Kragujevačku deponiju komunalnog otpada Jovanovac zahvatio je požar, vidi se na snimku koji je dobilo udruženje Eko straža nešto pre 17 časova i objavilo na svom nalogu na Instagramu.
Iz Sektora za vanredne situacije MUP-apotvrđeno nam je da je požar prijavljen oko 15:50, kao i da su vatrogasne ekipe odmah izašle na terenu.
Brzom intervencijom JKP Šumadija požar je lokalizovan bagerima koji su nanosili zemlju, a požar je ugašen po dolasku vatrogasaca. U gašenju požara učestvovala su dva vatrogasna vozila i dve cisterne JKP Šumadija. Povređenih nije bilo, javila je TV Kragujevac.
VIDEO: 192.RS
Pre dve godine kao uzrok požara na ovoj deponiji JKP Šumadija je navela izuzetno visoke temperature.
Postojeće stanje upravljanja otpadom, odnosno prikupljanje, transport i odlaganje otpada na teritoriji grada Kragujevca ne ispunjava propisane uslove i kriterijume. Ministarstvo zaštite životne sredine RS je donelo rešenje broj 480-353-26/96/04 kojim se JKP ”Čistoća” nalaže da uradi Projekat sanacije i rekultivacije deponije komunalnog otpada “Jovanovac”, piše u Programu zaštite životne sredine grada Kragujevca za period do 2033. godine.
U prethodnom periodu, urađena su dva Projekta sanacije i rekultivacije deponije komunalnog otpada. Projekat iz 2007. godine, dobio je saglasnost Ministarstva zaštite životne sredine br. 353-02-1810/2006-02 od 05.09.2007. godine. Projektom je predviđno otplinjavanje deponije, odnosno postavljanje mreže biotrnova (za kontrolu izdvojenih gasova), kao i postavljanje pijezometara za kontrolu kvaliteta podzemnih voda. Postavljeno je 17 biotrnova, od kojih veći deo nije u funkciji, kao ni postavljeni pijazometri, navodi se dalje u ovom strateškom dokumentu koji je usvojen u junu ove godine.
Podsećamo, stručnjaci već godinama ukazuju da je ekspolatacioni vek deponije pri kraju i da predstavlja centralni ekološki problem u Kragujevcu - "ne zadovoljava osnovne sanitarne, tehničke i higijenske uslove za odlaganje otpada", navedeno je u stručnom radu JP Urbanizam u Kragujevcu iz 2017. godine, čiji su autori Vesna Jovanović, Tijana Marković, Dragan Dunčić i Vesna Jovanović Milošević.
U ovom radu je navedeno, pored ostalog, da ovakav način upravljanja komunalnog otpada predstavlja rizik po životnu sredinu i zdravlje ljudi, pa je neophodno sprovesti mere za unapređenje postojećeg sistema upravljanja otpadom. Korak ka unapređenju sistema upravljanja otpadom u gradu Kragujevcu je izgradnja reciklažnog centra i potpisivanje sporazuma o međuopštinskoj saradnji jedinica lokalne samouprave na realizaciji regionalnog projekta „Regionalni centar za upravljanje otpadom“, preporučili su kragujevački urbanisti.
Podsećamo takođe da je u martu 2021. godine, nakon sastanka ministra građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Tomislava Momirovića i gradonačelnika Kragujevca Nikole Dašića, u okviru promocije i realizacije projekta "Čista Srbija", najavljeno intenzivno ulaganje u izgradnju regionalne deponije sa spalionicom u Kragujevcu i početak radova na jesen te godine.
Zvanična informacija glasila je da se za izgradnju nove regionalne deponije za ceo kragujevački okrug opredeljuje 118 miliona evra, kao i da će obuhvatiti novo postrojenje za spaljivanje otpada.
Javnost se nije uveri u ispunjenje obećanog.
IZ ARHIVE PPNS OSNOVNA ISTRAŽIVANJA LITIJUMA I SVA PRIMENJENA GEOLOŠKA ISTRAŽIVANJA NISU DOZVOLJENA PROGRAMOM ZAŠTITE ŽIVOTNE SREDINE U KRAGUJEVCU OD 2023-2033
PREPORUKA - EKSKLUZIVNO NA PPNS
SANU: PROMOCIJA ZBORNIKA "PROJEKAT JADAR - ŠTA JE POZNATO?" (VIDEO)
STRANICA KOJA SE ČUJE - ZORAN MODLI
PRVI PRVI NA SKALI FB STRANA, TVITER, INSTAGRAM
PODRŽI PPNS!
MIHAJLO PUPIN
ARČIBALD RAJS
Komentara: 0