Radio-televizija Srbije objavila je 3. novembra da je Savet REM-a zaključio da ne postoje prepreke da se oglasna poruka kompanije "Rio Tinto" objavljuje na programima pružalaca medijskih usluga.
Savet Regulatornog tela za elektronske medije je na vanrednoj sednici razmatrao sadržaj oglasne poruke kompanije "Rio Tinto" povodom obaveštenja više nevladinih organizacija u kome se traži zabrana prikazivanja navedene oglasne poruke, stoji na sajtu RTS.
Savet je, razmatrajući sve okolnosti u vezi sa oglasnom porukom kao i izveštaj stručne službe, utvrdio da u oglasnoj poruci kompanije Rio Tinto nisu uočeni elementi koji bi bili u suprotnosti sa Zakonom o oglašavanju, te doneo odluku da nema mesta pokretanju postupka za izricanje mera.
Polazeći od zakonskih propisa, ne postoje prepreke da se oglasna poruka kompanije "Rio Tinto" objavljuje na programima pružalaca medijskih usluga, navodi REM.
RTS je podsetio da se oglasna poruka "Rio Tinta" emituje na više televizija sa nacionalnom frekvencijom, između ostalog i na RTS-u.
PROTEST ZBOG PROPAGANDE NA JAVNOM SERVISU
Propagandna kampanja Rio Tinta na Javnom servisu bila je povod za organizovanje protesta Ekološkog ustanka u subotu 6. novembra od 14 časova ispred RTS (Takovska 10).
Organizatori su pozivajući "studente, profesore i sve slobodne građane na protest protiv sramne propagande Rio Tinta na javnom servisu RTS", istakli svoje zahteve:
Na protestu su govorili meštani: Gornjih Nedeljica, Pranjana, Valjeva, Jagodine, Levča, Rekovca, Perleza, Beograda, okupljenima su obratili i profesori Beogradskog univerziteta.
Poziv su pratili slogani: Ovo je naša zemlja! Rio Tinto marš sa javnog servisa! Rio Tinto marš iz Srbije!
SNIMAK PROTESTA (36:51)
ZAHTEV PPNS ZA RTS
Navedenim zahtevima, a na osnovu Zakona o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja, udruženje PRVI PRVI NA SKALI pridodaje zahtev upućen Radio-televiziji Srbije za dostavljanje informacija:
- Ugovora o oglašavanju i svih ostalih ugovora RTS i preduzeća RIO SAVA EXPLORATION, kao i drugih povezanih sa RIO TINTO MINERALS DEVELOPMENT LIMITED i RIO TINTO NOMINEES LIMITED, kao članovima privrednog društva RIO SAVA EXPLORATION zavedenim u APR
- Cenovnika usluga RTS na osnovu kojeg je ugovoreno navedeno oglašavanje
Po prispeću zahtevanih informacija, javnost će biti obaveštena o sadržaju.
PRVI PRVI NA SKALI podseća na do sada najsveobuhvatniju analizu projekta "Jadar" koju je dobio iz Srpske akademije nauka i umetnosti i učinio je javno dostpunom u celini.
Iz osamnaest tačaka ove analize izdvajamo:
- Realizacija projekta "Jadar" dovela bi do masivne devastacije prostora, trajne promene karaktera predela, degradacije biodiverziteta, raseljavanja nekoliko stotina ljudi i prestanka naprednih i isplativih poljoprivrednih aktivnosti
- Negativni uticaji projekta "Jadar" na režim voda su potcenjeni, a tehnička rešenja nepotpuna i u nekim elementima u suprotnosti sa Zakonom o vodama i planovima upravljanja vodama
- Usvojen je prostorni plan posebne namene, a da nisu konačno utvrđene lokacije deponija, ukupne količine rudarskog otpada i sadržaj toksičnih supstanci u otpadu
- Poseban problem predstavlja to što, nakon prečišćavanja otpadnih voda, u efluentu ostaje određena količina litijuma i bora, što nije dozvoljeno važećim Pravilnikom o graničnim vrednostima emisije zagađujućih materija pre ispuštanja u vodotok
- Rio Tinto nije obezbedio postupak uklanjanja velike količine arsena iz jalovišta, čime se zdravlje stanovništva u široj okolini rudnika i onog koje živi nizvodno od rudnika dovodi u veliku opasnost
- Podatak da u nalazištu Jadar postoji 10% globalnih zaliha litijuma je netačan
- RT nema odobren patent, već patentnu prijavu
- Eksploatacija litijuma iz rudnih stena uglavnom vrši u pustinjskim oblastima (Nevada, Kalifornija, pustinje zapadne i severne Australije i sl). Portugalija i Srbija su jedini primeri u svetu, gde se razmatra eksploatacija litijuma u plodnoj zemlji. Portugalija je nedavno odustala od rudnika litijuma
Potpisnici analize su: akademici Vladimir Stevanović i Bogdan Šolaja, zajedno sa Velimirom Radmilovićem, dopisnim članom SANU, u saradnji sa prof. dr Ratkom Ristićem, dipl. inž. Veljkom Dimitrijevićem, prof. dr Željkom Kamberovićem i dr Draganom Đorđević.
Detaljno:
ARHIVA PPNS