Iako je to zabranjeno u Srbiji, vlasnici poljoprivrednih parcela ne libe se da uzgajaju genetski modifikovanu soju.
Samo za poslednja dva meseca Fitosanitarna inspekcija proverila je više od 1.700 parcela, a na otprike tri odsto pronađena je genetski modifikovana soja.
Zakonska zabrana im nije prepreka. Na mnogim zasadima širom Mačve, ali i na drugim oranicama u Srbiji sadi se ova mutirana žitarica.
Kako takva soja ne može da se proda na otkupnim mestima, proizvođači je najčešće koriste za ishranu životinja.
“Ono gde je utvrđeno, da kažemo prisustvo, to su fizička lica i to na jako malim parcelama, znači reda veličine pola jutra ili jednog jutra. To je nekih 50 ari što je zaista za neku ozbiljniju proizvodnju izuzetno mala količina. Kazne za fizička lica jesu male, smatramo da bi trebalo da budu veće, ali vi ukoliko uništite nekom proizvodnju kompletnu soje on ostaje bez te soje. Zaista će se zamisliti da li će sledeće godine ponovo krenuti u istu priču”, kaže Jovan Vujović iz Uprave za zaštitu bilja Ministarstva poljoprivrede.
Posle izvršenih analiza sporni usevi se uništavaju, ako je potrebno i uz prisustvo policije, a miminalna kazna je 30.000 dinara.
“Bitno je napomenuti da se uzorkovanje vrši u vegatacionoj sezoni pre nego što soja da kažemo zrno odnosno seme koje u stanju kasnije da se reprodukuje tako da se i na taj način vrši da kažemo jedno očuvanje biološke bezbednosti, odnosno da se ne dozvoli da soja dođe u reprodukcionu fazu “, dodaje Vujović.
Komentara: 0