Nakon putovanja dugog deset godina, svemirska letelica "Novi horizonti" kreće se periferijom solarnog sistema brzinom tri puta većom od brzine metka i, u ovom trenutku, udaljena od našeg sveta pet milijardi kilometara. Uputila se tamo kuda nijedna letelica dosad nije otišla - u poslednje veliko neispitano prostranstvo našeg solarnog sistema, nazvano Treća zona. Tamo će se susresti s poslednjim neispitanim svetom, Plutonom. Susret je "zakazan" za utorak, 14. jula, dakle - samo što nije! Još uvek niko ne zna kako Pluton zapravo izgleda, a New Horizons će započeti mapiranje poslednje neistražene planete Sunčevog sistema. Na kraju, mogla bi dati i odgovor na pitanje: kako je naša Zemlja nastala?
...a možda čak i kako su Srbi nastali? To bi konačno uverilo neverne Tome širom omraženog i uobraženog kapitalističkog sveta da smo autentičan nebeski narod i da smo pali s Plutona, a ne sa Marsa. A ako ne predoče čovečanstvu te dokaze, bar ćemo znati da je u pitanju još jedna pakost naših mrzitelja: namerno sakrivaju dokazni materijal kako bi nas i dalje nekažnjeno kecali u zdrav mozak. "Novi horizonte", pomozi nam, budi naša svemirska Angela i nebeski Vladimir!
A dok očekujemo ekstraterestrijalni odgovor koji putuje duže od pitanja iz TV studija dopisniku iz Lazarevca, moram da vas podsetim na premijeru filma "Susret s Plutonom", koji kanal Nacionalna geografija prikazuje baš na dan susreta svemirske sonde sa ovim planetoidom: u utorak, 14. jula, u 21:55. U međuvremenu možete na "visinske pripreme" na Jutjubovom kanalu uz kratku uvodnu priču o istoriji leta sonde New Horizons, "Odbrojavanje do Plutona".
U novom broju časopisa National Geographic Srbija, Nadija Drejk piše: "Naučnici zaista ne znaju šta će tamo naći, niti da li će letelica uopšte bezbedno prozujati kroz Plutonov sistem koji liči na minsko polje puno skrivenih satelita i fatalnih čestica prašine. Članovi tima za procenu rizičnosti ove misije kažu da letelicu mogu da ugroze čak i objekti veličine zrna peska. Ako bi takav objekat presekao neki električni spoj ili udario u kompjuterski procesor, to bi moglo nepopravljivo da ošteti letelicu." Razlog više da se u utorak u deset, kao mladi geografičari, nacrtamo ispred elcedeolikih ekrana i zaronimo u solarnu zonu sumraka.
Komentara: 0