Hapšenja u Portugalu zbog litijuma, pretres i rezidencije premijera zbog navoda o korupciji
U Lisabonu je u toku pretres rezidencije premijera zbog navoda o korupciji u vezi sa litijumom, prenosi Radio-televizija Portugala.
Zbog istih navoda uhapšen je i gradonačelnik grada Sines kao i dva biznismena.
Jedan od njih je blizak prijatelj premijera Antonija Košte.
Pretresi su u toku i u Ministarstvu životne sredine i infrastrukture. Tamošnji mediji prenose da će sadašnji i bivši ministri ovih resora takođe biti optuženi.
Navode da je reč o poslovima u vezi sa litijumom koji se sprovode u oblastima Montalegre na severu i Sines na jugu zemlje. Svi se sumnjiče za trgovinu uticajem.
Vlada u krizi dok javni tužioci upadaju u domove ministara
Domovi raznih ministara Vlade Portugalije, sadašnjih i bivših, uključujući premijerovu službenu rezidenciju, pretresaju se zbog sumnje na nepravilnosti u ugovaranju istraživanja litijuma i vodonika.
Među pogođenima su ministar infrastrukture Žoao Galamba, bivši ministar životne sredine/energetske tranzicije Žoao Pedro Matos Fernandes, Duarte Kordeiro, aktuelni ministar životne sredine/energetske tranzicije, „šef kabineta” premijera Antonija Koste Vitor Eskarija i Nuno Maskarenhas, gradonačelnik Sinesa.
Takođe je objavljeno da je premijerov „najbolji prijatelj“, biznismen Diogo Laserda Mačado, uhapšen, zajedno sa još dvojicom rukovodilaca kompanije.
S obzirom da su vesti i dalje veoma „vruće“ i u izvesnom smislu nejasne (pogledajte ažuriranja u nastavku), stručnjaci su naglasili da šta god da se dogodi ovi događaji „će imati posledice po sastav vlade“ – administraciju koja je već neko vreme bila pod kritikom sa više strana, i koji je doživeo ogromne demonstracije prošlog vikenda zbog mera koje građani odbacuju.
Kako je SIC-ova urednica politike Cristina Figueiredo rekla u programu, „ovo pitanje je uvek izazivalo mnogo kontroverzi“.
Dašak korupcije unutar ove socijalističke vlade kroz istraživanje litijuma seže godinama unazad – sa Žoaom Galambom (tadašnjim državnim sekretarom za energetiku) i Žoaom Pedrom Matosom Fernandesom među političarima koji su pod lupom.
Istražni program pokrenuo je seriju ’razotkrivanja’ sumnjivih nepravilnosti (posebno fokusiran na Montalegre, za koji se veruje da je u osnovi trenutnih istraga) pre nego što je zatvoren, opet u okolnostima daleko od transparentnih.
Jutros je premijer otkazao svoju ranu agendu za sastanak sa predsednikom Marselom kako bi razgovarali o tome šta se dešava – i možda još važnije, šta bi trebalo da se desi sledeće.
U međuvremenu, sve vreme stižu vesti o hapšenjima. SIC je imenovao dva poslovna direktora kao Rui Oliveira Neves i Afonso Salema. Oni su uključeni u start apove vezane za projekat zelenog vodonika koji je planiran za Sines (čiji je gradonačelnik takođe uhapšen).
"Završen" je i sastanak sa predsednikom Marselom, koji je trajao 35 minuta, kaže SIC. Podrazumeva se da je ubrzo nakon toga predsednik imao sastanak sa državnim tužiocem Lusilijom Gago.
Vesti o ovom poslednjem potresu u administraciji koja je opterećena „slučajima“, „malim slučajevima“ i optužbama za korupciju , stizaće tokom dana.
Kako se naglašava u izveštajima, „žar“ za istraživanje litijuma počeo je 2016. godine i doveo je do toga da vlada insistira na tome da „javni interes“ za „zadovoljavanje globalne potražnje“ za baterijama električnih automobila, i cela „energetska tranzicija“, treba da nadjača sve rezerve koje lokalne zajednice mogu imati na održivost svakodnevnog života i sredstava za život građana. To je dovelo do toga da lokalne zajednice, koje ne podržavaju njihovi saveti – a u mnogim slučajevima i ekološke grupe – prete da će „ići do krajnjih posledica“ kako bi zaustavile planove za koje se plaše da će uništiti životnu sredinu za buduće generacije.
Komentator CMTV-a Kamilo Lorenso je rekao da je današnja bomba „globalni skandal“, dok je Bernardo Ferao iz SIC-a rekao „svedoci smo nečemu bez presedana“.
Apsolutno neophodno, kaže Ferao, jeste pojašnjenje premijera o tome šta se dešava.
AŽURIRANjA
Rui Rocha, lider Liberalne inicijative, poziva Antonija Kostu da podnese ostavku: „Ne možemo imati zemlju umešanu u trulež, korupciju, nepotizam i nekompetentnost u načinu na koji se stvari dešavaju“.
Ovu vest prenose inostrani mediji , ističući: „Na Kostinu najnoviju vladu je uticao stalni tok skandala, a za manje od dve godine više od deset članova njegove izvršne vlasti dalo je ostavke iz raznih razloga.
„Iako je portugalski predsednik otvoreno kritikovao Kostinu vladu opterećenu skandalima, on je odbio da raspusti parlament i raspiše nove izbore, tvrdeći da bi taj potez bio ometajući u trenutku kada zemlja pokušava da raspodeli sredstva EU za oporavak“.
Publico već sugeriše da će Žoao Galamba, Duarte Kordeiro i Žoao Pedro Matos Fernandes uskoro biti optuženi kao zvanični osumnjičeni. To se dogodilo u slučaju Žoao Galamba.
U današnjem članku Politico se naglašava: „Kostina socijalistička vlada je sa entuzijazmom podržala brojne šeme za ekstrakciju litijuma u različitim oblastima Portugala kao deo šireg nastojanja EU da obezbedi kritične sirovine, ali ti projekti su bili zaglibljeni u kontroverzama zbog niskog kvaliteta elemenata koji će biti izvučeni i nesrazmerna šteta po životnu sredinu koja se očekuje od operacija“.
Prema podacima SIC-a, pretresi su obavljeni na 40 lokacija. Ali možda je druga „najveća vest“ dana da je premijer Antonio Kosta pod istragom u odvojenoj istrazi zbog sumnje da je „omogućavao poslove“.
Što se tiče razloga današnjeg hapšenja, SIC Noticias navodi sumnje za krivična dela prevare, aktivne i pasivne korupcije i trgovine uticajima.
Uhapšen je i predsednik odbora APA (Concelho Diretivo), portugalske agencije za životnu sredinu.
SIC objašnjava da se „ime premijera Antonija Koste pojavilo u vezi sa drugim istragama, na primer, deblokadom postupaka u vezi sa rudnicima litijuma u Montalegreu i Botikasu, i iz tog razloga će on biti istražen u nezavisnom procesu od strane Vrhovnog suda Pravda”.
AŽURIRANJE 2
Portugalski premijer podneo ostavku zbog istrage o korupciji
Portugalski premijer Antonio Kosta podneo je ostavku tokom istrage projekata rudarenja litijuma i proizvodnje vodonika, kojim rukovodi njegova vlada.
Antonio Kosta je u televizijskom obraćanju, posle sastanka sa predsednikom Marselom Rebelom de Souzom, rekao da podnosi ostavku na mesto portugalskog premijera, prenosi Rojters.
Istakao je da je njegova savest čista, ali da se neće ponovo kandidovati za premijera.
"Dostojanstvo funkcije premijera nije kompatibilno sa bilo kakvom sumnjom u njegov integritet, njegovo dobro vladanje, a još manje sa sumnjom na bilo kakvo krivično delo", rekao je Kosta novinarima.
Tužilaštvo je ranije danas označilo ministra za infrastrukturu Žoao Galamba kao osumnjičenog i odredilo pritvor šefu kabineta predsednika Vlade.
Takođe, pod istragom se našao i premijer Kosta.
Opozicija je zatražila da vlada odmah podnese ostavku.
Izvori: N1; Portugal Resident; RTS
ARHIVA PPNS SEOS: OTVORENO PISMO UČESNICIMA PANELA O RUDNIM BOGATSTVIMA REPUBLIKE SRBIJE
IZ ARHIVE PPNS OSNOVNA ISTRAŽIVANJA LITIJUMA I SVA PRIMENJENA GEOLOŠKA ISTRAŽIVANJA NISU DOZVOLJENA PROGRAMOM ZAŠTITE ŽIVOTNE SREDINE U KRAGUJEVCU OD 2023-2033
PREPORUKA - EKSKLUZIVNO NA PPNS
SANU: PROMOCIJA ZBORNIKA "PROJEKAT JADAR - ŠTA JE POZNATO?" (VIDEO)
STRANICA KOJA SE ČUJE - ZORAN MODLI
PRVI PRVI NA SKALI FB STRANA, TVITER, INSTAGRAM
PODRŽI PPNS!
MIHAJLO PUPIN
ARČIBALD RAJS
Komentara: 0