Danas sam bila u našoj kući Kragujevac: Narodna biblioteka "Vuk Karadžić", 2016
Ko je pažljivo čitao prethodnu Tanjinu knjigu "Priča babinog sina" videće poetički i svaki drugi kontinuitet; štaviše, neke priče iz ove knjige "Danas sam bila u našoj kući", odjek su i dopuna prethodne, dok većina drugih osvaja nove poetičke i tematske prostore.
Kažu da je još Heraklit tvrdio da je karakter – sudbina. Nadam se da mi se neće zameriti ako tu misao preoblikujem i ustvrdim da je u Tanjinom slučaju karakter – poetika. Tanju znamo kao povučenu, ćutljivu, pomalo zatvorenu, odmerenu i delikatnu osobu. Čini mi se, ne tražeći da se bilo ko sa mnom složi, da neke od tih karakteristika imaju i njene priče koje izlaze "ispod zastora kose", kako stoji na jednom mestu ove knjige.
I u ovoj, kao i u prethodnoj knjizi, vidljiva je večna detinja glad za razumevanjem i nežnošću. Razlistava se lepeza dečjih muško-ženskih nerazumevanja, koja su nukleus onih budućih, "odraslih". Složićete se da svi imamo svoje "rane jade" ptilikom odrastanja i da nas one sustopice prate; a one koji pišu – pogotovo.
Tanjin stil krase preciznost, konciznost, tematska nepretencioznost i apotekarska mera. Ona ne insistira na zvučnosti svoje rečenice, niti ih opterećuje poetičkim nanosima, lirskim đinđuvama niti jezičkim bravurama.
Ono što je novo i dragoceno jeste suptilna ironija koja premrežava njene priče. Kao i humorni i crnohumorni pasaži i situacije kojima ona „zaslađuje“ svoje retko osećanje za meru.
Mirko Demić
BIOGRAFIJA
Tatjana Janković (Kragujevac, 1973)
Objavila zbirku kratke proze "Priča babinog sina" ("Filip Višnjić", Beograd, 2008) po kojoj je na Radio Beogradu snimljena i emitovana radio-drama. Rukopis zbirke priča "Danas sam bila u našoj kući" nagrađen je 2015. godine objavljivanjem u okviru specijalnog broja časopisa "Priča". Više o autorki na blogu.
Pripremile: Gordana Vučković i Jasmina Marković Narodna biblioteka "Vuk Karadžić" - Zavičajno odeljenje Obrada: Portal PPNS
Komentara: 0