Vinčanska kultura, pre sedam hiljada godina, imala je sve što je čoveku potrebno: energetski efikasne kuće, oštro sečivo za košenje trave, posuđe i za svaki dan i za posebne prilike, mini suknje, "ve izrez" i čarape.
Imali su i razuma da drže socijalnu jednakost i ne pomešaju potrebe sa željama. O fascinantnoj kolevci evropske civilizacije govori Dragan Janković, arheolog Muzeja Grada Beograda i kustos arheološkog nalazišta u Vinči.
Biodiverzitet daleko nadmašuje reč kojom se ovaj pojam opisuje. Verovatno biste mogli, pa i bez gledanja u knjigu, da nabrojite šta ga sve čini, a možda biste se setili i sebe. Ali, ono što nam uglavnom izmiče, posebno ako živimo u gradu, je sav kolorit, prelivanje, kretanje, promena, eksplozija i poezija života. O punom značenju biodiverziteta govori dr Voislav Vasić.
Onomad je jedno od predizbornih obećanja bilo ukidanje ekološke takse za motorna vozila, čime je cena registracije smanjena za hiljadu dinara. To je u prvom momentu bilo: "Juhu!", a onda su most i ćuprija odradili svoje. Hronologiju ili elegiju finansiranja zaštite životne sredine izložiće Dejan Maksimović iz Ekološkog centra Stanište iz Vršca.
Fotograf Saša Preradović je tri godine po Srbiji pratio crnog lešinara, a kada je uspeo da ga snimi - postao je udarna vest na sajtu Nacionalne geografije.
Autor i voditelj emisije je Aleksandra Vukićević.
PRESLUŠAJ:
Čekajući vetar је ekološki magazin Radio Beograda 2 koji se bavi odnosom čoveka i životne sredine, čoveka i prirode. Emituje se nedeljom od 9 do 10 sati.
Komentara: 0