Odluka o proglašenju vanrednog stanja upućena Skupštini na potvrđivanje
Vlada Republike Srbije uputila je Narodnoj skupštini na potvrđivanje Odluku o proglašenju vanrednog stanja, kao i sve uredbe sa zakonskom snagom koje je donosila uz supotpis predsednika Republike Srbije i predsednice Vlade.
Imajući u vidu trenutnu epidemiološku situaciju donete su nove odluke u vezi sa sprečavanjem širenja kovid-19.
Građani stariji od 65 godina moći će, počevši od ponedeljka 26. aprila svakoga dana da izlaze u šetnju u trajanju od sat vremena, u periodu između 18 časova i 1 čas posle ponoći, najviše šest stotina metara od mesta stanovanja. Prodavnice će za najstarije sugrađane biti otvorene u četvrtak od 4 do 7 časova ujutru.
S obzirom na to da se bliže prvomajski praznici, a u cilju smanjivanja socijalnih kontakata na minimum, Vlada Srbije usvojila je odluku da će zabrana kretanja naredne nedelje trajati od četvrtka 30. aprila u 18 časova do ponedeljka 4. maja u 5 časova ujutru.
Među migrantima u Srbiji nema zaraženih
Ministarstvo odbrane Vlade Republike Srbije saopštilo je da za više od 8.000 migranata, koliko ih boravi u 20 prihvatnih i centara za azil u Srbiji, režim zabrane kretanja važi 24 časa, a, zahvaljujući blagovremenom preduzimanju mera zaštite, među migrantima nema zaraženih od koronavirusa.
Na obezbeđenju Centra za azil "Krnjača" i Prihvatnog centra "Adaševci", kao i vitalnih objekata u Beogradu i Pančevu, angažovani su pripadnici 72. brigade za specijalne operacije, smene im traju po 14 dana i po potrebi i više, a mogućnost izbijanja nereda u kampu, rizik je sa kojim se Vojska Srbije spremno suočava.
Major Ivan Stefanović iz te brigade rekao je da je u Centru za azil u Krnjači bio slučaj tuče među migrantima, angažovane su snage u pripravnosti i izvršena blokada celog centra, čime je onemogućen pokušaj bekstva iz centra.
I u Adaševcima i u Krnjači imamo isti zadatak, a to je sprečavanje migranata da napuste centar, rekao je major Stefanović i naveo da je u oba centra bilo pokušaja bekstva koji su uspešno sprečeni, uz minimalnu upotrebu sile.
U centrima, kontakt pripadnika naše vojske sa migrantima sveden je na minimum, a za sva objašnjenja Vojska ih upućuje na zaposlene u Komesarijatu za izbeglice Republike Srbije sa kojima postoji odlična saradnja i razumevanje.
Obezbeđenje objekata u kojima borave migranti nova su zaduženja sa kojima se susrela Vojska Srbije, a to je samo još jedan među brojnim izazovima koje joj je donelo uvođenje vanrednog stanja u Srbiji zbog pandemije koronavirusa, navodi se u saopštenju.
Saradnja sa SZO u borbi protiv epidemije COVID-19
Svetska zdravstvena organizacija je prihvatila da se uključi u detaljnu analizu odgovora Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja na epidemiju kovid-19, u čemu će učestvovati i ostala stručna javnost iz Republike Srbije.
SZO ima standardizovanu i strukturisanu metodologiju ("alat") za sprovođenje ovakve analize (sveobuhvatna analiza odgovora na javnozdravstvene vanredne situacije – After Action Review) koja je u Srbiji već bila korišćena posle sezone sa povećanim brojem slučajeva groznice Zapadnog Nila 2018. godine.
Takođe, SZO će odmah obezbediti dogovorenu količinu štampanog zdravstveno-edukativnog i komunikacionog materijala, u vidu postera, lifleta i flajera, koji će biti distribuisani ustanovama socijalne zaštite, čiji će spisak sa procenjenim potrebama dostaviti Ministarstvo.
SZO će Ministarstvu dostaviti sve relevantne dokumente i komunikacione zdravstveno-edukativne materijale koji se odnose na bezbedno ponašanje i primenu mera sprečavanja i kontrole infekcije koronavirusom na radnim mestima, a koji imaju za cilj da olakšaju tranziciju od vanrednog stanja do vraćanja u normalno funkcionisanje, ali uz punu primenu svih preventivnih mera, kako bi se sprečila mogućnost ponovne eskalacije epidemije.
Komentara: 0