U subotu 7. februara u 21:30, premijerno, na nacionalnoj frekvenciji, Prvom programu RT Vojvodine, počinje emitovanje serijala Sofa - Pristup pravdi.
Sofa, program sa reputacijom otvaranja novih tema i proširenja gledišta u vezi sa reformama u Srbiji, istražuje efikasnost izvršenja usvojenih propisa ili nepravilnog uticaja u njihovom sprovođenju u pravosudnom sistemu Srbije.
- Zašto sudski postupci u Srbiji traju dugo, kada maloletnik razvija identitet kriminalca?
- Zašto je prelazak iz četvrtog u peti razred škole, najproblematičniji za vršenje kriičnih dela?
- Da li broj razbojništava, pljački i krađa u Srbiji raste zbog blage kaznene politike, ili zato što je najveći broj kazni koje izreknu sudovi ispod zakonskog minimuma?
- Zašto postupak za razvod braka traje i do tri godine i zašto se retko sprovodi propisana kazna zatvora za nedavanje izdržavanja deteta?
- Zašto pravosudni organi izmeštaju žrtvu, a ne nasilnika iz porodice?
- Da li se mnogi programi prevencije protiv nasilja primenjuju samo da se zadovolji forma?
- Da li bi sudije trebalo da se više bave žrtvom?
TV serijal ’Sofa’ - Pristup pravdi se fokusira na osam različitih situacija u kojima mogu da se nađu deca u pravosudnom sistemu...
Serija od osam polusatnih intervjua sa istaknutim stručnjacima u pravosudnom sistemu Republike Srbije (tužioci, sudije, advokati), na kritičan, ali konstruktivan način, prikazuje kako funkcioniše naš pravosudni sistem. Kroz analizu različiitih situacija i procedura u kojima deca mogu da se nađu u pravosudnom sistemu - od dece u brakorazvodnim parnicama, maloletnika osuđenih na zatvor ili vaspitno popravni dom, dece žrtve nasilja u porodici, dece svedocima u krivičnim postupcima, pristupu dece obrazovanju, dece u zločinima u vezi sa trgovinom ljudima do prava dece u najsiromašnijim porodicama na finansijsku i socijalnu pomoć, projekat doprinosi nezavisnom izveštavanju medija, kao i jačanju vladavine prava u Srbiji.
Uz intervju, u svakoj od emisija predstavljen je i slučaj iz sudske prakse u kome su prava deteta povređena.
Pored produkcije TV serijala, projekat obuhvata i debate koje su održane na Univerzitetu u četiri grada Srbije (Beograd, Niš, Novi Sad i Novi Pazar ), a inicirane su projekcijom emisija i na fakultetima To je bila šansa za studente prava, medija, međunarodnih odnosa, psihologije, socijalnog rada i drugih srodnih oblasti za bolje razumevanje kako pravosudna reforma može da pomogne deci u ugroženim situacijama da ostvare svoja prava.
Redosled emitovanja emisija:
- Deca kao prestupnici - maloletnik kao izvršilac krivičnog dela, advokatica Milena Banić - 7. februar
- Deca žrtve/svedoci u zločinima u vezi sa trgovinom ljudima, Ivana Radović, ASTRA - 14. februar
- Deca žrtve i svedoci u krivičnim postupcima u vezi sa razbojništvom, sudija Apelacionog suda Savo Đurđić - 21. februar
- Deca u brakorazvodnim parnicama, Snježana Jović, Republički zavod za socijalnu zaštitu - 28. februar
- Prava dece u najsiromašnijim porodicama na finansijsku i socijalnu pomoć, Vesna Civrić, vaspitačica, Centar za socijalni rad Ada i dnevni boravak za siromašnu decu Duga - 7. mart
- Prava maloletnika osuđenih na zatvor ili vaspitno popravni dom, Živica Pavlović psiholog u VP Domu Kruševac - 14. mart
- Deca žrtve nasilja u porodici Vanja Macanović, advokatica AŽC - 21. mart
- Pristup dece obrazovanju, Dragana Koruga, psiholog - 28. mart
Repriza je nedeljom od 9:30.
- autor: Olivera Miloš Todorović
- istraživač: Milena Banić
- direktor fotografije: Miodrag Trajković
- snimatelj: Nenad Spasojević
- montažer: Suzana Bašković
- kostimograf: Ljiljana Petrović
- animator i grafički dizajner: Dragomir Čeda Nikolić
- šminker: Nataša Brašanac
- rasveta: Svetlo dizajn Ivan Amić
- muzika za špicu: Božidar Podunavac
- SOFA SEND NITEA D.O.O
- izvršni producent: Olivera Miloš Todorović
- produkcija: ShockART 2014.
Projekat je finansijski podržala Ambasada Kraljevine Norveške u Beogradu.
Projekat je pomogao Tim za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva Vlade Republike Srbije uz finansijsku podršku Švajcarske agencije za razvoj i saradnju.
SHOCKART SAJT
Komentara: 0