Školsko nastavno i nenastavno osoblje sve vreme boravka u školi treba da nose maske.
Učenici:
Masku učenik treba da nosi pri ulasku u školu pa sve do dolaska do svoje klupe.
Maska se obavezno koristi i prilikom odgovaranja i svakog razgovora.
Maska se obavezno koristi i prilikom bilo kojeg kretanja van klupe, prilikom odlaska na odmor ili toalet.
Preporučuje se da učenici sve vreme boravka u školi nose masku, ali ona se može odložiti u periodu kada učenik sedi u svojoj klupi i sluša nastavu.
Tokom boravka u školi moguće je da se koristi bilo koja maska (hirurška, epidemiološka ili platnena), ali ona treba da se koristi na ispravan način tako da pokriva nos i usta.
U školi može da se koristi pamučna maska koja može da se pere i pegla, s tim što se nosi tako da pokriva nos, usta i bradu, saopštila je na istom mestu zamenica direktora Instituta za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut" Darija Kisić Tepavčević.
Epidemiolog Predrag Kon poručio je da je rizik polaska u školu nešto što treba maksimalno smanjiti, a to se može postići neprekidnim nošenjem maski.
Kada dođe u školu, dete mora da nosi masku i odlazi do klupe. Pre nego što uđe u učionicu treba da opere ruke. Preporučujemo da se maska nosi neprekidno, jer je to najbezbednije. Ali kada dođe do klupe, za vreme slušanja časa, može da odloži masku, objasnio je on.
Prema njegovim rečima, struka smatra da je najbolje da se neprekidno nosi maska, ali dozvoljava mogućnost da, kada je dete u svojoj klupi, masku odloži.
Ukoliko dete počne da odgovara odmah mora da stavi masku, što važi i kada izlazi iz učionice, bilo da je u holu, toaletu ili drugom mestu, naveo je on i naglasio da tokom leta svi prozori treba da budu otvoreni.
"Razume se", roditelji će sami da obezbeđuju maske svojoj deci. Ali, nemaju svi roditelji dovoljno novca da stalno kupuju maske, pa je od koristi ispratiti naučno ispitane savete stručnjaka.
Ako se scenario "samoorganizovanja" i ostvari, evo zaključka naučnog rada koji pomaže kako mogu da se naprave efikasne maske, koji materijali da se koriste.
Iz zaključka rada
Izmerili smo efikasnost filtracije različitih, uobičajeno dostupnih tkanina koje se koriste kao maske od platna za filtriranje čestica u značajnom (za prenos virusa putem aerosola) rasponu veličina od ∼10 nm do ∼6 μm i predstavili smo podatke o efikasnosti filtracije u funkciji veličine aerosolnih čestica.
Našli smo da pamuk, prirodna svila i šifon mogu pružiti dobru zaštitu, obično iznad 50%, u ukupnom rasponu od 10 nm do 6.0 μm, pod uslovom da imaju gusto tkanje. Veći broj vlakana po jedinici površine pamuka, sa gušćim tkanjem su rezultovale u boljoj efikasnosti filtracije.
Na primer, pamučna tkanina od 600 TPI (Threads Per Inch) vlakana po inču (2.54sm) može da obezbedi prosečnu efikasnost filtracije od 79 ± 23% (u rasponu od 10 nm do 300 nm) i 98,4 ± 0,2% (u rasponu od 300 nm do 6 μm).
Višeslojni materijal, meka mešavina vune i pamuka (materijal za posteljine) pruža zaštitu 96 ± 2% (10 nm do 300 nm) i 96.1 ± 0.3% (300 nm do 6 μm). Verovatno je da je veoma fina vlaknasta priroda mešavine pamuka i vune pomogla u vrhunskom ponašanju ovog materijala pri filtraciji čestica malih veličina.
Materijali poput svile i šifona posebno su efikasni (uzimajući u obzir njihovu krutost) pri filtraciji čestica veličine u opsegu nano skale (svila (koja se koristi, na primer, kao marama) je bila iznenađujuće efikasna sa prosečnom efikasnošću od > 85% u opsegu veličine čestica od 10 nm -6 μm.
Kao rezultat toga, otkrili smo da hibridne kombinacije materijala, poput gusto tkanog pamuka, zajedno sa svilom, šifonom ili flanelom mogu da pruže široku pokrivenost filtriranja kako nano opsegu veličina čestice aerosola.
Na kraju, važno je napomenuti da otvori i praznine (poput onih između ivice maske i kontura lica) mogu pogoršati efikasnost zaštite maski. Naša istraživanja pokazuju da propuštanje oko ivica maske može da smanji njenu efikasnost za ∼50% ili više, ukazujući na važnost dobrog prijanjanja maske na lice.
Mogućnosti za buduća istraživanja uključuju dizajn maski od platna za bolje prijanjanje i ulogu činilaca kao što su vlaga (nastaje usled izdisaja) i višekratna upotreba uz pranje maski od platna. Ukratko, nalazimo da upotreba maski od platna potencijalno može da pruži značajnu zaštitu od prenosa čestica u rasponu veličina karakterističnih za aerosol.
Originalni naučni rad
Aerosol Filtration Efficiency of Common Fabrics Used in Respiratory Cloth Masks
Izvor: Pubs.acs.org
PRILOZI PPNS
UPUTSTVO O MERAMA ZAŠTITE ZDRAVLJA UČENIKA I ZAPOSLENIH ZA OSNOVNE I SREDNJE ŠKOLE
OBRAZOVNO-VASPITNI RAD U ŠKOLSKOJ 2020/2021. GODINI U OSNOVNIM ŠKOLAMA
OBRAZOVNO-VASPITNI RAD U ŠKOLSKOJ 2020/2021. GODINI U SREDNJIM ŠKOLAMA
Komentara: 0