Televizija N1 objavila je 4. maja mapu gradova i opština u kojima su potvrđeni slučajevi virusa korona u periodu od 6. marta do 3. maja, čiji je izvor Portal otvorenih podataka Republike Srbije, a za Kragujevac je navedeno da ima 143 zaražena lica.
Ovi brojevi su u neskladu sa izvornim podacima koje ima Institut za javno zdravlje, a prema kojima je ukupan broj pozitivnih pacijenata na teritoriji Kragujevca - 68. Uz to, u gradu na Lepenici su 25. aprila zabeleženi poslednji pozitivni rezultati, pa je 4. maj je bio deveti dan u nizu bez novoobolelih.
Do ponoći je uzorkovano 2.610 pacijenata, pozitivnih rezultata i dalje nije bilo, a ukoliko tako ostane naredna 24 časa, utorak 5. maj biće deseti dan zaredom bez novoobolelih Kragujevčana.
Ukidanje vanrednog stanja, najavljeno za 6. maj, ne znači da je prošla epidemija. Virus kovid-19 nije suzbijen na svernoj hemisferi, pa je realna opasnost od njegovog povratka i dalje prisutna, ocenio je za RTK direktor Instituta za javno zdravlje doktor Dragan Vasiljević. On je dodao da će sasvim sigurno Kragujevčanima, kao i ostalim građanima Srbije, maske i rukavice postati svakodnevni deo garderobe.
Prilog RTK
Lečilišta
Na sajtu Ministarstva zdravlja i Covid19 nisu objavljeni podaci o brojevima pacijenata u lečilištima Srbije, niti je održana konferencija za medije, ali je Institut javio da je u Kliničkom centru Kragujevac na lečenju bilo 57 pacijenata (tri na respiratorima).
Zamenica direktora Infektivne klinike Ivana Milošević predstavila je plan da univerzitetski centri – Novi Sad, Kragujevac, Niš i Kosovska Mitrovica, nastave da rade, a da se postepeno sekundarne zdravstvene ustanove vrate u prvobitnu funkciju.
Sa popuštanjem mera očekuje se veći broj novozaraženih, zato kapaciteti kovid-bolnica moraju ostati isti, rekao je direktor Infektivne klinike Goran Stevanović, navodeći da te bolnice imaju problem šta sa izlečenim pacijentima koji su bili u domovima za stare jer matični domovi više neće da ih prime.
Ministarstvo je objavilo da će sve kovid-bolnice nastaviti da primaju pozitivne pacijente, a prva ustanova koja će biti vraćena u normalan režim rada biće Institut za ortopediji Banjica.
Gerontološki centar
U ustanovama socijalne zaštite i domovima za smeštaj odraslih i starih u Srbiji do 4. maja potvrđeno je prisustvo kovid-19 kod 350 korisnika i 97 zaposlenih.
U Gerontološkom centru Kragujevac nema prisustva virusa korona.
Na Univerzitetu u Kragujevcu u toku je izrada softvera - kompjuterske simulacije, koja za cilj ima da simulira šta se događa u pacijentu koji je zaražen virusom korona i da predvidi šta će se sledeće desiti i kako će se virus širiti, kako bi se doktorima pomoglo pri lečenju takvih pacijenata, javlja Tanjug.
Gradska organizacija Crvenog krsta
Dobrovoljna akcija davanja krvi ubuduće se organizuje svakog radnog dana u periodu od 8 do 13 časova u zgradi preko puta Zelengore, ugao ulice Svetozara Markovića i Karađorđeve.
Crveni krst poziva sve punoletne učenike da se odazovu akciji i polože svoj "maturski ispit humanosti" i tako pomognu, možda i vršnjacima, koji su nažalost bolesni, a njihova krv im je jedini lek.
E-vrtić
Kancelarija za informacione tehnologije i elektronsku upravu Vlade Republike Srbije saopštila je da je elektronska prijava dece u predškolske ustanove od 4. maja dostupna u još 26 gradova i opština.
Time je broj gradova i opština koje su trenutno omogućile ovu uslugu dostigao 117, a usluga je dostupna u 135 predškolskih ustanova.
Usluge lokalnih samouprava mogu nesmetano da se pružaju i u vreme pandemije koronavirusa, a od početka marta do danas podneto je više od 32 hiljade elektronskih prijava za upis u predškolske ustanove putem portala eUprava.
Od 4. maja na ulicama Kragujevca je 60 autobusa javnog gradskog prevoza koji saobraćaju 21 gradskom i na 13 prigradskih linija. Kragujevac je jedan od prvih gradova u kojem je u okviru ublažavanja mera donetih u cilju sprečavanja širenja koronavirusa, uz posebne mere i po prilagođenom redu vožnje počeo javni gradski prevoz.
Na stajalištima i na samom ulazu u autobus stoji informacija o ponašanju u javnom gradskom prevozu, svako vozilo je označeno, kaže Aleksandar Popović, rukovodilac Sektora za javni transport putnika u JKP Šumadija Kragujevac. Ulazak putnika je na prednjim vratima, izlazak na zadnjim, u svakom vozilu je jasno označeno kretanje putnika, označena su sedišta na kojima je zabranjeno da se sedi i obeležena su mesta za stajanje. Putnici treba da prate te oznake i da drže bezbednu distancu u prevozu, uz podrazumevane zaštitne maske i rukavice. Ovakvom organizacijom u jednom vozilu može da se preveze 18 putnika, dodaje on.
Rad javnog gradskog i prigradskog prevoza putnika na teritoriji grada Kragujevca organizovaće se fazno u skladu sa preporukama Instituta za javno zdravlje Kragujevac.
U prvoj fazi prevoz će biti organizovan za zaposlena lica i decu sa roditeljima koji imaju radnu obavezu, a koja moraju da pohađaju predškolske ustanove.
Ostale faze rada javnog gradskog i prigradskog prevoza putnika organizovaće se u skladu sa epidemiološkom situcijom i po preporukama i instrukcijama Vlade Republike Srbije, Kriznog štaba za suzbijanje zarazne bolesti kovid-19, resornih ministarstava, referentnih ustanova i organa Grada.
Dopuna eKG kartica može se izvršiti u svim objektima koji imaju eKG nalepnicu, i u prostorijama Sektora javnog transporta putnika, ul. Kralja Petra I 22.
Sve informacije o redu vožnje građani mogu dobiti na zvaničnom sajtu JKP Šumadija Kragujevac.
Grejanje
Zbog niskih spoljnih temperatura u večernjim i ranim jutarnjim satima, ali i zbog zabrane kretanja koja je na snazi od 18 do 5 sati ujutru, Gradsko veće na sednici održanoj 4. maja usvojilo je zaključak o isporuci toplotne energije i nakon završene grejne sezone.
Razlog za donošenje ovog zaključka je obezbeđenje kontinuiteta u obavljanju komunalne delatnosti snabdevanja toplotnom energijom, van grejne sezone, imajući u vidu i činjenicu da sugrađani stariji od 65 godina veći deo dana provode u izolaciji.
Budući da je grejna sezona 2019 / 2020 završena, zbog niskih spoljnih temperatura Energetika Kragujevac će nastaviti sa isporukom toplotne energije za snabdevanje krajnjih korisnika do stvaranja uslova za prekid isporuke toplotne energije, odnosno povećanja spoljne temperature.
Zaduženje za isporuku toplotne energije u ovom periodu obračunaće se na način koji će najmanje opterećivati budžete krajnjih korisnika u periodu od oktobra do decembra 2020. godine.
Zastava oružje ponovo radi, proizvodnja u dve smene
U fabrici Zastava oružje u Kragujevcu je obnovljena proizvodnja u dve smene, a na posao su se vratili svi zaposleni koji su od 23. marta bili na plaćenom odsustvu zbog prevencije širenja epidemije koronavirusa, javlja Fonet.
Fabrika Zastava oružje ima više od 2.500 zaposlenih, a na posao i dalje neće dolaziti roditelji dece mlađe od 12 godina, s obzirom da još ne rade ni vrtići, ni škole.
Predsednik Samostalnog sindikata fabrike Dragan Ilić izjavio je da je bilo “različitih problema i proklizavanja” u organizaciji posla u skaldu sa Uredbom o merama za zaštite zaposlenih u vreme vanrednog stanja.
Bilo je problema u raspodeli zaštitnih maski i rukavica, a postoje i otvorena pitanja održavanja pripisane distance među zaposlenima, broja radnika u halama i primeni dezinfekcionih sredstava, rekao je Ilić i dodao da su tokom dana svi zaposleni dobili maske i rukavice.
On je rekao da će Krizni štab fabrike Zastava oružje sutra analizirati uočene probleme i predložiti rešenja za njihovo prevazilaženje.
Fijat u Kragujevcu na plaćenom odsustvu do 18. maja
Radnici fabrike Fijat Krajsler automobili Srbija (FCA) biće na plaćenom odsustvu do 18. maja, a da li će ono biti produženo i posle tog datuma znaće se u međuvremenu, rečeno je danas agenciji Beti u Samostalnom sindikatu te fabrike.
Radnici FCA su bili na plaćenom odsustvu od 16. marta, a posle uskršnjih praznika su koristili i stare godišnje odmore.
Prema rečima predsednika sindikata Zorana Markovića, u fabrici su radno angažovani, ali redukovano", samo radnici bezbednosti, generalnog servisa i protivpožarne zaštite.
Na ulazu u fabriku se nalazi medicinska sestra koja radnicima meri temperaturu, a za zaposlene su obezbeđene zaštitne maske i rukavice.
Palo kiše samo za prvu pomoć pšenici
Direktor Udruženja za unapređenje proizvodnje i izvoza žita i uljarica „Žita Srbije“ Vukosav Saković rekao je danas da je kiša, koja je pala ovih dana, samo prva pomoć za pšenicu da nadoknadi bar deo manjka vlage do neophodne nove kiše.
On je rekao za Betu da je kiša pala neujednačeno, od dva litra po kvadratnom metru do preko 30 litara.
„Ova kiša će pomoći da pšenica nadoknadi deo nedostajuće vlage koja joj je posebno potrebna u fazi formiranja zrna“, rekao je Saković.
Dodao je da je dva litra kiše po kvadratnom metru palo na području Kikinde, a oko 33 na području Kragujevca, dok je prosek u Vojvodini nešto više od deset litara.
„U principu tamo gde je palo dva litra po kvadratu isparilo je istog dana“, rekao je Saković i dodao da je najviše kiše palo u okolini Banatskog Karlovca, oko 25 litara po kvadratu.
Saković je rekao da je pšenica „imala potencijal“ da rodi rekordno, ali da se zbog nedostatka vlage procenjuje da bi rod mogao biti prosečan, a da je pšenica sada u nešto boljem stanju nego prošle godine u ovo vreme.
On je rekao da se posledice suše skoro ne primećuju na pojedinim njivama sa pšenicom gde su primenjene sve agrotehničke mere i da se u ovakvim vremenskim neprilikama vidi koliko je važno primeniti te mere na kojima poljoprivrednici štede da bi smanjili troškove ulaganja.
Kiša je, prema njegovim rečima, pomogla i da počnu da niču proletnji usevi, kukuruz i suncokret.
Saopštenje Arsenal festa
Poštovani Arsenalovci,
znamo da sa nestrpljenjem očekujete konkretne nove informacije o održavanju vašeg omiljenog, jubilarnog desetog Arsenal Festa.
Verujemo da vam ne moramo posebno objašnjavati kako je usled pandemije Kovid-19 muzički biznis globalno, što se tiče koncerata i festivala, trenutno praktično potpuno obustavljen i ne zna se tačan datum kada će ponovo biti pokrenut.
Premda su zatvorene granice, živimo u karantinu i uz brojna ograničenja kretanja, znamo da i dalje sa nestrpljenjem očekujete da čujete da li 24, 25, 26. i 27. juna u Kragujevac dolaze Placebo, Sum 41, Gogol Bordello, Yngwie Malmsteen, Dubioza kolektiv, Djaikovski, Inner Circle...
Trenutno su na stolu tri mogućnosti:
da će Arsenal Fest biti održan ovog juna,
da će Arsenal Fest biti odložen za par meseci,
da će Arsenal Fest biti pomeren za jun 2021. godine.
Nadamo se da ćemo uskoro moći da donesemo tu važnu odluku, koja će opet zavisiti i od odluke nadležnih lekara i države kada će biti stvorene mogućnosti da se organizuju javni događaji.
U redovnom smo kontaktu sa svim izvođačima i njihovim agentima, koji su puni razumevanja za našu trenutnu situaciju. Još uvek nemamo nijedno otkazano ime, što je ohrabrujuć i pozitivan znak.
Najvažnije nam je ipak da imamo podršku publike i razumevanje za svaku od naših odluka.
Jelena Bruks za Novosti: Samo želimo da odemo kući
Kapiten ženske košarkaške reprezentacije Srbije Jelena Milovanović-Bruks, zajedno sa suprugom i sinom, koji su američki državljani, vraća se u sredu u Srbiju.
Samo 24 sata nakon što je apelovala da joj se pomogne i omogući povratak iz mađarskog Šoprona u rodni Kragujevac, ona je objavila na Fejsbuku da u sredu stiže u Srbiju i javno se zahvalila Vladi Srbije, ministru Ivici Dačiću, Košarkaškom savezu Srbije, Predragu Daniloviću, Ani Joković, Marini Maljković...
Bruks-Milovanović, udata je za bivšeg američkog košarkaša Dejvida Bruksa sa kojim ima sina Matea i svi zajedno zbog pandemije korona virusa do sada su boravili u Mađarskoj, gde kapiten srpskog tima igra za ekipu Šoprona.
Povezane vesti
Čačak
Tokom prethodnog dana pristigli su rezultati 54 uzorka, pri čemu je samo jedan bio pozitivan i to iz Gornjeg Milanovca.
Ukupan broj potvrđenih slučajeva u Moravičkom okrugu je 146, odnosno u Čačku 88, Gornjem Milanovcu 50, Lučanima pet i Ivanjici tri, javlja agencija Rina.
- U Opštoj bolnici je bilo 10 pregleda i tri prijema. Prethodnog dana tri bolesnika su upućena u Kragujevac, jedan je priključen na respirator, a jedan je otpušten kući. Otpušteni se ne vodi kao izlečeni jer je sve vreme bio negativan. Na infektivnom odeljenju hospitalizovano je 16 bolesnika, rekao je dr Mihajlo Luković.
Kosovo i Metohija
U srpskim sredinama na Kosovu i Metohiji, zaključno sa 4. majem, nije bilo novih slučajeva zaraze virusom korona, ukupan broj obolelih bio je 108.
Oboleli su iz Kosovske Mitrovice (42), Zvečana (25), Leposavića (20), Zubinog Potoka (21), a smešteni su u KBC Kosovska Mitrovica (9), Studentski centar Kosovska Mitrovica (16) i KC Kragujevac (2).
NACIONALNA STUDIJA SEROPREVALENCIJE I MOLEKULARNE KARAKTERIZACIJE SARS-COV-2 TOKOM EPIDEMIJE U POPULACIJI SRBIJE
Foto: Ivan Stojanović/Prviprvinaskali.com Izvori: Krizni štab Srbije; Covid19.rs; Grad Kragujevac; Beta; Fonet; Tanjug; RTK; lokalne samouprave: Knić; Čačak; Glas Zapadne Srbije; Kancelarija za Kosovo i Metohiju
Komentara: 0