Samo jedna javna česma sa izvorskom vodom - na Bubnju - ima bezbednu i ispravnu vodu, rezultat je ispitivanja mikrobiološke i higijenske ispravnosti deset analiziranih uzoraka, objavio je Grad.
Posle ispitivanja parametara, mikrobiološka neispravnost uočena je na uzorcima sa devet javnih česama: u Šumaricama, Divostinu, Teferiču, Beloševcu, Ždraljici, na izvoru Kapovac, u Petrovcu, na Grujinoj česmi i u Bukurovcu.
Uzorkovanje je obavio Institut za javno zdravlje 25. avgusta, navodi Grad.
Javna česma na Košutnjaku nije navedena.
Podsećamo, od sredine maja, voda je bila bezbedna najviše na dve od 11 česama - u tri navrata, tri puta je bila ispravna samo na jednoj česmi, a jednom nije bila bezbedna ni na jednoj česmi.
Lokacije kontrolisanih javnih česama
Javne česme na kojima se kontroliše kvalitet vode nalaze se na sledećim lokacijama:
- Šumarice - u blizini spomenika V/3
- Divostin - u krugu manastira u Divostinu
- Bubanj - između gradskog groblja i jezera Bubanj
- Košutnjak - kod balon sale "Kole", ispod oraha
- Kapovac - na starom putu za Botunje
- Petrovac - u krugu spomen-česme u Petrovcu
- Grujina česma - u ulici Darinke Radović, naselje Sunčani breg
- Teferič - u krugu spomen-česme u Teferiču, na kraju naselja
- Beloševac - u ulici Vardarskoj, pored stare mesne zajednice
- Ždraljica - iznad kafane "Medna"
- Bukurovac - prekoputa škole u Bukurovcu
Napomena: Linkovi preko naziva vode do orijentira na mapi Gugla. Spisak lokacija je na osnovu podataka koje je udruženje PRVI PRVI NA SKALI dobilo od Instituta za javno zdravlje
Izvod iz Programu zaštite životne sredine do 2033. godine
Na teritoriji Kragujevca ima 56 javnih česama, za piće se koristi 44, dok se sa ostalih voda koristi u druge svrhe.
Izbor česama za kontrolu izvršen je prema načinu i učestalosti njihovog korišćenja što je uslovljeno potrebom za alternativnim izvorima vodosnabdevanja. Česme se nalaze uglavnom u prigradskim delovima grada ili u naseljima koja u letnjem periodu nemaju redovno snabdevanje vodom, kao i na izletištima i očuvanim zelenim površinama u samom gradu ili njegovoj okolini.
Parametri merenja: Fizičko-hemijske i mikrobiološke analize.
Kontrola kvaliteta vode za piće se vršiti dva puta mesečno, pri čemu se jednom kontrolom vrše fizičko-hemijske i mikrobiološke analize, a drugom kontrolom samo mikrobiološke analize.
Po svom značaju se izdvajaju javne česme na području koje gravitira užem gradskom jezgru jer njihove vode koristi relativno veliki deo stanovništva, posebno tokom leta kada gradske vodovodne vode ne zadovoljevaju organoleptičke kriterijume kvaliteta. Zajednička karakteristika ovih česmi je da nisu uspostavljene zone sanitarne zaštite i da je većina izložena potencijalnim disperznim izvorima zagađenja. U sistemu sanitarne kontrole Instituta za javno zdravlje Kragujevac nalazi se 11 javnih česmi dok najveći deo izvora i javnih česmi van gradskog jezgra ne podleže sanitarnoj kontroli.
Kontinuirani ciljevi 2023-2033. godine: (...) monitoring kvaliteta vode za piće sa javnih česmi i postavljanje obaveštenja ukoliko je voda neispravna za upotrebu.
IZ ARHIVE PPNS OSNOVNA ISTRAŽIVANJA LITIJUMA I SVA PRIMENJENA GEOLOŠKA ISTRAŽIVANJA NISU DOZVOLJENA PROGRAMOM ZAŠTITE ŽIVOTNE SREDINE U KRAGUJEVCU OD 2023-2033
PREPORUKA - EKSKLUZIVNO NA PPNS
SANU: PROMOCIJA ZBORNIKA "PROJEKAT JADAR - ŠTA JE POZNATO?" (VIDEO)
STRANICA KOJA SE ČUJE - ZORAN MODLI
PRVI PRVI NA SKALI FB STRANA, TVITER, INSTAGRAM
PODRŽI PPNS!
MIHAJLO PUPIN
ARČIBALD RAJS
Komentara: 0