Stanovnici istočnih članica EU očigledno su građani drugog reda, kad je u pitanju kvalitet hrane koja im se nudi. Potvrdilo se naime ono o čemu se godinama spekuliše, a to je da proizvodi koji se prodaju u istoj ambalaži i pod jednakim imenom jednostavno nisu isti na istočnom i zapadnom tržištu. Dokaze za to iznela je juče u Puli Čehinja Olga Sehnal, članica Odbora za unutrašnje tržište i zaštitu potrošača u Evropskom parlamentu.
U februaru je, u saradnji sa praškim Univerzitetom, testirala 24 proizvoda istih proizvođača koje je kupovala u tri najveća lanca u nemačkom Drezdenu, te u jednako toliko supermarketa u Pragu. Rezultati su bili poražavajući - čak 35 posto proizvoda, ili njih оsam, među kojima su bili i oni sа potpuno istom deklaracijom, imaju različite sastojke, drukčiji im je ukus, a nekima i cena.
Riblji štapići
Čak sedam od tih artikala može se naći i na policama hrvatskih trgovina, a reč je o sokovima "pepsi" i "sprajt", napitku s ukusom limuna "nesti", kafi "jakobs", jogurtu od jagode "aktivia" proizvođača "Danon", margarinu "rama" proizvođača "Juniliver", te ribljim štapićima marke "iglo".
Testiranjem je tako otkriveno da kafa "jakobs" u Češkoj sadrži čak trećinu kofeina više od one koja se proizvodi u Nemačkoj, da "sprajt" koji se prodaje na istočnom evropskom tržištu u sebi ima i veštačkih zaslađivača poput aspartama i acesulfama, za razliku od onog kupljenog u Drezdenu, da "nesti" sa ukusom limuna u Češkoj ima 40 posto manje ekstrakta čaja!
Kakvi se proizvodi serviraju stanovnicima zemalja na istoku EU najbolje govori činjenica da je mesni doručak proizvođača "Tulip" napravljen od odvojenog mesa živine ili, bolje rečeno, ostataka, dok mu je u Nemačkoj glavni sastojak svinjetina.
Čak 14 proizvoda među ukupno testirana 24 razlikuje se i na osnovu tzv. čulne projekcije, od čega ih je deset ukusnije u nemačkoj verziji. Samo dva proizvoda, a reč je o margarinu "rama" i "kinder surprajsu" ("kinder jaje", op. a.) ima istu cenu na istočnom i zapadnom evropskom tržištu, dok ih je čak 14, uprkos skromnijem standardu građana, ispalo skuplje u Češkoj. Isti kvalitet i deklaraciju ima tek nekoliko testiranih artikala, a reč je mahom o slatkim proizvodima - "kinder surprajsu", karamelama "tofifi", te čokoladici od kokosa "baunti". Našao se tu još i "barilini" sos "arabiati" sa dodatkom čili papričica.
Lošiji deterdženti
Kakva je tačno situacija u Hrvatskoj što se tiče kvaliteta proizvoda znaće se već početkom iduće godine. Biljana Borzan, hrvatska zastupnica u EU parlamentu i članica tamošnjeg Odbora za zaštitu potrošača, najavila je da će, u saradnji sa Hrvatskom agencijom za hranu, sprovesti testiranje proizvoda istog proizvođača kupljenih na hrvatskom, francuskom i nemačkom tržištu. Uz prehrambene artikle, biće upoređen i kvalitet higijenskih potrepština.
Uskoro i u Hrvatskoj
- Kada kupujemo skuplje, mislimo da kupujemo kvalitetno, no to, na žalost, nije tako. U Evropskoj komisiji su svesni da se na tržište plasiraju proizvodi različitog kvaliteta, ali napominju kako je najvažnije da su oni sigurni za zdravlje?! Šta bi to uopšte trebalo da znači - da proizvođačima treba da zahvalimo što nas ne truju?! Uz to, ističu i kako je dosta proizvoda napravljeno prema ukusu lokalnog stanovništva. Znači li to možda da Hrvati preferiraju deterdžente koji slabije peru od onih koji se mogu kupiti na Zapadu? - pita se Borzan i dodaje kako će testiranje u Hrvatskoj poslužiti kao još jedan pritisak na Komisiju da se promeni legislativa, odnosno usvoje propisi koji će garantovati isti kvalitet robe na celom području EU.
Linda Perić Foto: Jeann Forjonnel/Regional Express; Blesk Izvor: Slobodna Dalmacija
Komentara: 0