Američka kompanija za proizvodnju genetski modifikovane hrane (GMO), Monsanto, uložiće četiri miliona dolara za očuvanje populacije kraljevskih leptira, pošto su njeni pesticidi prozvani za uništavanje prirodnog staništa ovih insekata, zbog čega su se našli u opasnosti od potpunog nestanka.
U saopštenju kompanije se navodi da će američkom Fondu za očuvanje kraljevskih leptira, koji je deo Fondacije za ribe i divlje životinje, dodeliti 3,6 miliona dolara u naredne tri godine, dok će preostalih 400.000 dolara otići univerzitetama i grupama koje rade na spasavanju ovih vrsta.
"Obećana sredstva namenjena su obnavljanju staništa, obrazovanju i informisanju, kao i uzgoju semena mlečike", navodi se u saopštenju Monsanta.
Prema rezultatima istraživanja američkog Centra za bezbednost hrane, oko 99 odsto mlečike na poljima soje i kukuruza u regionu američkog Srednjeg zapada uništili su pesticidi poput Monsantovog "raundapa", koji je danas najzastupljeniji herbicid u američkoj poljoprivredi.
Leptir "monarh" (Danaus plexippus) često se naziva i "mlečikin leptir", pošto se hrani isključivo ovom biljkom i na njoj polaže jajašca.
Tanjug
Foto: centerforfoodsafety.org
PPNS/O GMO/SRBIJA
AMERIKANCI PROMOVIŠU GENETSKI MODIFIKOVANE USEVE U SRBIJI (20. 5. 2010)
Profesorka Snežana Oljača, sa katedre za agrotehniku i agroekologiju Poljoprivrednog fakulteta u Zemunu, veruje da se organska i biotehnološka poljoprivreda ipak isključuju. Ona nije u načelu protiv biotehnologije, koja donose i koristi, ali veruje da ta tehnologija nije razvijena iz humanističkih pobuda nego radi profita.
– Primer je soja modifikovana da ne postaje vremenom otporna na herbicid, tako da se može zarađivati i na prodaji nove tehnologije i klasičnih hemikalija. Neželjeni efekti GMO su u pojedinim slučajevima već utvrđeni. Leptir monarh, veoma omiljen u Americi, umirao je zbog biotehnološkog kukuruza čiji je polen, za njega otrovan, padao na biljke kojima se hrani. A od početka primene te tehnologije nije prošlo dovoljno vremena da bismo bili sigurni da ne izaziva i neželjene dugoročne efekte. Recimo, u biljke se unosi gen koji stvara otrov i odbija insekte, ali pitanje je kako taj toksin na duže staze utiče na ljude – rekla je profesorka Oljača.
DETALJNIJE
HRANA BUDUĆNOSTI ILI BIOTERORIZAM (DELOVI IZ KNJIGE II) - Dr Tatjana Papić Brankov
Tvrdnja Uprave za hranu i lekove da se u proizvodnji GM biljaka koriste manje štetni herbicidi, zaista ostaje nejasna. Kako je moguće da je glifosat koji se koristi kao totalni neselektivni sistemični herbicid u konvencionalnoj poljoprivred.
Po definiciji totalni herbicidi uništavaju sve biljke, a selektivni samo određene vrste korova. Ima indicija da glifosat blokira asimilaciju mangana i drugih važnih hraniva, te se njegovom primenom narušava zdravlje i razvoj biljaka. Drugi herbicid po učestalosti upotrebe, nakon glifosata, u proizvodnji soje je 2,4-D koji pripada grupi fenoksi-kiselina, a upotrebljavan je kao Agent orandž tokom rata u Vijetnamu.
DETALJNIJE
PPNS/O GMO
PPNS/O GMO/DOKUMENTI/STRANI IZVORI
INFOGRAPHIC: MONSANTO VS. MONARCHS
GRADOVI I OPŠTINE SRBIJE PROTIV GMO
● O GMO ● Roba bez GMO ● Foto ● Video (O GMO, bez prevoda) ● Članci (domaći mediji, strani mediji) ● Dokumenti (domaći izvori, strani izvori) ● Svet ● Evropa ● Srbija ● Gradovi-opštine ● Kragujevac bez GMO ● M. M. Ševarlić (nazivi aktiviraju linkove)
Komentara: 0