"Sud je priznao da je vlada prekršila naše pravo na slobodno življenje i donošenje vlastite odluke o našem području i samoodređenju. Naša teritorija je naša odluka, a sada, budući da smo vlasnici, nećemo da dopustimo da ulje ulazi i uništava naše prirodno okruženje i ubija našu kulturu".
Amazonsko pleme dobilo je tužbu protiv vlade Ekvadora, čime je zaštitilo ogromne površine dragocene prašume.
Ekvadorska vlada je planirala naftne bušotine na sedam miliona hektara ekvadorskog dela Amazona. Pleme Huaorani iz Pastaze u tome ih je zaustavilo istorijskom odlukom suda.
Huaorani su uspeli da zaštite pola miliona hektara svoje amazonske šume. Takođe su uspeli da poremete planiranu aukciju 16 naftnih bušotina koje bi se prostirale na više od sedam miliona hektara prašume.
Proces konsultacija sa ovim plemenom koje je vlada započela 2012. godine proglašen je nevažećim, a vladini planovi su odbačeni na neodređeno vreme, prenosi Unilad.
- To je pravi presedan za prava starosedelaca širom Amazona. Danas je sud prepoznao obrazac obmane, loše vere i manipulativne taktike u pokušaju ekvadorske vlade da zemljište Huaorana postane mestom vađenja nafte, izjavio je izvršni direktor Amazon Frontlajnsa Mič Anderson.
- To je veliki korak napred u borbi za poštovanje prava domorodačkih naroda nad njihovim zemljama. Garantovanje prava autohtonih naroda da odlučuju o svojoj budućnosti i da mogu da kažu "ne" destruktivnim projektima, što je ključno za zaštitu amazonske prašume i zaustavljanje klimatskih promena, dodao je Anderson.
- Danas smo zaštitili našu šumu od bušenja nafte; zaštitili smo vodu od zagađenja; zaštitili smo našu decu od bolesti. To je pravni presedan za prava domorodaca, ali borba je daleko od kraja. Vlada će se žaliti jer još uvek želi naftu ispod naše zemlje. Autohtoni narodi širom Amazona i sveta moraju da se udruže kako bi zaštitili domove, kazao je portparol Huaorana Osvando Nenkvimo.
- Sud je priznao da je vlada prekršila naše pravo na slobodno življenje i donošenje vlastite odluke o našem području i samoodređenju. Naša teritorija je naša odluka, a sada, budući da smo vlasnici, nećemo da dopustimo da ulje ulazi i uništava naše prirodno okruženje i ubija našu kulturu, izjavio je vođa Huaorana Nemonte Nenkvimo.
Huaorani su 2005. godine zahtevali moratorijum na sve naftne aktivnosti u njihovim amazonskim teritorijama na severoistoku Ekvadora. Njihove vođe su odlazile u Vašington, još tada tražeći pomoć za zaštitu domova, ističući da je njihov narod teško ugrožen upadom naftne industrije u proteklih 20 godina na nezaštićenu zemlje.
Među ugroženima je bio i nacionalni park Iasuni, najveći u Ekvadoru i jedno od najvažnijih zaštićenih područja na svetu. Parku je priznat izuzetan biodiverzitet tako što ga je Unesko proglasio rezervatom biosfere. Jedna od naftnih koncesija bila je predviđena u potpunosti unutar parka i na teritoriji Huaorana.
Grupa od preko 50 renomiranih naučnika sa istraživačkim iskustvom u Parku se takođe suprotstavila svim novim naftnim putevima unutar granica tog područja.
RAZLOG GUBITKA BIOLOŠKE RAZNOLIKOSTI I IŠČEZAVANJA MNOGIH VRSTA
ODBRANIMO REKE STARE PLANINE: RECI NE BANKAMA!
PARAZITIRAJU NA ASTRONOMSKIM SILAMA PROMENE KLIME
ORGANSKA BAŠTA ZA DECU
ЕКОЛОШКА АЗБУКА - ДОБРИЦА ЕРИЋ
GORA PROKRČILA STAZU I OČISTILA DEPONIJU NA BEŠNJAJI
EPS I FIRME KUMA PREDSEDNIKA DOBILI NAJVIŠE NOVCA ZA MHE U 2018.
SMERNICE ZA ODRŽIVO PLANIRANJE I UPRAVLJANJE SLIVNIM PODRUČJIMA MALIH HIDROELEKTRANA U ZAŠTIĆENIM PRIRODNIM DOBRIMA - RUKOVODILAC IZRADE PROJEKTA DR RATKO RISTIĆ, REDOVNI PROFESOR (ZAVRŠNI STRUČNI IZVEŠTAJ)
JELKA CRNOBRNJA-ISAILOVIĆ: MHE - OPASNOST ZA VODOZEMCE I GMIZAVCE
AKADEMIJA INŽENJERSKIH NAUKA SRBIJE PROTIV STIHIJSKE I NEKONTROLISANE IZGRADNJE MHE SA DUGAČKIM CEVIMA
Komentara: 0