Prema podacima iz statistike Kriznog štaba Srbije od utorka 21. aprila, u Kragujevcu su juče bile tri novoobolele osobe (pad u odnosu na prethodna dva dana kada je bilo pet, odnosno sedam pacijenata). U Rači su registrovana dva lica, u Topoli jedno, dok u Aranđelovcu, Lapovu i Kniću juče nisu evidentirani novozaraženi.
Institut za javno zdravlje je u utorak objavio da je ukupno pozitivnih rezultata u Kragujevcu 63, Aranđelovcu 14, Topoli tri, Rači pet i Batočini dva.
Iz Kliničkog centra Kragujevac otpušteno je još sedam pacijenata, pa je ukupan broj izlečenih 41. Na lečenju je 96 pacijenata, sedam više nego pre dva dana.
Broj preminulih pacijenata juče nije dostavljen iz KC, a 16. aprila bilo je 15 građana koji su podlegli bolesti.
Od preko 1.100 uzorkovanih u Šumadijskom okrugu, do sada je korona virus potvrđen kod 85 građana. Situacija je, prema rečima nadležnih, pod kontrolom i što je najvažnije na tom području nema naglih skokova širenja zaraze.
Kako je država razvijala sistem, kako se organizovala, tako smo je mi pratili. U zgradi ATD-a je naša kovid ambulanata koja prima isključivo pacijente sa temperaturom i respiratornim infekcijama, tako da nemamo za sada nikakvih problema, rekao je u izjavi za Televiziju Pink gradonačelnik Radomir Nikolić. Građani su već naučili kako da postupaju u slučaju bilo kakvih simptoma infekcije korona virusom. Upareni su i Hitna pomoć i Dom zdravlja i Institut za javno zdravlje i Klinički centar, tako da sve dobro funkcioniše, zaključio je Nikolić.
Od preko 250 kreveta, koliko je u korona jedinicama obezbedio Klinički centar, popunjenost kapaciteta je 40 posto. U toj ustanovi leče se oboleli od Covid-19 iz Šumadije, Pomoravlja, Raškog, Moravičkog, Zlatiborskog okruga i dela Severnog Kosova. Prema rečima rukovodstva Kliničkog centra, stanje na tom području se stalno prati.
U trenutku naglog povećanja broja zaraženih u gradovima koji gravitiraju Kragujevcu ovdašnji Krizni štab je ponudio državi halu Šumadija sajma i dve sportske hale za privremene kovid bolnice. Nadležni državni organi su procenili da za tim, za sada, nema potrebe.
Klinički centar se, podsetio je Nikolić, odmah organizovao, napravili su kovid odeljenje, šire broj ležajeva, trenutno imaju stotinak pacijenata, što znači da za sada realno nemamo potrebu da pravimo privremenu bolnicu u Kragujevcu. Stav države je da u takvim okolnostima nema potrebe da se troše ni materijalni, a ni ljudski resursi. Za desetak pacijenata sa lakšom kliničkom slikom, koji ne treba da budu hospitalizovani u Kliničkom centru ima dovoljno mesta na tri lokacije u državi: Beogradu, Nišu ili Novom Sadu.
Inače, grad Kragujevac i druge opštine Šumadije, zahvaljujući preduzetim merama i disciplinovanosti građana uspeli su da u znatnoj meri uspore širenje zaraze i spreče eksploziju korona virusa.
Prema podacima kragujevačkog Instituta za javno zdravlje, među pristiglim rezultatima juče do 12 časova nije bilo pozitivnih briseva na Kovid 19. Na osnovu uzorkovanih i odrađenih briseva u Torlaku i Batajnici, u Kragujevcu su korona virusom do sada zaražena 62 pacijenta, Aranđelovcu 14, Topoli tri, Rači četiri i Batočini dva pacijenta. U kragujevačkom Kliničkom centru hospitalizovano je 88 pacijenata, a na respiratoru je devet osoba. Na Beogradskom sajmu smešteno je šest pacijenata – četiri iz Kragujevca i po jedan iz Rače i Kraljeva.
Naši naučnici rame uz rame sa kolegama na Harvardu: Kompjuterskom simulacijom predviđaju tok korone
Naučnicima u svetu koji proučavaju korona virus, kako bi shvatili njegovo brzo širenje i pokušali da ga zaustave, pridružuju se istraživači kragujevačkog Centra za bioinženjering. U saradnji sa Univerzitetom u Harvardu, rade na više projekata.
Na osnovu snimaka i drugih medicinskih parametara pacijenata obolelih od kovida 19, naučnici kompjuterskom simulacijom, sagledavaju različite simptome i pokušavaju da predvide tok bolesti. Na osnovu tih parametara, mogla bi da se odredi individualna terapija za svakog obolelog.
- Razumeti taj najbitniji deo u procesu razvoja bolesti, znači pomoći čoveku da ozdravi, kaže za RTS doc. dr Miloš Arsenijević, prenosi Telegraf.
Rukovodilac Centra za bioinženjering i rektor Univerziteta u Kragujevcu prof. dr Nenad Filipović objašnjava da tako daju alat lekarima.
- Kada dođe novi pacijent, koji pod sličnim uslovima dobije slične rezultate u početku lečenja, da se zna da treba da preduzme odgovarujuće drugačije korake da ne bi došlo do nepovoljnog ishoda, odnosno do smrti - kaže prof. dr Filipović.
Koristeći algoritme koje su ranije razvili za prepoznavanje lica, na video-snimcima i fotografijama, istraživači razvijaju softver, koji na osnovu boje, otkrivana novozaražene i njihove konakate. Sličan sistem daje dobre rezulate u Kini i Južnoj Koreji.
Tijana Šuštečič, iz Centra za bionženjering, objašnjava da sistem funkcioniše na taj način što spajaju softver sa termalnom kamerom koji će pratiti temperaturu čoveka i videti, da li je on potencijalno zaražena osoba.
Softver se može povezati sa alarmom i postaviti neki prag i na osnovu te temperature, alarm se može oglasiti, na primer, iznad 37 stepeni, kaže istraživač Anđela Blagojević.
Istražuju se i nove metode testiranja na korona virus zasovane na optomagnetskom sistemu. Dobijeni rezultati značili bi lakšu borbu sa virusom u budućnosti.
- Prednost ove metode u odnosu na pi-si-ar metode, jeste, pre svega, u brzini, i u limitu detekcije i podleže daleko manjim rizicima od kontaminacije - kaže istraživač Marko Živić.
Naučnici i istraživači kragujevačkog Centra za bioinženjering, razvijaju i domaći respirator, koji bi se koristio u bolničkim uslovima.
Otorene pijace u Kragujevcu
U skladu sa odlukama Vlade Republike Srbije o ublažavanju određenih mera za sprečavanje širenja korona virusa, od utorka 21. aprila otvorene su pijace, na otvorenom i zatvorenom.
Od 21. aprila sa radom su počele zelene pijace Bubanj, Stanovo, Bresnica, kao i Kvantaška pijaca, a od 22. aprila pijace Aerodrom i Erdoglija.
Zelena pijaca Centar ostaje do daljeg zatvorena.
Radno vreme pijaca je od 7 do 15 časova.
Rad na pijacama moguće je obavljati isključivo uz poštovanje svih mera zaštite i korišćenje sredstava za dezinfekciju i zaštitnih sredstava (maski i rukavica).
Dezinfekciona sredstva biće postavljena ispred ulaza u svaku pijacu, a obaveza je i pijačnih prodavaca i kupaca da poštuju propisane mere zaštite.
* * *
Ministarstvo kulture i informisanja Vlade Republike Srbije uputilo je Preporuku svim bibliotekama, arhivima, muzejima i galerijama u Srbiji da od sutra nastave rad, uz striktno poštovanje svih preventivnih mera za sprečavanje širenja zarazne bolesti kovid-19 tokom trajanja vanredne situacije. Detaljnije ovde.
POVEZANE VESTI
Knić
U Kniću nema zaraženih korona virusom na teritoriji opštine.
Lokalna samouprava je objavila preporuku za novo radno vreme trgovinskih objekata. U skladu sa novim odlukama Vlade o zabrani kretanja u vreme vanrednog stanja od 18 časova, predlaže se da trgovinski objekti od ponedeljka do četvrtka rade od 7-17 časova, u petak za građane starije od 65 godina od 4-7 časova, a za ostale građane od 8-17 časova.
Takođe, rad logističkih centara i snabdevanje objekata može da se obavlja celodnevno u skladu sa procedurama koje definišu kretanje lica i posebne radne naloge za zaposlena lica. U skladu sa preporukom, trgovci mogu samostalno da odrede radnov vreme svojih objekata u okviru navedenih vremenskih intervala.
Batočina
Opštinski štab za vanredne situacije održao je vanrednu telefonsku sednicu na kojoj je donet zaključak koji predstavlja prvi korak u popuštanju mera u opštini Batočina, donetih povodom proglašenog vanrednog stanja. Zaključkom je preporučeno novo radno vreme maloprodajnim objektima i apotekama:
ponedeljak-petak od 7 do 17 časova,
petak za građane starije od 65 godina od 4 do 7, a za ostale građane od 8 do 17.
Odlučeno je i da se otvore dnevna i zelena pijaca - samo za osnovne životne namirnice (rad od 7 do 12 časova), a doneta je i odluka da se paketi pomoći u hrani i higijeni dodele i penzionerima sa primanjem od 20 do 30 hiljada dinara.
Rača
Odeljenje za privredu, poljoprivredu, budžet i finansije opštine Rača obavestilo je poljoprivrednike o ostvarivanju prava na podsticaje u stočarstvu - po košnici pčela. Poljoprivrednici koji ispunjavaju uslove mogu da ostvare pravo za najmanje 20, a najviše hiljadu košnica pčela. Podsticaji se ostvaruju u iznosu od 800 dinara po košnici pčela. Zahtev se podnosi za kalendarsku godinu, od 15. aprila do 31. maja. Za više informacija poljoprivrednici su upućeni na sajt Uprave za agrarna plaćanja.
Opština javlja i da je Vlada donela Uredbu o novčanoj pomoći poljoprivrednim gazdinstvima u cilju ublažavanja posledica nastalih usled bolesti kovid-19 izazvane virusom SARS-COV-2. Detalji su u dokumentu.
*
Milorad Duković (42) iz sela Bošnjane kod Rače, koji je čuvao ovce u blizini svoje kuće u vreme policijskog časa, kažnjen je sa 50.000 dinara, javlja Beta.
Kako je navedeno u odluci Prekršajnog suda u Kragujevcu, Dukovića su službenici policijske stanice u Rači zatekli 17. aprila oko 18 časova u ataru neposredno pored seoskog groblja, odnosno na oko 400 metara van njegovog porodičnog domaćinstva.
On je priznao da je prekršio zabranu kretanja jer je, kako je rekao, morao da čuva ovce, pošto nema dovoljno sena, pa je zato bio u ataru kod groblja.
Netačni navodi u pojedinim medijima da je muškarac iz okoline Rače kažnjen jer je čuvao ovce u vreme
Policijska uprava u Kragujevcu obaveštava javnost da su apsolutno netačni navodi koji su se pojavili u pojedinim medijima da je četrdesetjednogodišnji muškarac iz okoline Rače kažnjen jer je čuvao ovce u vreme policijskog časa.
Naime, njega je policija zatekla u šipražju u neposrednoj blizini groblja u selu Bošnjane, oko 400 metara od njegovog porodičnog domaćinstva, kako mobilnim telefonom snima ekshumaciju posmrtnih ostataka, koja je sprovođena po nalogu Višeg javnog tužilaštva u Kragujevcu. Apsolutno je netačno da je tom prilikom čuvao ovce.
On je priveden Prekršajnom sudu u Kragujevcu zbog kršenja mere o ograničenju i zabrani kretanja i sudija mu je izrekao novčanu kaznu od 50.000 dinara, saopštila je PU u Kragujevcu u utorak.
Lapovo
Nove mere Vlade sprovode se i na teritoriji opštine Lapovo, o čemu je javnost obavestio tamošnji krizni štab.
Čačak
Radni tim za praćenje širenja korona virusa na teritoriji grada Čačka objavio je da su prethodna tri dana registrovana dva smrtna slučaja kod osoba ženskog pola rođenih 1935. i 1936. godine. One su preminule u Kliničkom centru Kragujevcu, a podatak je dobijen tek juče kada je administracija počela da radi.
Ukupan broj preminulih na području Moravičkog okruga je 12 - iz Čačka je preminulo devet osoba, Gornjeg Milanovca dve i iz Ivanjice jedna.
Do sada su u Čačku potvrđena 64 slučaja, Gornjem Milanovcu 25, Lučanima tri i Ivanjici jedan, ukupno 93.
Novi Pazar
U Kliničkom centru u Kragujevcu preminuo je drugi pacijent iz Novog Pazara, a u tom gradu Zavod za javno zdravlje potvrdio je 10 novih slučajeva infekcije.
ZZJZ Novi Pazar je testirao 100 građana, a trenutni bilans su dva smrtna ishoda i prisustvo kovid-19 kod još 73 osobe u Novom Pazaru.
Osim novih uzoraka, opet je testirano i pet pacijenata koji se nalaze u kovid bolnici i svi su pozitivni, saopštio je Zavod.
Ćuprija
Centar za hemodijalizu u ćuprijskoj Opštoj bolnici od juče normalno radi za sve pacijente iz Pomoravskog okruga kojima je potreban ovaj vid terapije i koji su negativni na testiranju na virus korona. Oni sa simptomima kovida 19, i pre testiranja biće poslati u tercijarne ustanove predviđene da leče kovid i da dijaliziraju pacijente, kao što su KBC Zemun, Zvezdara, Kragujevac, rekao je za Novosti v. d. direktora ove ustanove dr Ivan Milojević.
Kosovo i Metohija
U većinski srpskim sredinama na Kosovu i Metohiji u poslednja 24 sata preminule su dve osobe, iz Leposavića i Zvečana, a još dve, iz Kosovske Mitrovice, obolele su od korona virusa.
Kancelarija za Kosovo i Metohiju je objavila da su do sada obolele 82 osobe, 21 je izlečena, a pet je preminulo. Oboleli su smešteni u KBC Kosovska Mitrovica (18), Studentski centar Kosovska Mitrovica (30), KC Niš (1), KC Kragujevac (4), KBC ’’Dr Dragiša Mišović’’ Beograd (2), Beogradski sajam (1)
Foto: Ivan Stojanović/Prviprvinaskali.com Izvori: Grad Kragujevac; Beta; Novosti; RTS/Telegraf; lokalne samouprave: Knić, Batočina, Rača, Čačak, Novi Pazar; Kancelarija za Kosovo i Metohiju
PRILOG PPNS
Opštine i gradovi sa najvećim brojem, 21. 4. 2020
81 - Grad Beograd (prethodno 68, 62)
20 - Lajkovac (prethodno 0)
19 - Grad Niš (prethodno 21, 31)
11 - Bor (prethodno 2, 5)
7 - Loznica (prethodno 2, 1)
5 - Novi Pazar (prethodno 8, 7), Vlasotince (prethodno 5, 2)
Komentara: 0