Ove zime ste sigurno smišljali najbolje načine za popravljanje imuniteta i odbranu od gripa, i sigurno ste svojim receptima dodavali đumbir. Sveži ili u prahu, u čaju, soku ili kolačićima, đumbir je ukusan začin koji ima mnogo korisnih uticaja na organizam.
Đumbir potiče iz Azije, ne zna se tačno odakle, i koristi se od davnina. Njegov latinski naziv je Zingiber officinale, i potiče od saskritske reči stringavera koja upravo opisuje izgled korena đumbira (rožnat, rogat). U Kini se uglavnom koristio kao lek za mnoge bolesti i stanja, a u Indiji je korišćen i u ishrani. Kada je stigao u Evropu, bio je jedan od osnovnih začina u Engleskoj, a tokom epidemije kude, smatralo se da je đumbir najbolja prevencija.
Koristi se koren đumbira, koji izgleda razgranato, kvrgav je, i u zavisnosti od starosti, može imati tvrdu ili meku koru. Sama biljka podseća na travu, dostiže do jedan metar visine, i ima sitne žute cvetove. Koren ima specifičan miris koji potiče od eteričnih ulja i fenolnih jedinjenja.
S obzirom da se koristi mala količina đumbira, na njegovu energetsku vrednost uglavnom ne obraćamo pažnju, ali pomenuću da koren ima 80kcal i 2g vlakana na 100g sirove namirnice.
Đumbir ima brojna korisna dejstva-antiinflamatorno, karminativno i antimikrobno, a sadrži i značajnu količinu antioksidanasa. Za antiinflamatorno, karminativno i antimikrobno dejstvo, odgovorna su brojna eterična ulja koja ova biljka sadrži (gingerol, zingeron, šogaol).
Gingerol pomaže pokretljivost creva, ima umirujuće, antiinflamatorno i blago antipiretičko dejstvo. Utiče i na mučninu, pa se preporučuje i trudnicama u prvom trimestru trudnoće.
Zingeron je veoma koristan u terapiji dijareje koja je izazvana ešerihijom koli.
Đumbir sadrži vitamine B grupe, i to piridoksin i pantotensku kiselinu, a od minerala sadrži kalijum, mangan, bakar i magnezijum.
Đumbir se na tržištu može naći u prahu, i kao koren, a prednost svakako treba dati svežem korenu, s obzirom da prah sadrži manje gingerola. Koren se može čuvati u frižideru i do mesec dana. Ako ga koristite kao dodatak jelima, možete ga kombinovati sa belim lukom, crnim lukom, paradajzom, slačicom, karijem, i dodavati jelima sa mesom i povrćem. Takođe, može se dodavati ceđenim sokovima, i najbolje se uklapa sa sokom od narandže.
Energetska i nutritivna vrednost na 100 g Nutrijent - Jedinica mere - Količina Energetska vrednost - kcal - 80
Proteini 1,82 g
Ugljeni hidrati 17,77 g
Masti 0,75 g
Biljna vlakna 2,00 g
Kolesterol 0,00 mg
Voda 78,89 g
Vitamini
Vitamin A 0,00 IU
Tiamin 0,03 mg
Riboflavin 0,03 mg
Niacin 0,75 mg
Vitamin B6 0,16 mg
Vitamin B12 0,00 mcg
Folati 11,00 mcg
Pantotenska kiselina 0,20 mg
Vitamin C 5,00 mg
Vitamin E 0,26 IU
Vitamin K 0,10 mcg
Kalcijum (Ca) 16,00 mg
Bakar (Cu) 0,23 mg
Gvožđe (Fe) 0,60 mg
Magnezijum (Mg) 43,00 mg
Fosfor (P) 34,00 mg
Kalijum (K) 415,00 mg
Natrijum (Na) 0,013 g
Cink (Zn) 0,34 mg
Mangan (Mn) 0,23 mg
Selen (Se) 0,70 mcg
Za posetioce portala PPNS: slobodni ste da pošaljete pitanja o ishrani na mejl minavb@gmail.com, rado ću poslati odgovore. Pitajte slobodno, pitajte sve i pitajte stalno, jer svako vaše pitanje, ma koliko lično bilo, drugima može da bude primer kako da pronađu svoj put za bolji osećaj u životu.
Komentara: 0