Na internet prezentaciji kompanije Dijamant a.d. primećen je sadržaj za koji se smatra da nije u skladu sa odredbama Zakona o oglašavanju, Zakona o bezbednosti hrane i Pravilnika o deklarisanju, označavanju i reklamiranju hrane. Ovo se naročito odnosi na izjave "koristan za srce i krvne sudove" sa ambalaže proizvoda i izjavu sa web stranice "štiti srce i krvne sudove".
Naime, u ranijem periodu, na internet stranici pomenute kompanije, istaknuto je obaveštenje, a u vezi sa proizvodom pretežno biljnog porekla:
Bogat omega 3 esencijalnim masnim kiselinama, sa optimalnim odnosom omega 3 i omega 6 masnih kiselina, obogaćen vitaminima A, D, E. Štiti srce i krvne sudove. Ne sadrži trans masti.
Udruženje za zaštitu potrošača Vojvodine i Nacionalna organizacija potrošača Srbije uputile su zahtev Tržišnoj inspekciji i Poljoprivrednoj inspekciji, kako bi iste preduzele mere iz svoje nadležnosti i proverili da li je poslovanje kompanije Dijamant a.d. u skladu sa važećim zakonima.
Ubrzo nakon podnošenja prijava nadležnim inspekcijama i pre odgovora istih, proizvođač je promenio i izgled ambalaže proizvoda i sadržaj vezan za dejstvo samog proizvoda na zvaničnom sajtu:
Bogat omega 3 esencijalnim masnim kiselinama, sa optimalnim odnosom omega 3 i omega 6 masnih kiselina, obogaćen vitaminima A, D, E. Ne sadrži trans masti.
Preko noći margarin izgubio lekovito svojstvo.
Koji zakoni se odnose na navedene tvrdnje?
Zakon o bezbednosti hrane (“Sl.glasnik RS”, br. 41/2009) u čl. 30. stav 2. propisuje da označavanje, deklarisanje, oglašavanje i izlaganje hrane i hrane za životinje, uključujući i njen oblik, izgled i ambalažu, materijale za izradu ambalaže, način na koji se aranžiraju i izlažu, kao i informacije o hrani i hrani za životinje koje su dostupne potrošaču, ne smeju dovoditi potrošača u zabludu.
Zakon o oglašavanju (Sl.glasnik RS, br. 79/2005 i 83/2015-dr. zakon) u čl. 43. propisuje da oglasna poruka ne može da sadrži neistinite tvrdnje da proizvod ili usluga imaju pozitivan ili negativan uticaj na zaštitu zdravlja ili životne sredine, naročito isticanjem reči "ekološki siguran", "ekološki neškodljiv", "eko hrana", "zdrava hrana" i sličnih reči ili simbola koji imaju isto značenje.
Pravilnik o deklarisanju, označavanju i reklamiranju hrane (Sl. glasnik RS, br. 85/2013) u čl. 4 propisuje da deklarisanje mora da se vrši na način kojim se ne obmanjuje krajnji potrošač, a naročito u pogledu:
karakterističnih osobina hrane, a posebno njene prirode, identiteta, svojstava, sastava, količine, trajnosti, porekla i načina proizvodnje;
pripisivanja hrani osobina i svojstava koje ne poseduje i potenciranjem karakteristika hrane, koje poseduje i druga hrana iste vrste.
Izvor: potrosac.info
Podsećanje PPNS
Podsticaj da napišem ovaj tekst je reklama na televiziji u kojoj se pojavljuje popularni pevač Željko Joksimović i preporučuje margarin deci za jelo, pod sloganom zdrave hrane. Margarin nije nikako zdrava hrana, to je potpuno veštačka i biološki bezvredna hrana, jer se sastoji od vode, lošeg ulja i gomile umetnutih i veštačkih konzervansa i stabilizatora, veštačkih boja, veštačkih vitamina i veštačkih aroma. Reklamirati margarin kao zdravu hranu je potpuno licemerje, zavođenje i manipulacija potrošačima, kao i zdravljem nacije. Margarin je veštačka i loša kopija maslaca, butera, i nikako se ne može izjednačavati sa prirodnim proizvodom. Naravno, ne radi to Željko Joksimović namerno i svesno, on to radi za pare proizvođača margarina koji to proizvodi i nama prodaje upakovano u lažnu priču i tvrdnju. Ista moja zamerka se odnosi i na prevarantsko i manipulativno reklamiranje viršli, parizera i pašteta kao zdravog doručka i zdrave hrane za decu.
Drugi apsurdni primer je neki biljni proizvod, poput suncokretovog ulja ili margarina na kome piše „bez holesterola“. Holesterol se proizvodi u jetri, dakle mogu ga sadržati samo životinjski proizvodi.Holesterol ne postoji ni u jednom jedinom biljnom proizvodu. Druga je stvar što neki biljni proizvodi, poput upravo suncokretovog ulja i margarina mogu doprineti nastanku povišenog holesterola u krvi. U ovom slučaju potrošaču je sigurno bolje da uzme puter koji sadrži malu količinu holesterola (jer je životinjskog porekla) nego da uzme margarin koji sadrži trans masti koje dokazano negativno utiču na kardiovaskularne bolesti i povišeni holesterol (1).
Komentara: 0