Ono što na Zapadu predstavlja koledž-košarka, kao začetak počinje da se promalja i u prestonici Šumadije. Epicentar zbivanja biće - Politehnička škola. Partner u poduhvatu je - KKK Radnički. Uz opšte obrazovanje, počinju da se stvaraju uslovi za jačanje sportskog duha na ovoj adresi u Kragujevcu...
Politehnička škola u Kragujevcu je institucija čiji su koreni vezani za Dekret kneza Aleksandra Karađorđevića od 14. marta 1854. godine, kada je osnovana Zanatska škola pri Topolovnici. Škola je u drugoj polovini XIX veka imala prekide u radu, što odlukama državnih organa, što usled ratova protiv Turaka, da bi u periodu pre Prvog svetskog izrasla u vodeću stručnu školu na Balkanu, kao Vojnozanatlijska škola. Rad je prekidan i zbog ratnih dejstava u oba svetska rata, ali je obnovljena, а dalje sе razvijala kao sve snažnija institucija koju ima grad Kragujevac. Naredne decenije donosile su i nekoliko promene imena (od 2009. godine je - Politehnička škola), a sve vreme je krasio elan da svaka buduća generacija ima poboljšane uslove za rad, kako nastavnički kadar, tako i učenici, a u novije doba i treća lica, korisnici prostora i usluga koje pruža škola...
Ako je početak prethodne školske godine obeležio novi sistem rada (pohađanje nastave u jednoj smeni - od 7:30 do 16 časova), ove godine to je svakako renoviranje prostora škole koja broji gotovо 1.500 učenika. Nacionalni Program obnove objekata javne namene kojim se rekonstruiše sedam školskih objekata i u Kragujevcu, odnosi se i na Politeničku školu u kojoj su praktično samo zidovi ostali stari - preuređeni su podovi, stolarija, plafoni, rasveta...
Uoči skorijeg sprovođena i zajedničkih sportskih sadržaja, razgovarali smo sa direktorom Politehničke škole Sinišom Kojićem koji je iz svog ugla predstavio novu kragujevačku sinergiju.
Kojić: Saradnja je započeta na inicijativnu iz našeg stručnog veća, nakon čega nas je posetio Nikola Lončar. Obišli smo fiskulturnu salu koja je bila u nešto lošijem stanju - od neadekvatnih koševa do podloge. Osmislili smo zajedničku aktivnost u kojoj je klub bio zainteresovan da investira u rekonstrukciju sale. Usledio je kontakt i sa predstavnicima grada, pošto lokalna samouprava gazduje tim prostorom. Dobili smo "zeleno svetlo" za sve planirano, pa smo pristupili akciji. Saradnja sa KKK Radnički i Lončarom daje nam krila da oformimo i košarkašku ekipu Politehničke škole, pa se nadamo da ćemo u narednim godina i da se takmičimo, da će naša deca ozbiljnije da se bave ovim sportom. To je, pored ostalog, deo našeg dogovora, da košarka oživi u našoj školi i postane glavni sport. Za tako nešto pronašli smo pravog partnera u gradu.
Preuređenje fiskulturne sale odvijaće se po fazama, a već po okončanju prve čuće se bat košarkaških lopti u tom prostoru. Neadekvatni, pa i nebezbedni uslovi postaju za ovaj objekat - prošlost.
Kojić: Škola ima podne koševe, dosta su teški za podlogu koju smo imali, a u nekim ranijim godinama nismo na pravi način uradili taj deo sale. Pomeranjem koševa došlo je do oštećenja parketa, što je predstavljalo opasnost, kako za đake, tako i za sve korisnike sale. Deo krova je prokišnjavao, a usled toga bilo je i oštećenih zidova. U prvoj fazi smo i to sanirali. Potpuno su sređeni podovi, a onda i obeleženi, zidovi su preuređeni, pa okrečeni, kao i cela sala. Značajno je za školu što ćemo imati nove koševe u narednoj fazi, podloga će time da bude zaštićena. U planu su i svlačionice, sa sređenim mokrim čvorovima, kao i tuš kabine. Sveukupno, biće neuporedivo bolji uslovi za časove naših učenika, pre svega, ali i za treninge planiranih kategorija KKK Radnički. Košarkaši će od sada imati svoje popodnevne i večernje sate za nesmetan rad u skladu sa onim što namerava da sprovodi njihov stručni štab.
Prvi čovek Politehničke škole ističe da će efekti započete saradnje tek doći do izražaja, jer će iskustvo stručnog štaba, pa i igrača, a povremeno i samog predsednika kluba, umnogome doprineti da i učenici pronađu sebe u ovom trofejnom sportu naše zemlje.
Kojić: Jako sam srećan kada se sport na pravi način predstavlja deci, a dolazak profesionalne košarke u jednu školu je sigurno pravi potez. Školski sport je nedovoljno zastupljen, u svim školama. Naša akcija je pokrenuta da bismo afirmisali tu decu koju zanima sport, a možda nisu imali priliku da se pokažu. Ovakva aktivnost škole udružene sa KKK Radnički uz, naravno, i samo pojavljivanje našeg proslavljenog olimpijca, nekadašnjeg reprezentativca Nikole Lončara, jako je afirmativno i za našu instituciju. Trudimo se da pozicioniramo školu što bolje u svim segmentima, a siguran sam da ćemo uz naše košarkaše da se pokažemo u još boljem izdanju.
Kapacitet tribina preuređene fiskulturne sale je nekoliko stotina mesta, tako da u skorijoj budućnosti kragujevačka javnost koju zanima sport, a naročito košarka, može da očekuje poziv za praćenje dešavanja u organizaciji dva združena kolektiva u gradu - Politehničke škole i KKK Radnički.
Komentara: 0