Prema zvaničnoj geografskoj strukturi obolelih, objavljenoj 1. maja u 15 časova na sajtu Covid19.rs, iz Kragujevca je ukupno 127 pozitivnih pacijenata (1,49%). Na osnovu podataka iz zvanične baze Covid data, u poslednjih sedam dana iz Kragujevca je ukupno 59 zaraženih:
1. maj: 7
30. april: 11
29. april: 20
28. april: 5
27. april: 4
26. april: 3
25. april: 1
Na redovnoj konferenciji Kriznog štaba Srbije 1. maja objavljeno je da je u Kliničkom centru Kragujevac na lečenju 71 pacijent. To je četvrti dan zaredom sa uvećanjem broja pacijenata: 30. aprila bilo je 70 bolesnika, 29. aprila 67, a 28. aprila 64.
Međutim, prema redovnom izveštaju Institut za javno zdravlje Kragujevac, koji od prvog dana zaraze objedinjuje i dostavlja podatke, u Kragujevcu su 25. aprila zabeleženi poslednji pozitivni rezultati, a 1. maj je bio šesti dan u nizu bez novoobolelih. Ukupan broj pozitivnih pacijenata bio je 68.
Neusklađeni su podaci i iz ostalih gradova i opština u Šumadijskom okrugu. Prema zvaničnoj geografskoj strukturi, uz Kragujevac sa 127 pozitivnih pacijenata, zaraženih ima u celom krugu:
Aranđelovac 22
Rača 11
Batočina 7
Topola 5
Knić 1 (ova opština od početka zaraze objavljuje na svom sajtu da nema zaraženih na toj teritoriji)
Prema izveštaju Instituta zaraženih je manje, a pored Kragujevca sa 68 obolelih, zaraze ima u još četiri opštine u okrugu:
Aranđelovac 15
Rača 5
Topola 3
Batočina 2
Knić nema zaraženih.
Razlika u brojevima ukupno zaraženih prisutna je od početka zaraze, a naročito je uočljiva poslednjih sedam dana kada Institut ne beleži novoobolele, a zvanična statistika ih ima 51.
Ovim povodom smo se ponovo obratili Kancelariji za IT i eUpravu pri Vladi koja je otvorila podatke i učinila dostupnom statistiku o broju građana u samoizolaciji i zaraženih virusom kovid-19 na teritoriji Srbije (o čemu smo pisali 25. marta).
Od Kancelarije smo zatražili odgovore na sledeća pitanja:
Koliko je ukupno zaraženih građana registrovano u Kragujevcu od početka zaraze?
Koliko je zaraženih osoba registrovano u Kragujevcu u poslednjih sedam dana, počev od 25. aprila, zaključno sa 1. majem?
Koliko je ukupno zaraženih građana registrovano u ostalim gradovima i opštinama Šumadijskog okruga: Aranđelovac, Rača, Topola, Batočina i Knić?
Koliko je zaraženih osoba registrovano u ostalim gradovima i opštinama Šumadijskog okruga u poslednjih sedam dana, počev od 25. aprila, zaključno sa 1. majem (:Aranđelovac, Rača, Topola, Batočina i Knić)?
Koja instutucija iz Kragujevca dostavlja podatke Kancelariji ili ih unosi direktno u bazu?
Koji je metod evidentiranja pozitivnih pacijenata - zvanični PCR testovi ili registrovanje prisustva u krvi IgM antitela?
Koliko je ukupno preminulih, a koliko izlečenih pacijenata od početka zaraze u Kragujevcu i svim gradovima i opštinama Šumadijskog okruga?
Da li se građani pri testiranju evidentiraju po podacima iz lične karte?
Kao što smo ranije takođe objavili, ovo poslednje bi moglo da bude objašnjenje za razliku koja postoji u statistici od početka zaraze. To bi moglo da znači da zaraženih Kragujevčana u samom Kragujevcu ima 68 - kao što navodi Institut za javno zdravlje, a da u celoj Srbiji ima 127 - kao što stoji u zvaničnoj statistici. Onda bi značilo da je 51 naš sugrađanin registrovan van grada.
Ovo zapažanje dele kolege sa portala 021 koji su 1. maja objavili članak "Nagli rast broja obolelih od korone u Novom Sadu" iz koje se vidi identična situacija u tom gradu - nesklad podataka "sa lokala" i iz zvanične statistike.
Iako se ovaj portal pozvao na zvanične podatke, Vlada Vojvodine je navela da "nisu tačni navodi pojedinih medija" koji se odnose na nagli porast obolelih od kovid-19 infekcije u Novom Sadu, piše Blic.
IZJZ Kragujevac: Brzi testovi KC uneli zabunu o broju obolelih od kovid-19
Na osnovu informacija Instututa za javno zdravlje (IZJZ), u Kragujevcu je, od početka epidemije, kovid-19 potvrđen kod 68 osoba, ali je građane zbunio drugačiji podatak sa sajta Ministarstva zdravlja (covid19.rs), na kom se navodi da je u tom gradu juče do 15 časova ukupno 127 zaraženih, piše Beta.
„Tu je zabunu napravio Klinički centar Kragujevac, koji je koristio brze testove, tačnije imunohromatografske testove, koji su orijentacioni i nepouzdani za potvrđivanje zaraze korona virusom. Oni su na ovaj način testirali određeni broj medicinskih radnika i pacijenata i čim su stigli pozitivni rezultati odmah su ih ubacili u kovid bazu, a da pre toga nisu uradili PCR test, koji je pouzdan, i potvrdili zarazu virusom kovid-19“, rekao je za portal InfoKG direktor IZJZ u Kragujevcu Dragan Vasiljević.
On je objasnio da je zatim pojedinima, koji su bili pozitivni na tom brzom, imunohromatografskom testu, urađen PCR test, koji je pokazao da su negativni.
„Ostao je još određeni broj zdravstvenih radnika i pacijenata da im se odradi PCR test, pa ćemo videti da li ima novozaraženih. Na taj način ćemo rešiti rebus koji postoji u broju zaraženih“, rekao je Vasiljević.
Iz Instituta za javno zdravlje Kragujevac poručuju da trenutno rade na rešavanju problema sa neslaganjem broja zaraženih i da će narednih dana ti podaci biti usaglašeni.
Iz Kliničkog centra su rekli da poštuju proceduru pri proveri epidemiološkog stanja u ustanovi, ali su i potvrdili podatke o broju zaraženih koje je saopštio Institut za javno zdravlje.
„Institut za javno zdravlje Kragujevac je jedini koji je ovlašćen da daje informacije o broju zaraženih, preko zvaničnog PCR testa. Međutim, Klinički centar Kragujevac je u obavezi da unosi u podatke portala sva lica kod kojih je registrovao prisustvo u krvi IgM antitela i oni se automatski prepoznaju kao pozitivni. Sva lica kod kojih je u krvi registrovano IgM antitelo se testira PCR testom i ukoliko se pojavi negativnost ide se na ponovno retestiranje u roku od nekoliko dana“, rekao je za InfoKG vršilac dužnosti direktora KC Kragujevac Predrag Sazdanović.
On je objasnio da ukoliko je drugi put PCR negativan, osoba definitivno briše sa popisa zaraženih koji je dostupan na portalu.
„To je procedura koja važi u celoj Srbiji. U ovom trenutku se priprema retestiranje svih lica koja su bila prvi put negativna da bi se znala prava epidemiološka situacija. Rezultati retestiranja kod svih lica, zdravstvenih radnika i obolelih, će biti poznati sredinom sledeće nedelje. Ova mera je bila neophodna da bi se sprečilo zaražavanje virusom kovid-19 kod zdravih pacijenata Kliničkog centra Kragujevac i da bi se utvrdilo da li postoji zaražavanje kod zdravstvenih radnika“, dodao je Sazdanović.
On je naveo da prvi rezultati koji stižu sa testiranja PCR testom, koji se sprovodi od ponedeljka, govore da nema zaraženosti bilo kod pacijenata ili zdravstvenih radnika.
Sazdanović je kazao da je tako „obimnu, složenu i sveobuhvatnu“ meru provere epidemiološke situacije kod pacijenata ili kod zdravstvenih radnika sproveo jedino Klinički centar Kragujevac.
On je izrazio očekivanje da će narednih dana podaci o broju zaraženih na teritoriji grada Kragujevca koje dobijaju mediji iz ovdašnjeg Instituta za javno zdravlje i na sajtu covid19.rs biti usaglašeni, kako ne bi i dalje bunili građane.
Grad Kragujevac
Odluka gradonačelnika o prihvatanju i sprovođenju preporuka i instrukcija stručnih i radnih tela Vlade Srbije
Gradonačelnik Kragujevca Radomir Nikolić doneo je Odluku o prihvatanju i sprovođenju preporuka i instrukcija stručnih i radnih tela formiranih od strane Vlade Republike Srbije za suzbijanje zarazne bolesti kovid-19, a koje se odnose na poslove iz nadležnosti grada Kragujevca i naređuje se njihova primena.
Preporučuje se svim JKP, JP, privrednim društvima i javnim službama čiji je osnivač grad Kragujevac, da otpočnu sa aktivnostima koje će imati za cilj normalizaciju procesa rada, u skladu sa preporukama i instrukcijama Vlade Srbije, Kriznog štaba za suzbijanje zarazne bolesti kovid-19, resornih ministarstava, referentnih ustanova i organa Grada.
Obavezuje se JKP Šumadija Kragujevac da organizuje javni gradski i prigradski prevoz putnika počev od 4. maja po letnjem režimu vožnje, kao i da koriguje broj polazaka u skladu sa potrebama, odnosno da umanji broj polazaka u vreme trajanja zabrane kretanja na javnim mestima.
Nalaže se svim javnim službama čiji je osnivač grad Kragujevac, da organizuju rad uz striktno poštovanje svih preventivnih mera propisanih od Vlade Republike Srbije, koje se odnose na sprečavanje širenja zarazne bolesti kovid-19.
Radno vreme pekara, objekata brze hrane, ugostiteljskih objekata (restorana, kafića, barova, kladionica, barova i restorana u hotelima i sl), kao i broj lica prisutnih u ugostiteljskom objektu, neophodno je uskladiti sa aktima nadležnih državnih organa, uz poštovanje preporučene udaljenosti stolova i lica.
Zaposleni u svim trgovinskim objektima neophodno je da nose rukavice i zaštitne maske, a na ulazu treba da se postave sredstva za dezinfekciju ruku i obuće. Ulaz u objekat ograničiti u skladu sa površinom, tako da se omogući održavanje preporučenog odstojanja, uz preporuku da se kupci spreče da dodiruju artikle koje neće da se kupe.
Nalaže se Gradskim upravama grada Kragujevca da preduzmu sve mere iz svoje nadležnosti radi kontrole sprovođenja ove Odluke, nad pravnim subjektima nad kojima vrše nadzor, kao i da ograniče rad koji podrazumeva direktan kontakt sa građanima, odnosno da obezbede rad sa građanima telefonskim i elektronskim putem.
Odluka stupa na snagu danom donošenja, a objaviće se na internet stranici grada Kragujevca.
Šesti dan bez novozaraženih u Kragujevcu
Epidemiološka situacija u Kragujevcu je dobra, već šesti dan nemamo nijednog zaraženog, rekao je u izjavi za Tanjug gradonačelnik Radomir Nikolić. Od početka pandemije ukupno je potvrđeno 68 slučajeva, od čega je 42 izlečeno. U izolaciji je 1.876 lica, a imali smo nažalost i pet smrtnih ishoda.
Kad se sve sabere možemo da kažemo da smo, zahvaljujući dobroj organizaciji, disciplini i odgovornosti sugrađana, kao grad dobro prošli. U odnosu na broj stanovnika nismo imali veliko učešće ljudi iz inostranstva i to je jedan od ključnih faktora.
U skladu sa preporukama i instrukcijama Vlade Srbije, koje se odnose na ublažavanje mera, u Kragujevcu će u ponedeljak 4. maja krenuti i gradski prevoz po letnjem redu vožnje. U prvoj fazi samo za zaposlene, uz poštovanje svih mera prevencije i zaštite. Život se polako normalizuje, pokreće se proizvodnja, 60 posto roditelja već se izjasnilo za boravak dece u vrtićima. U ovom trenutku ne postoji ozbiljan rizik, ali moramo i dalje da budemo vrlo disciplinovani. Ako se ne opustimo i ne napravimo neki propust, već sada možemo da kažemo da je Kragujevac pobedio koronu, istakao je Nikolić.
Govoreći o finansijskim posledicama pandemije korona virusom, Nikolić je kazao da grad to oseća već mesec dana po redukovanim prihodima. To znači da je privreda stala odnosno da koristi mere i olakšice Vlade Srbije, da tri meseca ne plaća porez na zarade, što je udar na gradski budžet. Grad Kragujevac ima 5,5 milijardi dinara izvornih i ustupljenih prihoda. Od osnovnog prihoda 3,3 milijarde, odnosno 60 posto su prihodi od poreza na zarade. Ali, mi smo u prethodnom periodu uspeli da stavimo grad na noge do te mere da ćemo, vrlo je moguće, preživeti bez ičije pomoći ova tri meseca. Razumemo situaciju, privreda je morala da stane tokom pandemije kako bi se sačuvala. Smatramo da nije problem da se zaustave sve gradske kapitalne invesitcije, da se svedemo samo na isplatu zarada i osnovne troškove dok ovo traje. Kako se posle privreda bude stabilizovala, tako će se i grad vraćati u redovne finansijske tokove.
Gradonačelnik Nikolić je iskoristio priliku da se još jednom zahvali zdravstvenim radnicima, pripadnicima policije, volonterima i Crvenom krstu koji su izneli najveći deo tereta, kao i društveno odgovornim kompanijama koje su putem donacija pružile pomoć zdravstvenom i komunalnom sistemu, ali i najugroženijim porodicama.
Klinički centar Kragujevac
Krizni štab Srbije objavio je 1. maja da se u Kliničkom centru Kragujevac na lečenju nalazi 71 pacijent. To je četvrti dan sa uvećanjem broja pacijenata: 30. aprila bilo je 70, 29. aprila 67, a 28. aprila 64 bolesnika.
Broj preminulih pacijenata se ne dostavlja iz KC od 18. aprila.
Gerontološki centar Kragujevac
U ustanovama socijalne zaštite i domovima za smeštaj odraslih i starih potvrđeno je prisustvo korona virusa kod 563 korisnika i 113 zaposlenih. Prisustvo virusa nije potvrđeno je u Gerontološkom centru u Kragujevcu.
Zdravstveni centar Kragujevca dobio od Evropske unije PET KONTEJNERA kao pomoć u borbi protiv korone
Dva kontejnera dobio je KC Kragujevac, po jedan Hitna pomoć, Dom zdravlaj i Institut za javno zdravlje, piše Blic.
Foto: Nebojša Raus
- Što se tiče instituta, kontejner mogu da koristite dva centra, za epidemiologiju i za mikrobiologiju. Centar za epidemiologiju u njemu može da uzorkuje briseve od potencionalno zaraženih pacijenata. Centar za mikrobiologiju tu možu da izoluje zaraženi deo tih briseva koji se potom šalju u laboratoriju na dalju obradu - kaže Dragan Vasiljević direktor Instituta za javno zdravlje Kragujevac.
KC Kragujevac svoje kontejnere koristi za trijažu pacijenata, a da oni ne uđu u njegove prostorije i tako spreče prodor Kovida 19 u Klinički centar.
Prilog RTK
Gradska organizacija Crvenog krsta
Dobrovoljna akcija davanja krvi ubuduće se organizuje svakog radnog dana u periodu od 8 do 13 časova u zgradi preko puta Zelengore, ugao ulice Svetozara Markovića i Karađorđeve.
Crveni krst poziva sve punoletne učenike da se odazovu akciji i polože svoj "maturski ispit humanosti" i tako pomognu, možda i vršnjacima, koji su nažalost bolesni, a njihova krv im je jedini lek.
Radno vreme Apotekarske ustanove
Postoje li uslovi za povratak u fabrike posle ublažavanja mera?
Jugoslav Ristić, predsednik Gradskog veća Saveza samostalnih sindikata Kragujevca, upozorio je da su pandemijom korona virusa radna prava radnika u Srbiji dodatno ugrožena jer su dovedeni u opasnost njihova bezbednost i zdravlje.
U intervju za Radio Slobodna Evropa (RSE) ovaj sindikalac je rekao i da se radnici nalaze u stanju u kojem više ne znaju šta važi, šta ne važi i koja su pravila aktuelna, a da ih zabrinutost za radna mesta tera da prihvataju da rade u svim uslovima.
Ristić, koji je započeo karijeru devedesetih godina prošlog veka u sindikalnoj organizaciji fabrike vojne industrije Zastava oružje, a danas mu teče treći petogodišnji mandat na funkciji sindikalnog lidera Kragujevca, grada u centralnoj Srbiji, istakao je i da je je nepostojanje većeg sindikalnog angažovanja radnika, dovelo društvo u nezavidan položaj.
RSE: Vlada Srbije je u proteklih mesec i po dana usvojila niz uredbi, odluka i preporuka poput proglašavanja vanrednog stanja, uvođenja policijskog časa i drugih mera za sprečavanje širenja epidemije korona virusa. Kako se uvođenje novih propisa odrazilo na radna prava zaposlenih, njihovu bezbednost i zdravstvenu sigurnost na radu?
Ristić: Mislim da su radna prava u velikoj meri ugrožena, a ono što je još bitnije, ugroženi su bezbednost i zdravlje zaposlenih. Jasno je da, kako su urušena građanska prava uvođenjem vanrednog stanja, tako su i radna prava ugrožena. Lakše se dobijaju otkazi, nema ozbiljne kontrole.
Svedoci smo da državni organi, koji ionako nisu naklonjeni tim radničkim temama, ne rade tako da je jasno da su radnička prava u uslovima vanrednog stanja ugrožena, da se radnici nalaze u jednom stanju u kome više ne znaju šta važi, šta ne važi i koja su pravila aktuelna. Zabrinutost za radna mesta ih tera da prihvataju da rade u svim uslovima. Imali smo, takođe, slučajeve da su radnici odbijali da rade jer nisu imali nikakvu zaštitnu opremu.
Sada imamo situaciju da Vlada ne govori mnogo o tim merama bezbednosti i očuvanja zdravlja na radu i radnim mestima. Mislim da je time sve rečeno. Rekao bih da ovo opšte stanje pokazuje da je radnik u Srbiji najnevažnija sporedna stvar na svetu.
Opština Knić, koja je punih osam nedelja, odolevala korona virusu, ipak nije mogla da je izbegne, bar prema podacima sa sajta Ministarstva zdravlja covid19.rs. Prema tim podacima, u Kniću se pojavio prvi oboleli od korone, ali u samoj opštini nemaju takve informacije.
Kako je za Telegraf.rs rekao predsednik Knića Miroslav Nikolić, koji je na stalnoj vezi sa Kriznim štabom u Kragujevcu i Institutom za javno zdravlje u tom gradu, oni nemaju informaciju da se na njihovoj opštini pojavila korona. Kažu, ako jeste, voleli bi da znaju ko je osoba, kako bi preduzeli dodatne neophodne mere da se zaraza ne bi širila.
- Svako jutro se čujem sa Kriznim štabom i Institutom za javno zdravlje u Kragujevcu, i mi nemamo informaciju da se bilo ko sa simptomima te vrste javio u Dom zdravlja u Kniću, ili u Kragujevcu. Knić ima 36 sela, i jedino što može da se dogodi da je neko prijavljen na adresi na našoj opštini, a da živi negde drugo, te da je, samim tim, i pregledan u nekoj drugoj zdravstvenoh ustanovi - kaže Nikolić za Telegraf.
On ističe da bi i oni voleli da znaju ko je osoba koja je obolela, ali da im niko nije dostavio takve podatke.
- Mi za sada, istina, nemamo obolele. I nemamo informaciju da je neko zaražen. Nije nam cilj da krijemo, niti to možemo da sakrijemo. Cilj nam je da znamo ako postoji takav slučaj, da bismo preduzeli još neophodnioh mera, da saznamo iz kojeg je sela, iz koje je porodice, da li je sa njima i sa kim je sve bio u kontaktu, a sve sa ciljem da sprečimo dalje širenje - ističe Nikolić za naš portal.
Ovim povodom predsednik Opštine Knić je uputio pismo Institutu za javno zdravlje Srbije "Dr MilanJovanović Batut" da im dostave tačne podatke o prisutnosti korone u toj opštini.
Čačak
Iz Opšte bolnice u Čačku bila su dva transporta u u kovid-bolnicu Kliničkog centra Kragujevac, tri otpusta na kućno lečenje i dva prijema, tako da se trenutno na Infektivnom odeljenju nalazi 15 pacijenata od koji je jedan sa ozbiljnom kliničkom slikom, piše Glas zapadne Srbije.
Paraćin
Sportista koji se bavi humanitarnim radom, dobrovoljni davalac krvi, a sada i donor krvne plazme, Pave Sekulović, među prvima se u Paraćinu zarazio koronavirusom, ali i pobedio bolest.
Bolest je pobedio u Kliničkom centru u Kragujevcu. Sada se nada da će njegova antitela pomoći nekome ko još bije bitku sa virusom.
U dvorištu na Karađorđevom brdu nadomak Paraćina vežba. Još, kaže, nije u formi koju je imao pre bolesti, ali svakog dana je sve bolje.
- Dobro sam podneo celu borbu sa virusom, imao sam jake simptome koje sam brzo prebrodio, virus sam pobedio bez jačih medikamenata - rekao je za RTS Pave Sekulović, prenosi Blic.
Koliko je ovaj mladić koji se bavi boksom, ali i humanitarnim radom bio odgovoran i svestan rizika od bolesti, pokazuje i činjenica da je još na početku epidemije, pošto nije znao gde se zarazio, javno na društvenim mrežama objavio da je pozitivan na virus. I pozvao svoje kontakte da se testiraju.
- Često kažem da treba da budemo odgovorni prema drugima isto onoliko koliko koliko smo odgovorni prema samima sebi. To pogotovo govorim ljudima koji i danas u ovoj situaciji nose maske, rukavice, drže distancu od drugih ljudi. Oni me razumeju, što se tiče ovih drugih, mislim da je uzalud govoriti. To su društveno neodgovorni ljudi zato što je virus stvaran, prošao sam kroz to - dodao on.
Kućno vaspitanje, zdrav način života i savest bili su mu, i ostali, najveći pokretači svega što je do sada uradio.
- Krvnu plazmu sam dao u nadi da ću spasiti što više života. Eto jedno davanje krvne plazme je šansa da se spasi jedan život. Srećan sam i ispunjen zbog toga jer se ljudskost najbolje pokazuje zapravo delima - zaključio je Sekulović.
Sledeće davanje krvne plazme ima za dve nedelje, a do tada se nada da će se povećati broj onih koji na taj način mogu da pomognu bolesnima.
Kosovo i Metohija
U srpskim sredinama na Kosmetu registrovana su dva novoobolela lica od koronavirusa. Ukupno su obolela 104 lica, 60 je izlečeno, a osam osoba je preminulo, saopštila je Kancelarija za Kosovo i Metohiju. Oboleli su smešteni u KBC Kosovska Mitrovica (10), Studentski centar Kosovska Mitrovica (24) i KC Kragujevac (2).
Foto: Ivan Stojanović/Prviprvinaskali.com Izvori: Krizni štab Srbije; Covid19.rs; Grad Kragujevac; Beta; RSE; Telegraf; Blic; RTS; RTK; lokalne samouprave: Knić; Čačak; Glas Zapadne Srbije; Kancelarija za Kosovo i Metohiju
Komentara: 0