U međuvremenu (od 16. do 18. avgusta), litijum je bio tema članka Fajnenšl tajmsa (FT) - EU traži više litijuma, kobalta i grafita u cilju zelene energije, vesti na sajtu Ministarstva rudarstva i energetike - Litijum osnova zelenog privrednog razvoja, održive ekonomije i društvenog prosperiteta, kao i saopštenja Saveza ekoloških organizacija Srbije (SEOS) - Početak nasilne kampa - evo ko oživljava projekat Jadar i zašto.
Projekat Jadar je danas bio u centru pažnje i udruženja "Ne damo Jadar", jednog od osnivača SEOS-a. Udruženje koje se protiv projektu Rio Tinta objavilo je snimak obilaska jedne parcele gde je zasađen kukuruz na teritoriji Gornjih Nedeljica. Među posetiocima bili su, pored ostalih, i akademik Bogdan Šolaja i dr Dragana Đorđević, moderatori naučno-stručnog skupa "Projekat Jadar - šta je poznato?", održanog prošle godine u SANU.
- Ovako nešto nisam video. Ovakav rod je uslovljen aluvionom Jadra. Uništavanje ovog aluviona, a do čega bi rudnik litijuma svakako doveo, bilo bi skandalozno, neprihvatljivo. Ako se porede Vojvodina i Jadar - Vojvodina je, na žalost, spaljena, kukuruz je lošeg roda, deličimno je potpuno uništen. Ovde je sve zeleno i, koliko vidim, rod će biti visok, rekao je ademik u razgovoru sa domaćinima.
Imajući u vidu razvoj vremenskih okolnosti u svetu, pa i u Evropi, i kod nas, postavlja se pitanje - voda ili litijum, smatra Šolaja.
- Pretpostavljam da je državi i stručnjacima ove države jasno da je ovo jedini izvor pijaće vode u Zapadnoj Srbiji dovoljno veliki da može da snabdeva veliki deo Mačve i dobar deo Vojvodine. Uništiti to rudnikom bio bi veliki greh, poručio je Šolaja.
Foto: Marijana Trbović Petković
Bujna parcela nije ostavila ravnodušnom ni dr Đorđević.
- Ovde je sve zeleno, a to je zato što je na ovom prostoru obilje kvalitetnih podzemnih voda drinskog porekla, znači čistih voda. One obezbeđuju, uprkos tome što nema kiše, dovoljne količine vode da kukuruz, soja, lucerka i sve ostalo bude ovako bujno i zeleno.
I dr Đorđević se osvrnula na efekte eventualnog ostvarenja "Projekta Jadar".
- Otvaranjem rudnika na ovom mestu sve bi bilo uništeno. Tamo gde su ispitne bušotine i gde curi toksična rudnička voda u prečniku od otprilike 20 metara sve je sasušeno jer bor toksično deluje na zeleni pokrivač. Jalovište koje se planira ovde, a trebalo bi da bude dugačko 900 metara, 250 metara široko i 60 metara visoko, bilo bi opterećeno visokim sadržajima bora. Podzemne vode su poprilično plitke i bile bi ugrožene takođe, a one nastavljaju svoj put prema Mačvi, upozorava dr Đorđević.
VIDEO: SNIMAK OBILASKA PARCELE (0:08:29)
Podsećamo da je uz gorepomenuto saopštenje na FB stranici "Jadar Projekat - Rio Tinto" objavljena i tvrdnja da je "suživot poljoprivrede i rudarstva moguć". Nedelju dana je proteklo od kada smo zamolili ovu korporaciju da navede sve primere u svetu gde je moguć takav suživot na zemljištu gde Rio Tinto ima rudnike. Do objave ovog članka nismo dobili odgovor.
Komentara: 0