Ostrvo Krk je na putu da postane energetski samoodrživo. Iz njegovih meštana su godine, pa i decenije rada na usvajanju ekoloških principa u svakodnevnim aktivnostima.
Vjeran Piršić je ostvario i zamisao rođenu pri čitanju časopisa "Galaksija" davnih osamdesetih godina prošlog veka - najzad ima potpuno energetski nezavisnu kuću. Šta je to što Krk čini primerom dobre prakse?
Biodiverzitet daleko nadmašuje reč kojom se ovaj pojam opisuje. Verovatno biste mogli, pa i bez gledanja u knjigu, da nabrojite šta ga sve čini, možda biste se setili i sebe. Ali, ono što nam uglavnom izmiče, posebno ako živimo u gradu, jeste sav kolorit, prelivanje, kretanje, promena, potpuna eksplozija i poezija života. O punom značenju biodiverziteta i gradskom leptiru koji je zbog sopstvene sigurnosti morao da potamni, govori dr Voislav Vasić.
Balkan nije dobro mesto za ptice: ne poštuju se zakoni, vlada mačo - kultura, gde je mačizam - tu je i oružje, a i kroz istoriju su bili popularni dugogodišnji predsednici kojima je lov bio i strast i zabava i mesto za druženje i državničke razgovore sa kolegama iz drugih zemalja. Nije bolje ni na globalnom nivou. Čućete Milana Ružića, izvršnog direktora Društva za proučavanje i zaštitu ptica Srbije.
Autor i voditelj emisije je Aleksandra Vukićević.
PRESLUŠAJ:
Čekajući vetar је ekološki magazin Radio Beograda 2 koji se bavi odnosom čoveka i životne sredine, čoveka i prirode. Emituje se nedeljom od 8 do 10 sati.
Komentara: 0