Odeljenje za razvoj poljoprivrede i zaštitu životne sredine u Kragujevcu obavestilo je javnost 17. juna da je, na zahtev društva za upravljanje otpadom Belkal, odlučilo da je potrebna procena uticaja na životnu sredinu postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda u okviru reciklažnog centra u ul. Dragoslava Srejovića br. 89 (nekadašnji kompleks fabrike za preradu kože "Partizan"). Ova parcela (kp br. 1562/2 KO Kragujevac 1) je u obuhvatu Plana generalne regulacije (radna zona II "Lepenica").
Pošto je utvrđeno je da je za predmetni projekat potrebna izrada studije o proceni uticaja na životnu sredinu, određeni su obim i sadržaj studije sa oko 40 tačaka.
Uz podatke o nosiocu projekta, opis planirane lokacije i prikaz trenutnog stanja životne sredine na lokaciji i bližoj okolini, pored ostalog, zahtevaju se:
- opis mogućih značajnih uticaja projekta na životnu sredinu
- procena uticaja na životnu sredinu u slučaju udesa
- opis mera predviđenih u cilju sprečavanja, smanjenja i gde je moguće otklanjanja svakog značajnijeg štetnog utiaja na životnu sredinu
- program praćenja uticaja na životnu sredinu - monitoring
- podaci o tehničkim nedostacima ili nepostojanju određenih stručnih znanja i veština
- osnovni podaci o licima koja su učestvovala u izradi studije
Belkal ima obavezu da najkasnije za godinu dana podnese zahtev za davanje saglasnosti na studiju o proceni uticaja projekta na životnu sredinu.
Preduzeće ne može da izvodi ovaj projekat bez saglasnosti Grada.
Detaljno u dokumentu koji činimo javno dostupnim nakon dostavljanja nadležnih:
PRILOG PPNS: REŠENJE ODELJENJA, 16. 6. 2021.
U Lokalnom planu upravljanja otpadom Grada Kragujevca iz 2012. godine navedeno je da je osnovna delatnost Belkala reciklaža nemetalnih otpadaka i ostataka, da ima dozvolu za sakupljanje, skladištenje i tretman izdatu od Ministarstva životne sredine, rudarstva i prostornog planiranja, dok je u proceduri bilo izdavanje dozvole za transport.
Naznačeno je da se preduzeće bavi preradom prljavih organskih rastvarača i razređivača, iz štamparske i hemijske industrije. U okviru ove delatnosti vrši se i dekontaminacija metalnih buradi u kojima se nalaze rastvarači i razređivači. Količina metalnih buradi koja se mesečno dekontaminira je 25 komada, a metalni otpad se nakon toga reciklira. Kapacitet prerade rastvarača i razređivača je oko 45.000 litara godišnje i, s obzirom na specifičnost poslovne delatnosti, bila su očekivanja da u potpunosti pokrije grad Kragujevac, pa i šire područje Šumadije i ovog dela Srbije. Belkal je u nizu pravnih subjekata na području grada koji generišu opasan otpad, stoji u ovom dokumentu.
Belkal je osnovan 1995. godine, u vlasništvu je Vladislava Milanovića i Nebojše Milojevića, a zakonski zastupnik je Branko Milanović, podaci su sa sajta APR-a, gde su kao šifra i naziv delatnosti upisani: 3832 - ponovna upotreba razvrstanih materijala.
Inače, Odeljenje je 2. jula odlučilo da za projekаt A1 Srbija (stari VIP mobile) nije potrebna izrada studije o proceni uticaja na životnu sredinu. Reč je o projektu bazne stanice mobilne telefonije na krovu zgrade u ulici Bulevar kraljice Marije br. 3.
U rešenju je navedeno da se ne očekuju "značajni negativni uticaji na činioce životne sredine u toku izvođenja i korišćenja projekta". Preduslov za to je "primena važećih tehničkih normativa i standarda propisanih za izgradnju, korišćenje i održavanje ove vrsta objekata", kao i "odgovarajuće mera zaštite koje su utvrđene navedenim rešenjem, odnosno uslova koje su utvrdili drugi ovlašćeni organi i organizacije", zaključuje se iz sadržaja rešenja.
Rešenje je zasnovano na analizi zahteva A1 Srbija i podataka o lokaciji, karakteristikama i mogućim uticajima projekta na životnu sredinu. Uzeti su u obzir propisani kriterijumi za projekte za koje je ili obavezna procena ili se može zahtevati procena uticaja na životnu sredinu.
Dan ranije, 1. jula objavljeno je obaveštenje o rešenju za Telekom Srbija i postojeću baznu stanicu mobilnu telefonije u ulici Dušana Uroševića bb - takođe nije potrebna studija.
Istog dana, 1. jula, Odeljenje je obavestilo javnost i da je jedan od Fijatovih komponentaša Bekis osiride (u pogonima nekadašnje Azme) podneo zahtev za ocenu potrebe za ažuriranje studije o proceni uticaja na životnu sredinu na teritoriji Kragujevca.
Uvid u ovaj zahtev moguć je u prostorijama Odeljenja do 16. jula (Trg slobode br. 3, kancelarija broj 405A, od 9 do 12 časova). Do tada zainteresovana javnost može da dostavi mišljenja o zahtevu ovog preduzeća.
Odeljenja će potom u zakonskom roka da odluči da li je za predloženi projekat potrebno ažuriranje studije o proceni uticaja na životnu sredinu, o čemu će takođe da obavesti javnost.
Podsećamo, shodno Zakonu o proceni uticaja na životnu sredinu, zainteresovana javnost može da izjavi žalbu na rešenje u roku od 15 dana od dana objavljivanja obaveštenja. Žalba se izjavljuje Ministarstvu zaštite životne sredine, a podnosi se preko prvostepenog organa.
PRILOG PPNS: ZAKON O PROCENI UTICAJA NA ŽIVOTNU SREDINU
ARHIVA PPNS