Zdravlje zuba u mnogo čemu zavisi zapravo od nas samih. Pored oralne higijene, tu je ishrana da sve podrži.
S obzirom da se mikrobiom, odnosno crevna mikroflora, danas detaljno izučava, i mikroflora usne duplje je izučena. Mi smo u suživotu sa bakterijama u ustima. Kako bi te bakterije opstale treba da održavamo dobar pH. Na pH pored kvalitetene oralne higijene utiče ishrana. Jedno i drugo je usko povezano.
Ishrana bogata nekvalitetnim, prostim ugljenim hidratima (šećerima), zasićenim mastima, bez proteina, biljnih vlakana, minerala i vitamina, zapravo junk food, vremenom dovede do nekih od problema sa zubima. Makar to bio u prvom trenutku karijes.
Važno je da konzumiramo sve grupe namirnica. Da ne remetimo često pH u ustima, učestalim grickanjem. To znači da imamo jasno definisane obroke unutar kojih jedemo i nakon toga ako smo u prilici operemo zube i završimo sa jelom. To znači da grickanja ne treba da bude, što je u današnjem vremenu teže. Bakterije usne duplje metabolišu šećere stvarajući mlečnu kiselinu koja vremeno dovodi do stvaranje plaka, karijesa, kamenca...
Pored problema neadekvatne ishrane nameće se još jedan problem - gutanje hrane, odnosno slabo korišćenje zuba. Upravo se žvakanjem čiste zubi abrazivno, odnosno mehanički. Uz to se stimuliše lučenje pljuvačke koja deluje protektivno na zubnu gleđ.
Ima li napitaka koji štete zubima i zašto?
Najbolji napitak je voda. S obzirom da znamo da slatkiši, pa tako i slatki napici štete zubima, ugrožavajući pH, treba da ih što manje pijemo i ako to činimo da bude preko slamčice kako bismo zube manje izlagali prostim šećerima. Čajevi spadaju u dobre napitke, naravno bez zaslađivanja. Alkohol, još ako se kombinuje sa duvanskim dimom, utiče negativno na zdravlje desni. Osobe koje uživaju u cigaretama imaju povećane potrebe za vitaminom C. Ako je naša ishrana bez voća i povrća, uz to neredovno jedemo, a dosta pušimo, može doći do nedostatka vitamina C i krvarenja desni.
Vitamin C utiče na stvaranje kolagena. Ovaj antioksidans je važan za tkiva. Stoga sve namirnice bogate vitaminom C su priljatelji zuba. Tu su u prvom redu jagode jer pored toga što su bogate C vitaminom izbeljuju zube. Ali, opet treba biti oprezan sa namirnicama koje su izuzetno kisele zato što mogu indirektno da utiču preko kiselosti na zubnu gleđ. Ako preteramo sa limunom to se može dogoditi. Žvakanje guma sa ksilitolom, ali jako kratko, može da zameni pranje zuba u toku dana ako baš niste u prilici da to učinite.
Da li izbegavati toplo i hladne namirnice i zašto?
Hladne namirnice, posebno krckanje hladnih, poluzaleđenih i zaleđenih namirnica, može da ošteti zubnu gleđ na mikrosposkom nivou i kasnije da otvori put mnogim problemima sa zubima. Ista je situacija i sa vrelom hranom, a posebno ako je kisela, poput paradajz čorbe.
Imajte na umu, ako su vam zubi i desni osetljivi možete da stvorite eroziije. Uz to, ovakva hrana ne prija ni stomaku. Najbolje je konzumirati hranu na nekoj sobnoj temperature, čak blago prohlađenu.
ZA POSETIOCE PORTALA PPNS: DO SLEDEĆE OBJAVE, UKOLIKO VAM JE POTREBAN SAVET ZA ISHRANU - JAVITE SE, ISKORISTITE KONTAKT-FORMU PORTALA PPNS. POSLAĆEMO VAM ODGOVOR U ŠTO KRAĆEM ROKU.
Komentara: 0