Omiljene zimske poslastice i napici su prosto nezamislivi bez muskatnog oraha. Jedan je od najpoznatijih začina koji je od davnina bio veoma cenjen zbog svoje arome i primene. Pripada porodici Myristicaceae, u koju spada više vrsta muskatnog oraha. Muskatno drvo je zimzeleno i veliko, a uspeva u toploj i tropskoj klimi. Sam plod je veličine kajsije, i kada je potpuno zreo, puca i oslobađa semenku, odnosno muskatni orah. Seme se ne može koristiti odmah, već se suši ljušti, a zatim tretira određenim supstancama kako bi se zaštitila od štetnih uticaja sredine.
Muskatni orah se obrocima i jelima dodaje u veoma maloj količini, ali je svakako koristan, s obzirom da je veoma bogat antioksidansima.
Semenka sadrži mnoga esencijalna ulja koja joj daju specifičnu aromu i sladunjav ukus, a najpoznatija su miristicin, elemicin, eugenol, safrol. Sadrži još i pinen, kamfen, sabinen.
Muskatni orah je od davnina poznat i korišćen je zbog svog fungicidnog, afrodizijačkog i karminativnog dejstva.
U drevnoj Kini i Indiji, korišćen je u lečenju bolesti nervnog sistema i digestivnog trakta. Zahvaljujući supstancama kao šti su miristicin i elemicin, korišćen je kao lek za smirenje, a zahvaljujući eugenolu, korišćen je za ublažavanje zubobolje. Ulje muskata je korišćeno za masažu bolnih zglobova kod reume, a za ublažavanje tegoba u varenju, koristio se u kombinaciji sa medom.
Bogat je mineralima, i to bakrom, kalcijumom, kalijumom, cinkom i magnezijumom.
Sadrži i vitamine B grupe, vitamin C i A, kao i mnoge flavonoidne antioksidanse (kriptoksantin, beta karoten).
Muskatni orah nam je dostupan tokom cele godine, i uvek kupujte semenke koje su dobro upakovane. Može se koristiti za mnoge poslastice, kao dodatak čajevima i napicima, kao dodatak jelima sa mesom, pa čak i u mešavini začina sa karijem, ili začina za mariniranje mesa. Ovaj začin uvek koristite u manjoj količini, jer veća količina ovog začina može izazvati pojačano znojenje, ubrzan rad srca, dezorijentisanost. U maloj količini može se koristiti bez bojazni, čak i u ishrani dece i trudnica.
* * *
Za posetioce portala PPNS: slobodni ste da pošaljete pitanja o ishrani na mejl minavb@gmail.com, rado ću poslati odgovore. Pitajte slobodno, pitajte sve i pitajte stalno, jer svako vaše pitanje, ma koliko lično bilo, drugima može da bude primer kako da pronađu svoj put za bolji osećaj u životu.
Jasmina Mitrić FB STRANA, TVITER
APELI
PPNS/KG VODIČ
Komentara: 0