"Sačuvajmo planinske reke Kraljeva", osnažena novim aktivnim članovima, danas na lokaciji izgradnje MHE Brevina u Parku prirode "Golija".
Na snimku koji delimo sa vama (ostatak materijala je u pripremi) možete da vidite završne radove na vodozahvatu, preusmeravanje rečnog toka kroz putni propust, suvo prirodno korito, cevi, beton, cevi, beton, cevi... Hvala Aleksandra i Vladimire, hvala našem stručnom vodiču Radoljubu!
"Gradilište MHE ’Brevina’ na rečici Brevini, desnoj pritoci Studenice, predstavlja tipičan primer narušavanja koncepta zaštite prirode, s obzirom da je objekat lociran u Parku Prirode Golija (75.183ha) čiji je veći deo (53.804 ha) jula 2001. godine, kroz UNESCO program "Čovek i biosfera" proglašen rezervatom biosfere "Golija–Studenica" (pogledati podpoglavlje 2.5.).
PP "Golija" je objekat geonasleđa Srbije, značajno biljno područje (IPA) srednje i istočne Evrope i potencijalno Emerald područje (evropska ekološka mreža za očuvanje divlje flore i faune i njihovih prirodnih staništa, u zemljama koje nisu članice EU). Rečica Brevina, prvoklasan pastrmski vodotok, pregrađena je na oko 40 metara uzvodno od vodozahvatne građevina (zemljano-kamenom barijerom), i kroz putni propust uvedena u običan zemljani kanal, dok je prirodno korito ostalo potpuno suvo. Na trasi derivacionog cevovoda obavljeno je nasipanje puta, često na štetu prirodnog korita, koje ima redukovanu širinu.
Vodozahvatna građevina se nalazi u III stepenu zaštite gde je gradnja dozvoljena, ali se postavlja pitanje celishodnosti gradnje MHE u rezervatu biosfere, sa teškim ekološkim posledicama, pogotovo što to nije objekat od javnog značaja."
(Završni stručni izveštaj za projekat "Smernice za održivo planiranje i upravljanje slivnim područjima malih hidroelektrana u zaštićenim prirodnim dobrima", Univerzitet u Beogradu, Šumarski fakultet)
- Mi hoćemo da ih "održimo" na ovaj način - da žive ceo život na biološkom minimumu?... Siguran sam da na biološkom minimumu neće moći ni da rastu, ni da se razvijaju, kamoli da se razmnožavaju, da ostavljaju potomstvo.
PROF. DR PREDRAG SIMONOVIĆ
PRILOZI PPNS
PRINCIPI EKOLOGIJE - VLADIMIR PEŠIĆ, JELKA CRNOBRNJA-ISAILOVIĆ, LJILJANA TOMOVIĆ
PRIMENJENA EKOLOGIJA
Foto: Tijana Jevtić
SASVIM PRIRODNO: NE PO SVAKU CENU
Male hidroelektrane (MHE)
U Zakonu o prostornom planu Republike Srbije od 2010. do 2020. godine („Službeni glasnik RS“ br. 88/2010), u poglavlju Održivi razvoj tehničke infrastrukture, utvrđeno je da potencijal malih vodotokova na kojima se mogu graditi MHE iznosi oko 0,6 Mten (mega tona ekvivalentne nafte). Raspoloživi potencijal malih hidroelektrana iznosi 4,7% ukupne proizvodnje električne energije u Srbiji ili oko 15% proizvedene energije u hidroelektranama.
Moguće lokacije za izgradnju MHE i potencijalna proizvodnja električne energije određeni su na osnovu Katastra malih hidroelektrana Srbije, koji su za Elektroprivredu Srbije izradila preduzeća "Energoprojekt" i Institut za vodoprivredu "Jaroslav Černi" iz Beograda, 1987. godine.
Katastrom MHE iz 1987. godine je određeno 856 potencijalnih lokacija za izgradnju MHE ukupne snage 450 MW, sa proizvodnjom od 1.590 GWh/god.
U Katastru MHE Srbije nisu uzeta u obzir ograničenja u pogledu upravljanja režimom voda, vodosnabdevanja, kanalisanja i sanitarne zaštite voda, zaštite prirodnih i kulturno istorijskih vrednosti. Zbog navedenih ograničenja i promena hidrologije rečnih tokova i korišćenja prostora u proteklih 25 godina, u Prostornom planu RS utvrđeno je da Katastar MHE predstavlja dokumentacionu podlogu, a da se MHE grade na osnovu tehničke dokumentacije, koja je izrađena prema pravilima gradnje prostornih planova područja posebne namene i jedinica lokalne samouprave i u skladu sa vodnim uslovima i uslovima zaštite prirode.
Pred vama se nalazi ceo katastar malih hidroelektrana, skeniran i obraden u TIF formatu. Da biste otvorili taj tip podatka potreban vam je program za pregledanje slika. Ukoliko imate microsoft office imate i program koji se zove Microsoft Document Imaging. Ukoliko nemate taj program možete sa Interneta skinuti neki besplatni program za pregledavanje tif fajlova, na primer Irfan view ili neki drugi program po Vasoj zelji.
Svaka pojedinačna datoteka predstavlja jednu lokaciju, npr: 22-grlište-zajecar-grliška reka.tif gde je broj broj katastarskog lista - naziv mhe - opština - reka.
Kada uđete na direktorijum Katastar MHE nađete koji list Vas interesuje i zatim ga sačuvajte na svoj računar tako što ćete na njega kliknuti pokazivačem miša desnim dugmetom i izabrati "save target as" opciju. Kada dokument sačuvate na svoj računar on će imati ime sa srpskim slovima, ali u pregledu ponekad ima problema da se oni prikažu. Ukoliko neki katastarski list nije dostupan, pošaljite email na administrator@merz.gov.rs kako bismo ga opet postavili.
IZVEŠTAJ O OSTVARIVANJU PROSTORNOG PLANA REPUBLIKE SRBIJE OD 2010. DO 2020. GODINE, U 2016. GODINI
Strateški prioriteti
189 Izgradnja male hidroelektrane (MHE) Rovni
190 Izgradnja MHE Ćelije
191 Rekonstrukcija MHE JP EPS
199 MHE Zavoj
200 MHE Pirot
201 MHE Banjica
202 MHE Sokolja
203 MHE Sokolovac
340 Izrada studije prostornog razmeštaja MHE i detaljna revizija lokacija predviđenih Katastrom malih hidroelektrana u cilju pravljenja precizne liste izvodljivih lokacija za izgradnju MHE
Odgovorne institucije: JP EPS, MRE
Izvori: Ministarstvo rudarstva i energetike; EPS distribucija; Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture; Fakultet tehnički nauka Čačak, Javno
Komentara: 0