Borba protiv siromaštva i porast životnog standarda su na vrhu liste zadataka svake vlade u Srbiji već više od 20 godina.
Ove nedelje, Vlada premijerke Ane Brnabić saopštila je da su u Srbiji gotovo iskorenjeni ekstremni vidovi siromaštva i da je smanjena stopa rizika od siromaštva.
Čini se da, prema podacima Vlade Srbije, Tima za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva Vlade Srbije (SIPRU) i Repubičkog zavoda za statistiku, nešto u ovoj rečenici ne pije vodu.
Aktuelne podatke o tome koliko je ekstremno siromašnih u Srbiji nemaju ni u jednoj od ovih institucija.
Kako je navedeno u pismenom odgovoru koji je BBC na srpskom dobio od Vlade Srbije „podatak koji je saopštila predsednica vlade predstavlja podatak do kojeg je došao SIPRU tim u svojim redovnim analizama, koje se zasnivaju na statistikama i metodologiji Svetske banke".
Poslednji dostupni podaci Svetske banke za to su - iz 2015. godine.
Stopa rizika od siromaštva (ova lica nisu nužno siromašna, već samo imaju veći rizik da to budu) u 2017. godini iznosila je 25,7%. Stopa rizika od siromaštva ili socijalne isključenosti (ova lica su u riziku od siromaštva ili su izrazito materijalno uskraćena ili žive u domaćinstvima veoma niskog inteziteta rada) iznosila je 36,7%.
Posmatrano prema starosti, lica mlađa od 18 godina najviše su bila izložena riziku od siromaštva (30,5%), kao i lica od 18 do 24 godine (29,7%). Najnižu stopu rizika od siromaštva imale su osobe starije od 65 godina (21,3%).
Najvišu stopu rizika od siromaštva imala su lica u domaćinstvima koja čine dve odrasle osobe s troje ili više izdržavane dece, 55,8%, zatim lica mlađa od 65 godina koja žive u jednočlanim domaćinstvima, 39,6%.
U zavisnosti od radnog statusa, kod lica starih 18 i više godina, najizloženija riziku od siromaštva bila su nezaposlena lica (50,7%), dok je najniža stopa rizika od siromaštva kod zaposlenih kod poslodavca (6,8%). Kod samozaposlenih lica ova stopa iznosila je 35,5%, a kod penzionera 17,5%.
MAPA SIROMAŠTVA U SRBIJI
Foto: Zoran Petrović; Sandžak press Izvori: Danas; BBC; Kabinet predsednika Vlade-Тim za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva; Republički zavod za statistiku
Komentara: 0