zakonu, ima prioritet u radu Poverenika. Održavanje ovog Foruma u značajnoj meri doprinosi razmeni iskustava sa domaćim i međunarodnim ekspertima za ovu oblast, kao i sa predstavnicima udruženja koja se bave zaštitom životne sredine i novinara, naglasio je Milan Marinović, poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti.
Govoreći o ovoj temi, poverenik Marinović se zahvalio na podršci USAID Projektu za odgovornu vlast, dugogodišnjem projektnom partneru Poverenika, koji je prepoznao potrebu organizovanja ovog Foruma.
- Slobodan pristup informacijama od javnog značaja je preduslov dobre uprave. Lako dostupne, razumljive i upotrebljive informacije o životnoj sredini omogućavaju efikasnije učešće građana u javnoj vlasti i bolje donošenje odluka državnih organa, istakla je Džeklin Vilijams Bridžers, direktorka USAID Projekta za odgovornu vlast.
Ona je takođe naglasila i da organizacije civilnog društva i novinari mogu da daju poseban doprinos naporima Službe Poverenika da se obezbedi efikasna primena prava na pristup informacijama od javnog značaja, i kako bi javnost bila dobro informisana i imala bolji kvalitet života.
U dijalogu o pravu na slobodan pristup informacijama od javnog značaja su učestvovali predstavnici Ministarstva zaštite životne sredine, Misije OEBS u Srbiji, Privredne komore Srbije, Evropskog biroa za životnu sredinu, međunarodni eksperti iz Crne Gore i Hrvatske, organizacije civilnog društva, kao i predstavnici medija, koji su izneli svoja iskustva, praksu, brojne izazove u primeni ovog prava u oblasti zaštite životne sredine.
Učesnici su se složili da je neophodan transparentan rad svih organa vlasti i brže postupanje u objavljivanju informacija o zaštiti životne sredine, da je potrebno da se definišu dugoročni ciljevi u pogledu demokratizacije, digitalizacije i edukacije građana i predstavnika vlasti, u ovoj oblasti.
Takođe je istaknut značaj proaktivnog objavljivanja informacija i aktivnog učestvovanja organizacija civilnog društva i medija.
- Ukoliko ne postupi na ponovno Rešenje Poverenika, imaćemo sankcije ponovo koje ćemo moći da izreknemo, za razliku od ove postojeće, organu vlasti direktno, a imaćemo i prekršajni postupak protiv odgovornog lica u tom organu vlasti - neće se povući. Drugo je pitanje što prekršajni postupak ne može da naloži davanje informacije, ali to je jedan drugi put, a mi ćemo ići i tim putem, a svakako neće proći nekažnjeno onaj ko ne postupi po Rešenju, zaključne su reči Poverenika na ovom forumu.