Gojaznost kao zdravstveni izazov 21. veka poprima sve veće razmere, planetarno, ali, na žalost, i u Srbiji. U novijim studijama ukazuje se da više od polovine odraslog stanovništva Srbije ima problem preterane uhranjenosti.
Prvi znak uzbune je povećan obim struka, kod žena veći od 80cm, a kod muškaraca obim struka veći od 94cm. Već u ovom stadijumu, sa ovim vrednostima obima struka, treba poraditi na smanjenju uz pomoć fizičke aktivnosti i adekvatne ishrane.
Prvi i primarni problem je gojaznost, ako je vaš indeks telesne mase preko 25kg/m2 ulazite u predgojaznost. Gojaznost se danas tretira kao bolest kojoj se pristupa iz više aspekata, a najbitniji su - ishrana i fizička aktivnost.
Gojaznost sa sobom nosi sekundarna oboljenja koja se sledstveno javljaju: hipertenzija, dijabetes tipa 2, hiperholesterolemije, giht, metabolički sindrom, pad imuniteta... Sva ova oboljenja ometaju stil života, otežavaju osnovne životne potrebe.
Prevencija gojaznosti je ključna, a prvi alarmi su povećan obim struka ili procenat masti u celom telu.
Svako treba da ima tri glavna obroka i dve užine (voće ili žitarice od celog zrna). Ako radite tako da ne možete na vreme da ručate, imajte prvo doručak, pa dve voćne užine, a kad se vratite sa posla sledeći obrok i tri sata pre spavanja poslednji obed (večeru ili laganu užinu).
Mesne prerađevine izbacite sa jelovnika, crvena mesa unosite najviše dva puta nedeljno, a ribu, plavu, morsku, što češće. Voće konzumirajte kao užine, a povrće kroz salate, čorbe, potaže...
Izbegavajte prženje u dubokoj ili plitkoj masnoći, pohovanje, dinstanje na ulju i luku, teške zaprške (ulje, brašno, aleva paprika).
Danas je vro jasna povezanost gojaznosti i ishrane. Iskoristite znanje i mogućnosti koje imate da biste unapredili svoje zdravlje i prevenirali ovu pošast savremenog sveta koja je danak prebrzog života.
ZA POSETIOCE PORTALA PPNS: DO SLEDEĆE OBJAVE, UKOLIKO VAM JE POTREBAN SAVET ZA ISHRANU - JAVITE SE, ISKORISTITE KONTAKT-FORMU PORTALA PPNS. POSLAĆEMO VAM ODGOVOR U ŠTO KRAĆEM ROKU.
Komentara: 0