Masovni, otvoreni, onlajn kurs: Klimatske promene, rizici i izazovi

Masovni, otvoreni, onlajn kurs: Klimatske promene, rizici i izazovi

Klimatske promene nas podsećaju kako i pored brzog tehnološkog razvoja i dalje u potpunosti zavisimo od prirode, odnosno prirodnih resursa i prirodnih ciklusa. Posledice se osećaju širom naše planete, ugroženi su ekosistemi, dobrobit i sigurnost ljudi. WWF, kao globalna organizacija koja se bavi zaštitom prirode, klimatske promene vidi kao jedan od najvećih izazova za našu planetu i veliki deo svojih aktivnosti usmerava na ublažavanje klimatskih promena i prilagođavanje na posledice istih. Rešenje za ovaj izazov leži isključivo u međusobnoj saradnji lokalnih, nacionalnih i međunarodnih inicijativa. Ne postoji intuitivan pristup problemu rešavanja pitanja klimatskih promena. Klimatskoj krizi može se najbolje pristupiti pomoću naučnih saznanja, koji nam omogućuju da rukovodimo procesom transformacije kada su u pitanju aktivnosti koje treba preduzeti.

MOOC KAO OPCIJA

Masovni, otvoreni, onlajn kursevi (MOOC - Massive Open Online Course) su poseban oblik internet kurseva koji teoretski mogu da imaju neograničen broj polaznika. MOOC-ovi kombinuju tradicionalne oblike prenošenja znanja poput video zapisa, materijala za čitanje i rešavanja problema ili vežbi sa forumima na kojima nastavnici i polaznici mogu međusobno da komuniciraju. Učešće je besplatno, a internet veza je sve što je potrebno za pristup kursu. Internet kurs „Klimatske promene, rizici i izazovi“ prvenstveno je namenjen studentima, ali i svim zainteresovanim koji žele da saznaju više o klimatskim promenama. Pripremljen je u formatu koji je razumljiv, sveobuhvatan i pruža širi koncept koji je potreban za razumevanje klimatskih promena i sagledavanje njihove složenosti. Stoga je ovaj MOOC interdisciplinaran i uključuje naučna saznanja, modele i scenarije, ali i društvena pitanja, poput uticaja klimatskih promena na različite sektore, donošenje strategija i mera za prilagođavanje. Ovakav pristup ovoj temi omogućava učesnicima da dublje razumeju složeno pitanje klimatskih promena, i na taj način aktivno doprinesu uspostavljanju klimatski neutralnog društva.

Pogledajte kratak video (trejler) o internet kursu ’Klimatske promene, rizici i izazovi’



KAKO PRISTUPITI KURSU?

Prvi korak je da napravite svoj nalog na Iversity platformi. Da biste odslušali sva predavanja potrebno je oko 5 sati. Dostupna je i dodatna literatura koja će vam pomoći da, ukoliko ste zainteresovani, naučite i saznate mnogo više o klimatskim promenama. Sami određujete svoj tempo rada i učenja, a nakon svakog odgledanog poglavlja vas čeka test koji vam pomaže da proverite stečeno znanje. Ukoliko nemate previše vremena, a želite da saznate najvažnije o klimatskim promenama, možete poslušati i kraću verziju kursa, „Espresso MOOC“, koja se nalazi na istoj platformi i traje oko 60 minuta.

KO SU PREDAVAČI

Kroz kurs vas vode svetski poznati naučnici u oblasti klimatskih promena kao što su:

  • prof. dr Mojib Latif, GEOMAR Helmholtz Centar za istraživanje okeana u Kilu, 
  • prof. dr Jochem Marotzke, Institut za meteorologiju Maks Plank, Hamburg, 
  • prof. dr Michael Schulz, MARUM - Centar za Nauke o morskoj životnoj sredini, Bremen, 
  • prof. dr Hermann Lotze-Campen, Institut za istraživanje uticaja klime u Potsdamu, 
  • prof. dr Anita Engels, glasnogovornica Klastera izuzetnosti CliSAP, Univerzitet u Hamburgu i 
  • prof. dr Gernot Klepper, Institut za svetsku ekonomiju u Kilu. 
Helena Humphrey (voditelјka i novinarka, Deutsche Welle) je u ulozi moderatorke. Kurs se sastoji od 6 poglavlja i dodatnih materijala. Svako poglavlje sadrži različit broj lekcija i test koji pomaže da polaznici provere naučeno. Ukupno trajanje kursa je oko pet sati bez čitanja dodatne literature.

KAKO JE NASTAO MOOC

Nemački konzorcijum za klimu (Deutsche Klima-Konsortium e.V.) je naučna asocijacija koja obuhvata 24 prestižne nemačke istraživačke organizacije za istraživanje klime i klimatskih uticaja. Zajedno sa Svetskom organizacijom za prirodu (WWF) u Nemačkoj, a pod pokroviteljstvom fondacije Robert Bosch Stiftung razvijen je MOOC o klimatskim promenama i njihovim posledicama na nemačkom jeziku. Ovaj kurs je aktivan od novembra 2015. i pokazao se veoma uspešan. Kurs je besplatan i dostupan svim zainteresovanima, a pohađalo ga je do sada oko 9000 polaznika/ca. Kancelarija spoljnih poslova Nemačke finansirala je prevod i adaptaciju kursa na engleski jezik. Struktura ovog kursa je urađena prema nemačkom MOOC-u, ali su relevantni delovi prilagođeni međunarodnoj publici, a informacije ažurirane posle događaja u Parizu. U okviru projekta „Da nam klima štima“, koji podržava Vlada Švedske, preveden je i adaptiran na srpski jezik. Dodatni materijali i ostali prateći sadržaji su takođe prilagođeni korisnicima u Srbiji. Naglašavamo da su struktura, informacije i podaci isti kao i u kursu na engleskom jeziku. Posebnu zahvalnost za stručnu pomoć pri adaptaciji kursa na srpski jezik dugujemo profesoru Vladimiru Đurđeviću na Fizičkom fakultetu, Univerziteta u Beogradu.

Izvor: WWF 


Donacija za udruzenje PRVI PRVI NA SKALI 2020

ARHIVA PPNS WWF: EVROPSKE VLADE, KORPORACIJE I INVESTITORI ZATVARAJU OČI PRED RIZICIMA OD NESTAŠICE VODE

WWF: Evropske vlade, korporacije i investitori zatvaraju oči pred rizicima od nestašice vode

PREPORUKA - EKSKLUZIVNO NA PPNS SANU: PROMOCIJA ZBORNIKA "PROJEKAT JADAR - ŠTA JE POZNATO?" (VIDEO)

SANU: Promocija zbornika ’Projekat Jadar - šta je poznato?’ (VIDEO)

STRANICA KOJA SE ČUJE - ZORAN MODLI
PRVI PRVI NA SKALI FB STRANATVITERINSTAGRAM 

PODRŽI PPNS!

Print Friendly and PDF

Komentara: 0

Dodaj komentar

Facebook komentari

Anketa

Da li ste protiv rudnika litijuma u Srbiji?

Ostale ankete
https://ekologijakragujevac.rs/ https://www.facebook.com/stop.gmo.srbija/ https://www.facebook.com/groups/543555452379413/ https://www.facebook.com/PrviPrviNaSkali/ http://www.pmf.kg.ac.rs/botanicka_basta/index.html https://www.pmf.kg.ac.rs/ https://autizamkg.org.rs/ https://www.facebook.com/savez.slepihkragujevac https://ckkg.org.rs/%d1%81%d0%b0%d1%80%d0%b0%d0%b4%d1%9a%d0%b0/ http://vrabac.rs/ https://www.okvirzivota.org.rs/ http://www.pozoristezadecu.com/ https://joakimfest.rs/ http://www.nbkg.rs/index.html https://aiesec.org.rs/lokalna-kancelarija-kragujevac/ https://telok.org/partneri-udruzenja/ https://www.spdradnickikragujevac.com/ https://www.facebook.com/PrviPrviNaSkali/ https://www.facebook.com/aleksandra.n.tasic https://sveoarheologiji.com/ https://www.facebook.com/profile.php?id=100085059140554 http://www.vfphysical.rs/ http://www.milutinstefanovic.com/ http://nevenaignjatovic.com/ http://www.ipsport.net/ http://marepannoniumgarden.blogspot.rs/-i-dupont.html http://www.epodzaci.org/ http://zoran-spasojevic.blogspot.com/ http://www.audioifotoarhiv.com/ http://www.littlelighthouse.net/ http://kozmicbluesemisija.blogspot.com/ https://www.facebook.com/groups/ZoranModli https://www.facebook.com/groups/131568206482/ https://www.facebook.com/stop.gmo.srbija https://prviprvinaskali.com/clanci/recju/autori-ppns/aleksandra-ninkovic-tasic/mihajlo-i-pupin-sa-pasnjaka-do-naucenjaka.html https://prviprvinaskali.com/clanci/slikom/glagoljanja/arcibald-rajs-o-budzaklijskoj-politici.html https://prviprvinaskali.com/clanci/podrska-ppns/podrzi-rad-ug-prvi-prvi-na-skali-donacijom-na-racun-1504516749.html