Šta organizacije civilnog društva mogu da urade u rešavanju onoga što vide kao problem u oblasti zaštite životne sredine? Mogu da se povežu na nacionalnom, pa i na regionalnom nivou - bilo da se govori o krivolovu, mini hidroelektranama, uništavanju zaštićenih dobara ili korupciji, razlikuju se samo akcenti onih koji o tome pričaju, sve ostalo je potpuno isto. Posebno važno je na vreme se uključiti - reagovati mnogo pre nego što vam, na primer, pod prozor dođe bager. Stalni pritisak na institucije se podrazumeva.
MINISTARSTVO:
FESTIVAL:
Festival Belgrejt održava se ovog vikenda u klubu Barutana na Kalemegdanu. Lokacija je promenjena u poslednjem momentu - Ministarstvo zaštite životne sredine popustilo je pod pritiskom dela javnosti i zabranilo održavanje Festivala na Velikom ratnom ostrvu, zaštićenom području koje nastanjuje 185 vrsta ptica, ali i druge životinjske i biljne vrste karakteristične za vlažna područja koja u svetu sve brže nestaju. Čućete ornitologa dr Voislava Vasića.
Gošća emisije Tamara Spasić ispričaće kako građanski aktivizam i zajednička energija mogu da menjaju stvari u društvu.
U Galeriji Prirodnjačkog muzeja otvorena je izložba "Milan Živković, fotograf u carstvu Prirode". Slike su samo deo velike zbirke od više stotina fotografija i dijapozitiva, snimljenih u Srbiji i okolnim zemljama tokom višedecenijske karijere, koju autor poklanja Prirodnjačkom muzeju.
Čekajući vetar је ekološki magazin Radio Beograda 2 koji se bavi odnosom čoveka i životne sredine, čoveka i prirode. Emituje se nedeljom od 8 do 10 sati.
Nekoliko puta godišnje izlazi u javnost sa osmišljenim akcijama (npr. dodeljivanje nagrade „Zeleni radio" i diploma „Zeleni list" i „Crni list"), koje doprinose popularnosti emisije i širenju ekološke svesti kod nas. Pored informativnog, magazin Čekajući vetar ima i edukativni karakter. U protekle tri decenije učvrstio je saradnju sa brojnim institucijama i društvenim organizacijama.
Komentara: 0