Meni, a sigurna sam i većini ljudi, omiljena grickalica i obavezno posluženje je kikiriki. Ubrajamo ga u koštunjavo voće, ali je zapravo još jedna korisna i neobična leguminoza (mahunarka). Potiče sa teritorije Južne Amerike gde je bio veoma važan u životu i ishrani Asteka, a kasnije su ga po svetu rašilrili španski i portugalski osvajači i istraživači. U 19. veku je zamenio i mnoge useve pamuka u SAD, a napravljena je i prva hranljiva pasta koja je davana određenim pacijentima kao deo terapije.
Sama biljka raste na vrlo čudan način, cvet biljke koji je u početku nadzemni, na kraju stvara plod pod zemljom. Plod je mahuna, odnosno tvrda smeđa opna koja u sebi sadrži dva ili tri zrna koja se sastoje od dva dela i tanke tamne opne. Koristi se na razne načine, ali na koji god način da ga koristite, unećete mnogo hranljivih i zaštitnih materija.
Kikiriki je dobar izvor energije (576kcal u 100g namirnice) i to zahvaljujući visokom sadržaju masti (40,2%). Pored masti, kikiriki sadrži i značajnu količini proteina (25,8%). Ono zbog čega je posebno važan je visok sadržaj mnogih antioksidanasa i zdravih masti.
Kikiriki je bogat mononezasićenim mastima, i ako se sećate priče ood prošle nedelje (Low fat? Ne, hvala), upravo ove masti su označene kao najzdravije. Mnoge studije u kojima je kao izvor mononezasićenih masti korišćen kikiriki, pokazale su smanjen rizik od nastanka bolesti srca i krvnih sudova. Osim toga, kikiriki sadrži jedan veoma važan sastojak koji se može naći i u crvenom vinu i grožđu - resveratrol. Ovaj fenolni antioksidans je odgovoran za, tzv. francuski paradoks, odnosno činjenicu da u Francuskoj preovladava ishrana sa više masti u odnosu na onu koja je tipična za SAD, ali je broj kardiovaskularnih bolesti značajno manji.
Iako kikiriki po sadržaju antioksidanasa ne može da nadmaši voće, kao što su nar i borovnice, ipak može da se takmiči sa nekim drugim hranljivim voćkama, a od nekih čak ima veći sadržaj antioksidanasa (jabuka). Uglavnom sadrži fenolne antioksidanse, a njihov sadržaj se povećava pečenjem i tostiranjem.
Istraživanja na životinjama su pokazala da resveratrol ima veliku ulogu i u prevenciji cerebrovaskularnog insulta. Zahvaljujući resveratrolu, cirkulacija u centralnom nervnom sistemu je bila bolja za 30% pa je samim tim i rizik od CVI bio značajno manji. Ovaj pozitivan efekat je posledica produkcije i lučenja azot oksida koju resveratrol podstiče. Naravno, u istraživanju je korišćenja mnogo veća količina ovog sastojka, ali kako crveno vino i kikiriki obezbeđuju solisnu količinu resferatrola, redovno korišćenje ovih namirnica može imati povoljan uticaj na organizam.
Mnoga istraživanja su pokazala niz pozitivnih dejstava kikirikija, pa se pokazalo da je koristan u prevenciji nastanka kamena u bubregu, Alchajmerove bolesti, raka debelog creva i gojaznosti.
Od vitamina sadrži i tiamin, riboflavin, niacin, pantotensku kiselinu, vitamin B6, folnu kiselinu i vitamin E.
Kikiriki sadrži i veoma važne minerale, i to bakar, mangan, fosfor, magnezijum, kalijum, cink, gvožđe, selen i kalcijum.
Kikiriki nam je dostupan uvek i svuda. Na tržištu se može naći sirovi, pečeni, prženi, slani, marinirani, sa ljuskom, ...zaista je veliki izbor. Moja preporuka je da kupujete kikiriki u zatvorenim pakovanjima sa deklaracijom na kojoj jasno piše poreklo, sastav i sve što je propisano da piše. Naravno, ni takvo pakovanje vam ne garantuje da ćete kupiti neoštećen i ispravan proizvod, ali bar znate da se prilikom skladištenja nije dodatno kontaminirao.
Alergija na kikirki je česta, i mnogi ljudi moraju da ga izbegavaju, a koristim priliku da upozorim i one koji su alergični na gluten da bi dodavanje soli prženom i pečenom kikirikiju bilo uspešno, često mu se dodaje brašno. Ako se sećate priče o mikotoksinima onda znate da kikiriki može biti kontaminiran mikotoksinima koje proizvodi plesan Aspergillus flavus. Da bi se ovo izbeglo, uslovi transporta i skladištenja moraju biti maksimalno ispoštovani (suvo, hladno), a moj predlog je da uvek birate - pečeni kikiriki.
Ako ste danas imali dilemu oko toga šta da uzmete za užinu, nadam se da sam vam pomogla. Uživajte u ovoj ukusnoj grickalici, i ako imate neki dobar recept za domaći puter, molim vas, pošaljite mi :)
Za posetioce portala PPNS: slobodni ste da pošaljete pitanja o ishrani na mejl minavb@gmail.com, rado ću poslati odgovore. Pitajte slobodno, pitajte sve i pitajte stalno, jer svako vaše pitanje, ma koliko lično bilo, drugima može da bude primer kako da pronađu svoj put za bolji osećaj u životu.
Komentara: 0