Program u kome se stvara, razgovara i menja svet!
Šta će se dogoditi kada se raspakuje "maker space" koji može da stane u jedan kofer? Šta se može napraviti od plastelina, folije, grafita, folomastera, svakojakih drangulija i kompjutera, makey-makey, ototo i ostalih gadžeta? Da li i kako deca mogu menjati svet?
"Children make" je koncept inspirisan idejom kreiranja stvaralačkog prostora u kome deca zajedno sa umetnicima, programerima i pedagozima razvijaju svoje kreativne projekte oslanjajući se vrednosti i važna pitanja u zajednici poput dečjih prava, ravnopravnosti, različitosti, održivog razvoja... U tom procesu su im dostupni različiti materijali uključujući nove tehnologije, koji im omogućavaju da povežu fizički i digitalni svet, razvijaju ideje i izražavaju svoje perspektive.
Projekat "Children Make" je pokrenuo Švedski institut povodom 25 godina od usvajanja Konvencije UN o pravima deteta, najznačajnijeg međunarodnog dokumenta koji se tiče dece. Konvencija ukazuje na neophodnost građenja društava u kojima se deca uvažavaju kao subjekti sa svojim pravima, aktivni učesnici u sopstvenom razvoju i razvoju zajednica kojima pripadaju.
U mnogim savremenim društvima, uključujući i naše, deci je potrebno više prostora u kojima će imati priliku da se okupljaju, stvaraju i razmenjuju svoje perspektive. Pravo na izražavanje, kao i učešće u kulturi neka su od osnovnih dečjih prava.
Posle premijere u Beogradu, "Children Make" program je realizovan u Kragujevcu u saradnji sa Narodnim muzejem i Ambasadom Švedske.
Deca sa različitim životnim iskustvima su imala priliku da se okupe u muzejskom prostoru i zajedno sa lokalnim timom umetnika, pedagoga i programera, razviju svoje male projekte u kojima su koristili umetnost i savremene tehnologije kao način izražavanja. Bio je to zanimljiv eksperiment u kome su deca mogla da ispričaju svoju priču koristeći interaktivni crtež, zvučnu instalaciju, digitalnu animaciju, senzore i druge interaktivne medije.
Program je bio namenjen deci uzrasta od 9 do 11 godina i obuhvatao je ciklus od šest radionica i javnu prezentaciju koja je održana u Narodnom muzeju u Kragujevcu. Program je praćen okruglim stolom na kome su stručnjaci govorili o važnosti dečjih prava i uključivanju novih tehnologija u radu sa decom.
NARODNI MUZEJ: SAJT, FB STRANA
PPNS/KG VODIČ
Komentara: 0