Na velikom ekološkom protestu u Nemanjinoj ulici u Beogradu 13. juna u 12 časova pod nazivom Naše reke, naše šume, naš vazduh naša zemlja govoriće profesori Beogradskog univerziteta i naučni radnici:
prof. dr Ratko Ristić, dekan Šumarskog fakulteta
dr Dragana Đorđević, naučni savetnik
prof. dr Vladimir Đurđević, Fizički fakultet
prof. Zoran Radovanović, epidemiolog
prof. dr Miomir Kostić, ETF
Dejan Žujović, pulmolog
Miroslav Demajo, biolog
prof. dr Peđa Simonović, Biološki fakultet
Obratiće se i predstavnici ekoloških udruženja: Odbranimo reke Stare Planine, Odbranimo rijeke Višegrada, Pravo na vodu, Odbranimo šume Fruške gore, Savski nasip, Eko straža, Šabac bez smoga, Tvrđava Smederevo, Branioci Toplice, Borjani protiv dima i ostali.
Govoriće takođe i aktivisti: Sonja Pavlović, Nikola Popović, Desimir Stojanov, Aleksandar Panić, Zoran i Miljan Stojanović Skansi, Snežana Jandrlić, Bilja Krstić, Naopak-Stereobanana, Aleksandar Jovanović Ćuta.
Program vodi Aleksandra Vukićević, autori i voditelj emisije Radio Beograda 2 "Čekajući vetar".
"...Strategije zaštite životne sredine, i kada postoje, ne sprovode se. Samo u poslednjih devet godina, sve vlasti, na svim nivoima, bez ikakvih posledica su nenamenski potrošile pola milijarde evra naplaćenih od privrede i građana kroz eko-naknade, ne u zaštitu životne sredine, kako je propisano, već u druge svrhe. Kao odgovorni i zabrinuti stanovnici Srbije, zahtevamo od svih političkih i društvenih elita, i državnih institucija, hitno rešavanje problema u životnoj sredini..."
"Treba razmišljati o potencijalu solarne energije, da nekoliko desetina hiljada individualnih stambenih objekata uz pomoć države instalira sisteme na krovove... Zašto ne koristimo neverovatne geotermalne potencijale...? Zašto ne koristimo biomasu, bez seče šuma...? Srbija ima preko 15% gubitaka u elektro mreži od mesta proizvodnje do mesta potrošnje. Gde nestaje ta energija? To je ozbiljno pitanje. Da li mi imamo neke povlašćene potrošače koji se ne evidentiraju? Da li se toliko krade struja? To su pitanja kojima jedna ozbiljna država treba da se bavi. Prema nekim nezvaničnim podacima ti gubici su čak 22 odsto. Kada bismo samo za 1,5% smanjili gubitke, to je mnogo više energije nego u svim postojećim i planiranim MHE... To je jedan ozbiljan primer autodestrukcije ili na psihološkom nivou - težnja ka tanatosu, ka smrti, ka samouništenju".
Oni koji su u poziciji da odlučuju, ponovo su čuli argumente zašto mini hidroelektrane nisu dobro rešenje. Dekan Šumarskog fakulteta prof. dr Ratko Ristić izložio je premijerki stručnu analizu, na šta je ona pitala: "A Norveška?"
Profesor joj je ostavio literaturu gde su i Norveška i Švajcarska i Nemačka i mnoge druge zemlje zgodne da se potežu za ugledanje. U međuvremenu, u Beogradu će biti održan još jedan veliki ekološki protest.
Čućete Aleksandra Jovanovića Ćutu iz Pokreta Odbranimo reke Stare planine i prof. dr Ratka Ristića.
Komentara: 0