Nsiam vrevoao da zpavrao mgou rzmaueti ovo što čtaim. Zaavljhuujći nobniečoj mćoi ljdksuog mgzoa, pemra irtažsiavnjima nučainka sa Kmbreidža, njie vžano kjoim su roedsldoem npiasnaa slvoa u rčei, jdieno je btino da se pvro i psldeonje sovlo nlaaze na sovm msteu. Otasla solva mgou btii u ptponuom nerdeu i bez ozibra na ovu oloknost, tkest mžeote čtiati bez pobrelma. Ovo je zobg tgoa što ljduksi mzoak ne čtia savko slvoo pnaooosb, vec rčei psmraota kao cleniu. Oavj preomećaj je šljiavo nzavan tipoglikemija. Začudjujuce, zar ne? A uevk ste msilili da je pavrpois vžaan...
*
Tipoglikemija
Ljudski mozak je biološki kompjuter koji obrađuje informacije. Naš mozak nije u stanju da izvodi nezamislive matematičke operacije kao pravi kompjuter ali može da razmišlja, piše poeziju, dizajnira, režira filmove...
Pored ovoga mozak ima i neke druge sposobnosti kao što je tipoglikemija. Koliko puta vam se desilo da negde pročitate neku reč kojoj nedostaje neko slovo ili je redosled slova istumban, a vi ipak pročitate znaćenje te reči. To je zato što mozak na reči gleda kao na celinu, a ne kao zasebna slova.
“Btnio je smao da su pvro i psoelnjde sovlo rčei na parovm msetu. Sovla u seridni mgou biti ptoupno imzešana.Vi tkset mzoete čtiati bez porlbema čak i ako je na srtanom jzeiku.“
“Aoccdrnig to rscheearch at Cmabrigde Uinervtisy, it deosn’t mttaer in waht oredr the ltteers in a wrod are, the olny iprmoetnt tihng is taht the frist and lsat ltteer be at the rghit pclae. The rset can be a toatl mses and you can sitll raed it wouthit a porbelm. Tihs is bcuseae the huamn mnid deos not raed ervey lteter by istlef, but the wrod as a wlohe. “
“P0RUK4 M0Z3 B1T1 K0MB1N0V4N4 SA BR0J3V1M4,AL1 AKO S3 M4L0 K0NC3NTR1S3TE M0Z3TE SA L4K0C0M 0V0 D4 PR0C1T4T3“
Ovo je otkrila grupa istraživača sa univerziteta Kembridž. Ako je dužina reči veća, više vremena će trebati da se dekodira. Isto važi i ako je redosled totalno istumban. Možda se neće svi složiti da je ovaj proces sto posto tačan, ali ne može se reći da nije zanimljiv i intrigantan.
Ne znam za vas, ali meni je uvek bilo interesantno da čitam neke zanimljivosti vezane za nauku i tehnologiju, postoje mnoge stvari za koje se misli da su tačne, ali nisu potkrepljene činjenicama. Na primer, oči su jedini organi koji ostaju isti, ne menjaju se starenjem, ali istina je da čak ni naša dva oka nisu sto posto ista. Mada naučnici svaki dan osporavaju i dolaze do nekih otkrića. Niko još u potpunosti ne razume procese koji se odvijaju u mozgu jer je svaki čovek jedinstven - to je ono što nas čini drugačijim.
Izvor: monsi-tipo.blogspot.com
Komentara: 0