Odavno nisam bila u prilici da omirišem ili probam dunju. Nekada mi je tata redovno kuvao kompot od ove mirisne voćke, ali već dugo nisam u prilici da ih nađem čak ni na pijaci. Možda ih je i bilo na tezgama, ali kako ne očekujem da ću ih naći, nekako su mi promakle. Dakle, za drugog su dunje žute :)
Ako ste u prilici da uberete ili kupite ovo voće, obavezno ga probajte jer je zaista zdravo i korisno. Dunja pripada porodici Rosaceae i potiče iz Azije. Plod dunje je nešto veći od jabuke, ima glatku žutu koru i blago izduženog je oblika, kao avokado. Meso dunje je žućkasto, tvrdo i kiselo, pa se retko jede presno, čak i kada je dunja potpuno zrela. Bez obzira što se ovo voće uglavnom termički obrađuje, veoma je hranljivo i korisno.
Dunja ima 57kcal u 100g namirnice i veoma je bogata biljnim vlaknima, naročito pektinom. Pored vlakana, zrnca koja se nalaze u pulpi sadrže i katehine i tanine, koji zajedno sa vlaknima imaju veliku ulogu u prevenciji divertikulitisa ili raka debelog creva. Tanini takođe imaju pozitivnan uticaj na redukciju telesne mase i regulaciju nivoa LDL holesterola u krvi.
Dunja sadrži i nekoliko fenolnih jedinjenja koja joj daju specifičnu aromu i imaju antioksidativna svojstva (procijanidini, limonen, linalol, vomifoliol, toluen).
Zrela dunja je dobar izvor vitamina C. 100g dunje obezbeđuje nam 15mg vitamina C što je 1/4 dnevnih potreba za ovim vitaminom. Ipak, kako je ovaj vitamin termolabilan, ukoliko dunju koristimo zbog vitamina C, moramo je što kraće termički obrađivati, ili koristiti u svežem stanju.
Dunja je odličan izvor bakra, gvožđa, kalijuma i magnezijuma, kao i vitamina B grupe.
Iako nije potvrđeno, smatra se da dunja, kao i kruška, imaju antialergijsko i antiinflamtorno dejstvo. Često se preporučuje korišćenje ovog voća, pa čak i ekstrakta semenki, u terapiji cistitisa, atopijskog dermatitisa, kao i u ishrani ljudi sa nutritivnim alergijama.
Dunja je jesenja voćka i upravo u ovom periodu je možemo koristiti. Ako ste u mogućnosti da ih nađete, koristite neoštećene plodove sa sjajnom korom. Mogu se čuvati i u frižideru i na sobnoj temperaturi. Kako se Dunja uglavnom koristi za pripremanje džemova, kompota i sličnih poslastica, bitno je istaći da ovako dobijeni proizvodi nisu dobar izvor vitamina, ali jesu nekih drugih supstanci (fenolna jedinjenja). Dunja je odličan dodatak jelima od mesa.
* * *
Za posetioce portala PPNS: slobodni ste da pošaljete pitanja o ishrani na mejl minavb@gmail.com, rado ću poslati odgovore. Pitajte slobodno, pitajte sve i pitajte stalno, jer svako vaše pitanje, ma koliko lično bilo, drugima može da bude primer kako da pronađu svoj put za bolji osećaj u životu.
Komentara: 1
Armin Tot
imam ja jedan vocnjak i imcu oko 15 tona roda, pa ako kome trebanek se javi arminponovo@gmail.com