Prema podacima Kriznog štaba Srbije od petka, u Kliničkom centru Kragujevac na lečenju je 108 pacijenata kojima je potvrđen slučaj kovid-19, šest više nego u četvrtak. Na respiratorima je bilo 11 pacijenata.
U Gerontološkom centru Kragujevac nema obolelih, sudeći prema podacima koje je izneo član Kriznog štaba dr Predrag Kon na konferenciji za medije. On nije ponovio "lapsus" dr Darije Kisić-Tepavčević izrečen dan ranije kada je pomenut Kragujevac, očito umesto Kruševca koji se nalazi na listi 15 domova za odrasle i stare u Srbiji u kojima su ukupno zaražene 324 osobe, od čega 53 zdravstvena radnika i 271 korisnik.
U Gerontološkom centru su zabranjene posete korisnicima i sva okupljanja od 11. marta do daljnjeg, na osnovu instrukcija nadležnog ministarstva, a u cilju sprečavanja širenja virusа korona.
Krizni štab Kragujevac
Svim sugrađanima koji Uskrs slave po julijanskom kalendaru gradonačelnik Kragujevca Radomir Nikolić i predsednik Skupštine grada Miroslav Petrašinović uputili su čestitku u kojoj se između ostalog kaže:
Više nego ikada do sada potrebni su nam vera, ljubav i nada u bolje sutra, ali i snaga zajedništva da pobedimo nevidljiva iskušenja kojima smo izloženi. Želimo vam da najradosniji praznik, kojim slavimo povratak u život, provedete srećni, složni i zdravi u krugu najmilijih.
Hristos vaskrse!
Radio-televizija Kragujevac će prenositi Vaskršnju liturgiju iz Sabornog hrama u nedelju 19. aprila od 6 časova. Liturgiju će služiti episkop šumadijski Jovan, uz sasluženje sveštenstva Eparhije šumadijske.
Policijska uprava Kragujevac kao inicijator i donator pokrenula je akciju prikupljanja humanitarne pomoći za 23 manastira u kojima živi 78 monaha i monahinja.
U okviru ove humanitarne misije, Bekament fondacija, trgovina Braća Popović, Crveni krst Kragujevac i druga preduzeća pomogla su monaštvu eparhije Šumadijske, tako što su im obezbedili pakete neophodnih namirnica.
Foto: Eparhija šumadijska
Dezinfekcioni tunel u Kliničkom centru
Pored već postojeća tri sistema zaštite, u Kliničkom centru u Kragujevcu od danas i četvrti - dezinfekcini tunel.
- Postavljanje dezinfekcionog tunela, predstavlja najviši nivo dezinfekcione zaštite, kaže za RTS direktor Kliničkog centra u Kragujevcu Predrag Sazdanović. Prolaskom kroz dezinfekcioni tunel vrši se tretman odeće, obuće i otkrivenih delova tela. To je, kaže Sazdanović, korisno kako za pacijente koji dolaze sa područja potencijalno zaraženih koronavirusom, tako i za zdravstene radnike jer onemogućava ulazak virusa u tu zdravstvenu ustanovu, odnosno one delove koji nisu predviđeni za lečenje obolelih od kovida.
U Kliničkom centru u Kragujevcu hospilatilozovano je više od 100 bolesnika iz centralne Srbije, zaraženih virusom korona. U normaknim uslovima, tu se godišnje leči oko da miliona pacijenata. Dezinfekcioni tunel je donacija kragujevačkog preduzreća Unior komponents.
Snimak ekrana: RTS
Zastava oružje vraća deo radnika na posao od utorka
Najmanje 300 radnika Zastava oružja biće pozvano da se vrati u fabriku i od utorka 21. aprila nastavi sa proizvodnjom, rečeno je danas agenciji Beta u Samostalnom sindikatu te fabrike.
U sindikatu kažu da se na posao neće pozivati oni radnici koji imaju hronične bolesti, kao ni roditelji dece mlađe od 12 godina.
Zbog epidemije korona virusa, oružari iz Kragujevca su na plaćenom odsustvu od 23. marta, s tim da je jedan manji broj radnika ostao u proizvodnji da završi u roku ugovorene obaveze.
Predsednik Samostalnog sindikat fabrike Dragan Ilić je rekao da i dalje postoji visok rizik po zdravlje zaposlenih na radnom mestu.
- Smatramo da u ovoj fazi epidemije korona virusa i dalje postoji rizik od širenja zaraze. Radnici su ugroženi naročito sada kada budu vraćeni na posao jer mi nećemo znati ko ulazi u fabriku, odnosno da li je možda neko zaražen. Nema pouzdane kontrole niti podrške nadležnih javnih ustanova u tom smislu. Jasno je da fabrika ne može sama da vrši testiranje, rekao je Ilić.
On je naveo da mu je poznato da postoji samo jedan uređaj u fabrici za merenje temperature zaposlenima.
- Prema nekim našim saznanjima, ima radnika koji su zaraženi koronavirusom. Nije u pitanju njihov broj jer je dovoljno i da je samo jedan pozitivan na kovid-19, pa da postoji rizik, rekao je Ilić.
On je naveo da su na poslednjem sastanku kriznog štaba fabrike bili i lekari iz Instituta za javno zdravlje koji su predočili da su radnici u fabrikama u četvrtoj kategoriji rizika.
Na prvom mestu ugroženosti su lekari u kovid centrima, zatim lekari u "trijaži" obolelih, a u trećoj kategoriji rizika su prodavci.
Nenad Tomović poklonio opremu i niškom kliničkom zdravstvu
Pošto je prethodnih dana i tokom epidemije kovida-19 pokazao vrhunske odlike sportiste i svoju humanost i vrednim donacijama pomogao zdravstvene ustanove u Beogradu i Kragujevcu, Nenad Tomović (31), fudbalski reprezentativac Srbije je značajno pomogao i niški Klinički centar, piše Južne vesti.
Sa svojom porodicom, suprugom i troje dece Tomović je na pravi i izuzetan način pokazao koliko voli Srbiju i, svakako, da brine o srpskom narodu sa kojim, kako je rekao, deli uvek i dobro i zlo.
Iako je u centri pandemije, u Italiji, gde je imao mnogo prilika da se upozna sa opasnostima i posledicama koronavirusa, posle kupovine aspiratora za Klinički centar Kragujevac i Klinički centar Srbije u Beogradu, Nenad Tomović darovao je opremu niškom centru vrednu 12.000 evra.
Posle razgovora sa generalni direktorom KC Niš prof.dr Zoranom Radovanovićem i Gradskim štabom Niša, na čijem je čelu gradonačelnik Darko Bulatović, Tomović je poslao iz Italije donaciju, koja će narednih dana stići u Niš.
Reč je o 50 oksimetara, koji su po mišljenju rukovodstva Kliničkog centra i Gradskog štaba za vanredne situacije u Nišu najpotrebniji u ovom trenutku, ali i 28 najsavremenijih toplomera.
POVEZANE VESTI
Knić
Nema zaraženih koronavirusom na teritoriji opštine Knić, objavila je ova opština.
Građani opštine Knić stariji od 65 godina obavili su kupovinu osnovnih životnih namirnica u 13 prodavnica. Pomoć i podršku pružili su im i volonteri opštine Knić, pomogli da ponesu namirnice, popričali sa svojim komšijama, uz želje za dobro zdravlje čestitali Vaskrs. Opština upućuje posebnu zahvalnost vlasnicima i svim zaposlenim u trgovinskim objektima u opštini Knić koji su radili za svoje najstarije sugrađane.
Topola
Prema dosadašnjim podacima u opštini Topola jedno lice je obolelo od korona virusa. Drugo obolelo lice, kao što se već zna, samo se ličnom kartom vodi na Topolu, a inače živi u Kragujevcu, saopštava ova lokalna samouprava. Na žalost, jedno lice je preminulo. U samoizolaciji se nalazi 50 osoba.
Iz Doma zdravlja Sveti Đorđe poručuju da se i dalje održava socijalna distanca kako bi se izbeglo inficiranje korona virusom. U okviru ove zdravstvene ustanove postoji kovid ambulanta koja isključivo radi sa pacijentima koji imaju temperaturu, kašalj i probleme sa disanjem. Kovid ambulanta se nalazi u paviljonu pneumofiziologije. Osobe sa navedenim simptomima dolaze direktno u kovid ambulantu i nikako se ne mešaju sa pacijentima na drugim odeljenjima Doma zdravlja. Pacijentima sa pomenutim simptomima se radi kompletna dijagnostika. Na osnovu određenih parametara pacijenti se upućuju u Aranđelovac na snimak pluća i na uzimanje brisa. Od naredne nedelje bris će se raditi u Topoli. Ukoliko na to rezultati ukazuju, poziva se infektolog Instituta za javno zdravlje i takvim pacijentima se obezbeđuje transport i prijem na odeljenje infektivne klinike u Kragujevcu.
Brojevima telefona kol-centra opštine dodat je i broj 064/8614-231, a dosadašnji su: 034/6811-008 i 034/6811-070.
Čačak
U prijemno-trijažnoj ambulanti Opšte bolnice u Čačku pregledano je 12 pacijenta i bila su tri prijema. Trenutno se u toj zdravstvenoj ustanovi nalazi 21 pacijent od kojih je jedan na respiratoru i u teškom stanju. U "plavoj hali" ima pet pacijenata pošto prethodnog dana nisu pristigli pacijenti iz Kragujevca.
Dragačevo
U opštini Lučani trenutno su tri zaražena pacijenta, od kojih su dva sa lakšom slikom smeštena u beogradsku bolnicu na Sajmu, a treći je hospitalizovan u Kragujevcu i skinut sa respiratora, javlja agencija Rina.
- Sva tri zaražena lica iz naše opštine imala su različit izvor zaraze. Jedan je korona virus dobio na proslavi 18. rođendana u Čačku, drugi se vratio iz inostranstva. U izolaciji je prvobitno bilo 101 lice, a sada ih je 52, izjavio je predsednik opštine Lučani Milivoje Dolović.
Kosovo i Metohija
U srpskim sredinama na Kosovu u poslednja 24 sata korona virusom zaražene su tri osobe, dve u severnoj Kosovskoj Mitrovici i jedna u Leposaviću, tako da je ukupan broj zaraženih 72, dva lica su preminula, a četiri su izlečena, rečeno je na konferenciji za novinare Štaba za vanredne situacije u Kosovskoj Mitrovici.
U Studentskom domu u Kosovskoj Mitrovici smešteno je 35 pacijenata, u Kliničkom centru Kragujevac četiri, KC Niš četiri, u KBC Dragiša Mišović u Beogradu smeštena su dva pacijenta, a u Kliničkom centru Srbije i na Beogradskom sajamu smešten je po jedan oboleli iz srpskih sredina na Kosovu.
Foto: Ivan Stojanović/Prviprvinaskali.com Izvori: Grad Kragujevac; RTK; Eparhija šumadijska; RTS; Beta; Rina; Južne vesti; lokalne samouprave: Knić, Topola, Čačak; Kancelarija za Kosovo i Metohiju
Komentara: 0