Meso je neophodna namirnica koja se mora jesti zbog belančevina i gvožđa, ali kada se meso peče na roštilju, onda to više nije meso, nego su to produkti sagorevanja uglja, rekao je Belojević, gostujući u Jutarnjem programu RTS
Belojević je ukazao da, kada se proizvodi hrana za stotine hiljada ljudi, postoji druga logika, nego kada neko proizvodi hranu za sebe iz svoje bašte ili svog dvorišta i da se konzervansi dodaju, jer meso mora što duže da se održi.
Kada se tovi stoka, njoj se ne daje samo hrana, nego i hormoni, što je uobičajen tretman, ali je važno kada se prestaje sa tim, koliko dana pre klanja, što je određeno da bi ti hormoni nestali iz mesa, objasnio je Belojević.
"Ne drže se baš svi uvek toga, jer tu je ekonomija, što više hormona date, to je tov brži. Isto važi i za antibiotike koji se daju zdravoj stoci, koja nije bolesna da ne bi obolevala, to je preventivno", istakao je Belojević.
Postoji zdravstvena ekonomika koja se brine o zdravlju, ali i profitna ekonomija koja se manje brine o zdravlju, rekao je Belojević i ukazao na praksu u Engleskoj, gde se stavlja semafor - "crveno ne valja, zeleno valja", što razumeju i oni koji su nepismeni.
Aditive organizam prepoznaje kao strano telo i tako i reaguje. To strano telo može da izazove i velike probleme i u genomu, odnosno genetskom materijalu, ćelijama i da izazove nagli rast ćelija, što je ustvari rak, upozorio je Belojević.
Komentarišući podatke da samo 50 grama prerađevina povećavaju za 18 odsto šansu za obolevanje od raka debelog creva, Belojević je ukazao da Svetska zdravstvena organizacija nije naučna organizacija, nego da se bavi zdravstvenom politikom, ali da je ono što saopštava zasnovano na naučnim istraživanjima i da ta informacija narodu ne znači ništa.
Prema Belojevićevim rečima, neuporedivo je opasnije po zdravlje pušenje, koje se "ne može stavljati u isti koš".
"Zaključak je naučni - treba da uživamo u hrani, zato što je hrana jedan od izvora zadovoljstva za ljude kao što su ljubav i spavanje", dodao je Belojević.
Ministarstvo zdravlja saopštilo je sinoć da je dodatnim istraživanjima potrebno utvrditi koje količine određenih vrsta mesa i mesnih prerađevina mogu da budu opasne po zdravlje građana. Svetska zdravstvena organizacija (SZO) saopštila je ranije juče da mesne prerađevine - kao što su slanina, šunka i kobasica, mogu da budu uzrok razvoja raka, preneo je Bi-Bi-Si.
* * *
KOMENTAR: SLANINA
SVETSKA zdravstvena organizacija samo nam je otvorila oči za ono što već svi odavno znamo - da su slanina, kobasice, šunka i ostale mesne prerađevine štetne po zdravlje. A da li su zaista kancerogene isto koliko i azbest i duvan, sa kojima su svrstane u istu grupu, upitno je.
Čak i eksperti SZO, na čiji predlog su mesne prerađevine u ponedeljak zvanično uvrštene na listu kancerogenih materija, tvrde da nije isto popušiti cigaretu i pojesti dve šnite slanine, što je "porcija" koja za 18 odsto povećava rizik od karcinoma creva.
Ipak, od upozorenja SZO, o kancerogenosti mesnih prerađevina, jedni uplašeni, drugi rezignirani novim standardima koji stižu sa Zapada, neumorno raspravljaju i oni koji su zbog ekonomske krize odavno prestali da razmišljaju šta je zdravo. Jednostavno se hrane onim što mogu da kupe, a samo nepopravljivi opitimista može da veruje da u viršlama koje po kilogramu koštaju jedva stotinak dinara, ima i grama čistog mesa.
Stav 22 naučnika iz 10 zemalja, o crvenom mesu, i posle analize čak 800 studija, ostao je nedorečen: "verovatno je kancerogeno" iako za to postoje "ograničeni dokazi". Specijalisti ishrane, i bez velikih titula, ipak su mnogo precizniji i tvrde: čoveku su neophodni proteini i energija koju dobija iz mesa: prava mera je 150 do 200 grama mesa dnevno, a prerađevina - nula.
Dakle, nije nezdravo meso, nego ono što mu se dodaje u procesu prerade, odnosno više od 100 aditiva, poboljšivača ukusa, hormona... Sa tim bi, samo kad bi bilo dobre volje, kreatori svetske zdravstvene politike lako mogli da se izbore, samo jednim "dekretom" kojim se zabranjuje trpanje tog smeća u hranu. Dotad bolje da se držimo one narodne "koju vodu moraš piti, nemoj je mutiti".
Komentara: 0