KRAGUJEVAC - Smanjeni prinos ratarskih kultura očekuje se i u Šumadiji zbog visokih temepratura i dugog perioda suše. Nepovoljni agrometerološki uslovi uticali su i na kavalitet zrna pa pored manjih prinosa očekuje se i slabiji rod.
Ratarske kulture u Šumadiji teško su podnele visoke temperature i dug period bez kiše. Najviše posledica od duge suše pretrpeo je kukuruz pa se očekuje drastično manji prinos. Centralna Srbija nema velike sisteme za navodnjavanje, poljoprivrednim proizvođačima u Šumadiji njive su raštrkane po brdima pa je teško zalivati parcijalno parcele.
"Sa prošlogodišnjih vagon do 11.000 po hektaru ove godine najviše što možemo da očekujemo je pet tona po hektaru i to je neka gornja granica jer najveće temperature su se desile baš kada je oplodnja kukuruza tako da kukuruz nije završio klip. Zastao je na polovini, teško naliva zrno... Ova temperatura od preko 35 stepeni dokazala je da ne možemo da se borimo bez navodnjavanja. Dosta smo rasparčani i razvlačenje nekih sistema za navodnjavanje na pola hektara, hektar je vrlo teško. U Šumadiji u ovom brdovitom delu je baš neizvodljivo", kaže Marko Sretenović, poljoprivrednik iz sela Dobrovodica.
Poljoprivrednici očekuju i manji prinos suncokreta. Kiša koja je pala drugog avgusta kasno je stigla u Šumadiju jer je suncokretovo zrno već bilo formirano. Za 15 dana poljoprivrednici će svojim kombajnima ući u njive i obaviti žetvu. Kvalitet samog zrna neće biti zadovoljavajući iako će se najverovatnije prodajna cena povećati zbog smanjenog prinosa.
"Izgledao je lepo do onih paklenih temperatura preko 37, 38 stepeni gde je prestao sa nalivanjem zrna tako da je u srcu glave ostao šupalj sa praznim zrnima. Nekih 20 do 30 odsto će sigurno biti smanjen rod. Suncokret je dobro izgledao, podnosio je lepo temperaturu, nadao sam se dobrom prinosu međutim niko se nije nadao ovakvim temperaturama i ovako dugom periodu bez kiše", veli Sretenović.
Dugi periodi bez kiše, suvi vazduh, jako sunce i noći bez rose nepovoljno su uticali na razvoj ratarskih kultura tokom letnjih meseci. Potrebna količina padavina za useve iznosi preko 400 litara a u Šumadiji je jedva palo 150.
"Sigurno je da je rod već dobrim delom oštećen, prepolovljen, 30 do 50 odsto, zavisno od atara kada je u pitanju kukuruz. Suncokret će možda malo bolje proći. Nismo zadovoljni sa biljnim vrstama i njihovim fenološkim izgledom i zapažanjima u ovom periodu karajem jula početkom avgusta i zbog toga ne očekujemo jedan prosečan rod. Postoje atari i parcele kojima poboljšanje agroklimatskih uslovi ne može više da pomogne", navodi Dobrivoje Popović, stručni saradnik za poljoprivredu i ratarstvo
Na njivama pojedinih poljoprivrednika pojavila se i fuzarioza pa su čitavi usevi već sada propali. Klipovi kukuruza se nisu dovoljno razvili, listovi su požuteli pa mnogi proizvođači u Šumadiji ovu godinu porede sa 2012. u kojoj je zbog preduge suše i nadprosečnih temperatura prinos ratrskih kultura bio drastično smanjen.
Foto Zoran Petrović - Bukurovac Ana Rebić Izvor: RTV
Komentara: 0