Izraz lakonski odgovor nije proistekao iz mita i legende, ali je narod od koga baštinimo taj izraz nosio legendarno ime i ušao u legendu, pre svega po svojoj hrabrosti, ali i drugim vrlinama duha, među kojima je i sposobnost kratkog i jasnog izražavanja.
Lakonci ili Lakedemonjani bili su stanovnici Lakonije ili Lakedemonije u staroj Grčkoj. Drugo, poznatije ime ove pokrajine i države je Sparta. Lakonci su, dakle, isto što i Spartanci. Od imena Spartanci dobili smo izraz spartanski odgoj, a od Lakonci - lakonski odgovor, o kome je ovde upravo reč. (0 "spartanskom odgoju" reći ćemo nešto više u sledećoj priči.)
Lakonija se nalazila na jugu Peloponeza. Ime joj je, po legendi, dao Zevsov sin Lakedemon, koji je, opet, grad Spartu nazvao po imenu svoje supruge. Oba su ta imena, dakle, legendarnog porekla i međusobno se često izjednačuju, jer se Sparta, kao grad-država, protezala i na šire područje.
Spartanci (ili Lakonci) bili su ratnički narod. Pobedom (u Peloponeskom ratu 431-404. godine pre n. e.) nad Atinom, najrazvijenijom helenskom državom i najvećom pomorskom silom u to vreme, Sparta preuzima prvenstvo u Grčkoj. Ali, u takmičenju s Tebom (s kojom 371. god. pr. n. e. gubi bitku kod Leuktre), ova moćna država postepeno slabi da bi sredinom 2. stoleća pre n. e., kad su Rimljani pokorili Grčku, postala nevažan grad u pokrajini Aheja.
U stalnoj borbi s neprijateljima Lakonci su jačali ne samo svoja tela nego i duh. Negovali su i cenili sažeto, precizno i jasno izražavanje, pa su ostali zapamćeni po kratkim, dobro smišljenim i duhovitim odgovorima svojim protivnicima. Tako je nastao izraz lakonski odgovor.
Najpoznatiji, ujedno i najkraći, lakonski odgovor odnosi se na jednu pretnju Filipa Makedonskog. Kad je taj veliki vojskovođa poslao spartanskim vođama preteću poruku: "Ako uđem u Lakoniju, sravniću Lakedemon sa zemljom", oni su mu odgovorili jednom jedinom rečju: "Ako".
U drugoj prilici, primivši poruku da Persijanci dolaze u tolikom broju da će svojim strelicama zamračiti sunce, Lakonci su mirno odgovorili: "Barem ćemo se boriti po hladovini." I na upozorenje da je neprijatelja mnogo i da će im se teško odupreti imali su oni spreman odgovor: "Utoliko će naša slava biti veća."
Jezgrovitost i izražajnost nije bila karakteristična samo za lakonske odgovore, nego i za njihov stil izražavanja uopšte. Poznata je lakonska poruka Gorgone, žene spartanskog kralja Leonide, junaka s Termopila. Kada je ispraćala sina u rat, pružajući mu štit, kratko je rekla: "S njim ili na njemu!", što je značilo: "Ili mi se vrati živ sa štitom, kao pobednik, ili mrtav na štitu." (Spartanci su, naime, imali običaj da poginule ratnike donose kući na štitovima).
Najčuvenija lakonska poruka u istoriji sigurno je Cezarov izveštaj Senatu nakon pobede nad Farnakom u bici kod Zele 47. god. pre n. e. Sastojala se samo od tri reči: Veni, vidi, vici (u prevodu: "Dođoh, videh, pobedih").
Tako se, eto, pored lakonski odgovor može kazati i lakonska poruka, lakonski stil, lakonski govor, lakonizam itd. Pridev lakonski, naime, odnosi se na sve slučajeve kad je reč o sažetom, odsečnom, jasnom i iskričavom izražavanju, kakvo se u nas danas neguje samo u aforizmima.
Ilustracija: Brewminate Izvor: Zašto se kaže? - Milan Šipka (Prometej)
Komentara: 0