Brnabić: Nemam informacije o lobističkoj Rendon grupi; Intelligence Online, jun 2023: Rendon pomagao srpskoj vladi; Jeremić o Rendonu, 2021: Jedan od mojih najboljih prijatelja (VIDEO)

Brnabić: Nemam informacije o lobističkoj Rendon grupi; Intelligence Online, jun 2023: Rendon pomagao srpskoj vladi; Jeremić o Rendonu, 2021: Jedan od mojih najboljih prijatelja (VIDEO)

Sajt Radija Slobodna Evropa preneo je izjavu premijerke Srbije Ana Brnabić da je za njenu Vladu na priču sa litijumom "stavljena tačka".

Ona je tako odgovorila na pitanje novinara u vezi sa memorandumom o strateškom partnerstvu Srbije i Evropske unije u oblasti baterija i kritičnih sirovina, u koje spada i litijum.

Memorandum je potpisan u septembru ove godine.

Nakon masovnih ekoloških protesta, Vlada Srbije je početkom 2022. stopirala projekat "Jadar" međunarodne rudarske kompanije Rio Tinto u zapadnoj Srbiji, gde su otkrivene rezerve tog metala.

Brnabić je na konferenciji za novinare upitala "da li je loše što Srbija treba da bude sa EU u partnerstvu u vezi kritično-važnih sirovina".

"Ja mislim da je to dobro, litijum nije jedina strateški važna sirovina za EU, tu je mislim i magnezijum, ne vidim šta je problem da potpišemo ugovor o strateškom partnerstvu za bilo šta", rekla je premijerka.

Dodala je da nedavno potpisani memorandum "ima veze sa strateškim sirovinama koje ima Srbija i koje ima EU i mogu da ih dele i razmenjuju kako bi obostrani razvoj bio jači".

Na pitanje da li je tačno da je Vlada Srbije angažovala, kako je objavio opozicioni Ekološki ustanak, lobističku Rendon grupu i Džona Rendona za promociju projekta "Jadar" Brnabić je rekla da nema tu informaciju i da ne zna ko je taj čovek.

Protivljenje iskopavanju litijuma dovelo je do masovnih protesta i blokada puteva u Srbiji krajem 2021. i početkom 2022. godine.

Povod za proteste je bila namera britansko-australijskog rudarskog giganta Rio Tinta da otvori rudnik litijuma u području reke Jadar, vredan 2,4 milijarde dolara.

Odgovarajući na navode ekoloških aktivista da bi vađenje litijuma zagadilo rečni sliv, zemljište i ostavilo nesagledive negativne posledice po životnu sredinu, ta kompanija je poručivala da ekološke propise poštuje.

Pod pritiskom javnosti, Vlada Srbije je donela odluku da stavi van snage sve odluke u vezi projektom Rio Tinta.

Međutim, ekološki aktivisti nastavili su sporadične proteste i akcije, smatrajući da na projekat Rio Tinta "nije stavljena tačka".

Traže da se zakonom trajno zabrani iskopavanje litijuma u Srbiji.

Predsednik Srbije Aleksandra Vučića je u javnosti više puta ponavljao svoj stav da je "odustajanje od eksploatacije litijuma njegova najveća greška".

Kompanija Rio Tinto je u Srbiji tokom 2004. otkrila rudu "jadarit" – kombinaciju litijuma i bora. Litijum, vredan metal na svetskom tržištu, koristi se za proizvodnju baterija, pre svega, za mobilne telefone, kompjutere, električne automobile.

Ko je Džon Rendon za koga Ekološki ustanak tvrdi da je lobista Rio Tinta


Televizija N1 prenela da je optužbu Ekološkog ustanka da je vlast nakon kraha dosadašnje politike kompanije Rio Tinto, odlučila da angažuje kompaniju "Rendon Grupa" koja bi poboljšala imidž ove kompanije u našoj zemlji, na čijem se čelu nalazi Džon Rendon.

Džon Rendon je započeo svoju karijeru u Demokratskoj stranci SAD u predsedničkoj kampanji Džordža Mekgoverna 1972. godine.

Kasnije je bio izvršni direktor i politički direktor Demokratskog nacionalnog komiteta, rukovodio je demokratskom konvencijom predsednika Džimi Kartera 1980. u Njujorku, a kasnije je radio kao direktor za planiranje i unapređenje kampanje za reizbor predsednika Kartera.

Rendon je 1985. godine počeo da radi kao savetnik međunarodnim klijentima.

Rendon se smatra jednim od vodećih svetskih pionira u korišćenju strateških komunikacija kao elementa nacionalne moći i jednim od prvih koji je iskoristio moć novih tehnologija za podršku upravljanju informacijama u realnom vremenu.

Radio je kao izvršni konsultant za komunikacije u Beloj kući i Ministarstvu odbrane SAD, između ostalih.

Učesnik je organizacija kao što su „Highlands Forum“, „Aspen Institut“ i „Dialog“ i predavač je i govornik na mnogim forumima i univerzitetima o uticaju novih informacionih tehnologija na način na koji stanovništvo razmišlja i ponaša se, posebno kada je u pitanju na angažovanje, suzbijanje i sprečavanje nasilnog ekstremizma.

Kako je navedeno na internet prezentaciji „Rendon Group“, kompanija je do danas radila u preko 98 zemalja.

Inače, Rendon je bio gost u Beogradu 2018. godine, kada je učestvovao na raspravi koju je organizovao Centar za međunarodne odnose i održivi razvoj (CIRSD). Tada je tvrdio da je transparentnost jedini način da se društvo odbrani od napada „botova“ odnosno organizovanih pokušaja političkih organizacija da menjaju javni diskurs putem naručenih komentara i lažnih vesti.

ARHIVA PPNS APEL EVROPSKOM PARLAMENTU: PRESTANITE DA PRODAJETE LJUDE I PRIRODU RUDARSKIM KOMPANIJAMA!

Apel Evropskom parlamentu: Prestanite da prodajete ljude i prirodu rudarskim kompanijama!
Podsetimo, predstavnici Ekološkog ustanka su dostavili dokument u kome je predstavljena „nova lobistička strategija“ za sprovođenje projekta „Jadar“.

„S obzirom na to da je dosadašnja politika kompanije Rio Tinto i Aleksandra Vučića doživela apsolutni krah i izazvala masovan otpor i sveopštu pobunu građana, učić se odlučio da angažuje gospodina Džona Rendona, jednog od najpoznatijih lobista američke vlade, koji je, između ostalog, radio kao izvršni savetnik Bele kuće, Ministarstva odbrane SAD i američke bezbednosne zajednice, predavač na Ratnom koledžu SAD i Univerzitetu nacionalne odbrane, albanskoj Akademiji oružanih snaga, Akademiji odbrane Velike Britanije“, saopštavaju iz Ekološkog ustanka.

Pitaju i zašto baš Džon Rendon i kakva je nova strategija za projekat „Jadar“.

Nakon što je vlada Grčke potpisala sporazum o izgradnji Transjadranskog gasovoda na severu Grčke za koji je sredstva obezbedila EBRD, došlo je do masovnog otpora stanovništva i projekat je zaustavljen.

Glavni otpor ovom projektu pružile su lokalne zajednice i vlasnici zemljišta kroz čije posede je trebalo da prođe trasa gasovoda i koje, kao i u slučaju Gornjih Nedeljica, niko ništa nije pitao, navodi Ekološki ustanak.

Kako dodaju, Vlada Grčke koja je stavila potpis na ovaj projekat našla se pod ogromnim pritiskom – s jedne strane investitora, a s druge strane građana zbog kojih je projekat stopiran. Tada na scenu stupa „perception manager“ (kako sam sebe naziva g. Džon Rendon) koji osmišljava načine i strategiju za „omekšavanje“ otpora najvećih protivnika ovog projekta.

Rio Tinto
„Osnovna ideja ove strategije bila je promena percepcije građana. Organizovano je više od 100 sastanaka sa lokalnim zajednicama kako bi se predstavili početni ciljevi studije uticaja na životnu sredinu. Oficiri za vezu sa lokalnim zajednicama, regrutovani iz samih zajednica, bili su stalno prisutni u svakom od tri projektne oblasti u Severnoj Grčkoj i bili su ovlašćeni i podsticani da pokreću inicijative za koje se smatralo da su od koristi lokalnim zainteresovanim stranama, čak i ako je to bilo „o trošku kompanije“, kao što je podrška individualnim vlasnicima zemljišta u pregovorima o izmeni trase gasovoda. Umesto da budu samo glasnogovornici kompanije, ovi oficiri su preuzimali ulogu lokalnih ambasadora i posrednika koji su imali uvažavanje lokalnih zajednica“, navodi Ekološki ustanak.

„Posle godina protivljenja političara i zainteresovanih strana, prepoznato je da preokret mora da bude postepen. Međutim, kompanija je morala biti u stanju da procenjuje da li se transformacija kreće u pravom smeru. Stoga je uspostavljen plan u više koraka, kako bi se pratilo da li su politički akteri, mediji i lokalne zainteresovane strane usvojili narativ i uskladili se sa njim“, dodaju iz Ekološkog ustanka.

Za 24 meseca, nacionalni medijski pejzaž se sa malobrojnih, uglavnom negativnih priča o projektu izmenio u najčešće pominjanu investiciju sa više od 700 pozitivnih pominjanja u medijima. Medijska strategija je svoj vrhunac dostigla 2013. godine kada je premijer, koji se ranije suprotstavljao izgradnji, javno proglasio projekat „najvažnijim i najpozitivnijim ekonomskim poduhvatom tokom 10 godina“.


Ekološki ustanak traži od predsednika Aleksandra Vučića i Vlade Srbije da odgovore na pitanje da li je država Srbija angažovala Džona Rendona na projektu „Jadar“. Ukoliko je ugovor potpisan, tražimo da ga odmah stave na uvid našoj javnosti.

„Što se tiče Ekološkog ustanka, projekta iskopavanja litijuma u Jadru i u celoj Srbiji neće biti, jer se o tome neće pitati ni Džon Rendon, ni Aleksandar Vučić, ni Ana Brnabić, ni Rio Tinto. O tome će se pitati građani Srbije, a pre svega oni koji žive na svojoj zemlji. Srbiju nam trovati nećete“, ističe se na kraju saopštenja.

Mapa puta - sa Rio Tintom

N1 je na svom sajtu, verziji na engleskom, objavio dokument "A Roadmap For Rebuilding ’Social & Political Licence’ In Serbia" u čijem uvodu piše da region "Zapadnog Balkana ima nasleđe slabe javne uprave i istorijskih neuspeha lokalnih investitora da pravilno upravljaju ekološkim i socio-ekonomskim uticajima". Tu se dalje pominje "opšte nepoverenje prema političkoj klasi i pretpostavljenom dosluhu sa oligarhijskim ili zapadnim interesima".

Iz ovih razloga, regionalnim učesnicima se snažno savetuje da primene proaktivne mere što je pre moguće radi podsticaja javnog narativa o izgradnji sigurnosti i pozitivnih vrednosti.

Navedeni su i stavovi o projektu Jadar Rio Tinta. Pomenuta je izjava bivšeg ministra da će biti teška borba za Rio Tinto da ponovo izgradi poverenje izgubljeno uoči izbora. Iz jedne od vodećih advokatskih kancelarija prenet je stav da "oni [Rio Tinto] moraju da shvate da ovo nije pravna stvar, već razumevanje srpske psihe i ponovne izgradnje poverenja. Oni su to uglavnom ignorisali". Sa treće strane, generalni direktor jedne regionalne PR kompanije ocenio je da bi "uz pravu strategiju za rehabilitaciju Rio Tinto bio u stanju da se oporavi od izgubljenog vremena. To je složen, ali ostvariv izazov".

Dokument u nastavku predstavlja Rendon grupu koja ima "istaknute rezultate u podršci investitorima u razvoju i/ili rehabilitaciji da uspešno realizuju velike investicije u regionu". Ulaganje Rio Tinta u projekat Jadar smatra značajnim za Srbiju, kao i niz širih evropskih i transatlantskih neposrednih i srednjoročnih strateških ciljeva. Oslanjajući se na regionalne i nacionalne mreže u Srbiji i više od 30 godina tehničkog, analitičkog i operativnog iskustva u operativnim centrima u Vašingtonu, Bostonu, Londonu i Atina, naglašava se stručnost za pomoć investitorima da utiču na pozitivne promene.

Predlaže se prikupljanje, upoređivanje i analiziranje informacija kako bi se osiguralo da rukovodstvo Rio Tinta ima relevantnu akciju i kontra-narativ, što podrazumeva da ulaganja ove korporacije nudi platformu za obezbeđivanje nacionalnih strateških ciljeva, uključujući jačanje evropskih i prekoatlantskih političkih odnosa, diversifikovano strateško snabdevanje energijom (prirodnim gasom) i minimiziranje političkih poremećaja. Predlaže se takođe zajednički rad sa liderima Rio Tinta u Beogradu i Londonu za pomoć u oblikovanju narativa o vrednostima u Srbiji.

ARHIVA PPNS PACIFIKACIJA PROTESTA I OTVARANJA RUDNIKA RIO TINTA - INTERES MEĐUNARODNIH FINANSIJSKIH INSTITUCIJA, BRITANIJE, SAD, AUSTRALIJE, NEMAČKE...

Pacifikacija protesta i otvaranja rudnika Rio Tinta - interes međunarodnih finansijskih institucija, Britanije, SAD, Australije, Nemačke...
Za Džona Rendona u ovom dokumentu piše da je jedan od vodećih svetskih pionira u korišćenju strateških komunikacija, da je radio kao izvršni savetnik u Beloj kući, američkom ministarstvu Zajednica odbrane i nacionalne bezbednosti, držao predavanja na prestižnim institucijama, uklj. Američki ratni koledž i Univerzitet nacionalne odbrane, Akademiju oružanih snaga Albanije, Azijsko-pacifički centar za bezbednosne studije, Centar za strateške i međunarodne studije, Akademiju odbrane Ujedinjenog Kraljevstva i nekoliko vodeći univerziteti, uklj. Džordžtaun, Harvard i Berkli. Dodaje se da Rendon "ima veliko iskustvo u pružanju podrške privatnih investitora i vlade u Srbiji, u poslednje vreme podržavaju približavanje predsednika Vučić i predsednik Bajden u svetlu ilegalne invazije Rusije i aneksije Ukrajine".

PRILOG: DOKUMENT U CELINI (4 STRANE)


Da Rendon pomaže Vladi Srbije u pregovorima sa Kosovom i odnosima sa Rusijom, kao i da je on jedan od mnogih američkih konsultanata i diplomata uključenih iza kulisa u ova pitanja koja su važna za Vašington, objavljeno je na portalu The Intelligence Online u junu ove godine.

Rendon je bio učesnik omladinskog panela "Svet u 2021. i dalje" u organizaciji Centra za međunarodne odnose i održivi razvoj, čiji je predsednik Vuk Jeremić vodio panel. 


Rendon je najavljen kao izvršni direktor i predsednik The Rendon Group, Inc., globalne konsultantske kompanije za stratešku komunikaciju koja je radila u više od 100 zemalja. Rendon je bio izvršni direktor i politički direktor Demokratske partije Sjedinjenih Država i radio je i vodio brojne njene kampanje. Budući da se smatra jednim od vodećih svetskih pionira u korišćenju strateških komunikacija kao elementa nacionalne moći, Rendon je takođe služio kao konsultant za izvršne komunikacije Bele kuće, američkog Ministarstva odbrane i zajednice nacionalne bezbednosti. Džon Rendon drži predavanja o temama uključujući promene globalne moći, liderstvo u dobu znanja, razvoj strateških komunikacija, taktike i operacije i američko predsedavanje, piše na sajtu Centra. 

Snimak razgovora u kojem je Jeremić predstavio Rendona kao "veoma posebnog" za njega lično i "jednog od najboljih prijatelja, koje je upoznao u poslednjih sedam godina", dostupan je na Jutjub kanalu Centra:


Na sajtu Centra objavljeni su izveštaj i foto-galerija sa ranijeg događaja (2018) "Džon Rendon i Vuk Jeremić o demokratiji u doba botova i nestabilnosti - Horizons Discussion".

Izvorna biografija

Džon Rendon, kao predsednik i izvršni direktor Rendon grupe, predstavljen je na matičnom sajtu ovih "pionira u globalnim uticajima".

"Džon Rendon se smatra jednim od vodećih svetskih pionira u korišćenju strateških komunikacija kao elementa nacionalne moći i jednim od prvih misaonih lidera koji je iskoristio moć novih tehnologija za podršku upravljanju informacijama u realnom vremenu. Radio je kao izvršni konsultant za komunikacije u Beloj kući, Ministarstvu odbrane SAD, zajednici nacionalne bezbednosti i rukovodstvu Fortune 500 kompanija, između ostalih. Učesnik je organizacija koje razmišljaju unapred kao što su Highlands Forum, Aspen Institut i Dialog i predavač je i govornik na mnogim forumima i univerzitetima o uticaju novih informacionih tehnologija na način na koji stanovništvo razmišlja i ponaša se, posebno kada je u pitanju angažovanje na suzbijanju i sprečavanju nasilnog ekstremizma.

Rendon takođe drži predavanja o temama uključujući promene globalne moći, liderstvo u dobu znanja; razvoj i implementacija strateških komunikacija, informacione operacije, informacione strategije, taktike i operacije; upravljanje krizama i američko predsedništvo. Redovno drži predavanja na Univerzitetima odbrane. Predavao je na prestižnim institucijama kao što su Afrički centar za strateške studije, Vazdušni ratni koledž, Akademija oružanih snaga Albanije, Američki univerzitet, Azijsko-pacifički centar za bezbednosne studije, Bostonski univerzitet, Katolički univerzitet, Centar za strateške i međunarodne Studije, Akademija odbrane Ujedinjenog Kraljevstva, Federalni institut za obuku izvršnih rukovodilaca, Institut za inostrane službe, Centar Džordž C. Maršal, Univerzitet Džordž Mejson, Univerzitet Džordžtaun, Univerzitet Harvard, Haas škola za biznis, Univerzitet Kalifornija-Berkli, Industrijski koledž Oružanih snaga, Zajednički univerzitet za specijalne operacije, Univerzitet u Kuvajtu, NATO škola Oberammergau, Pomorska postdiplomska škola, Pomorski ratni koledž, Univerzitet nacionalne odbrane, Centar za strateške studije Bliskog istoka i južne Azije, Severoistočni univerzitet, Kraljevski danski odbrambeni koledž, Univerzitet Džordž Vašington, Vazdušna akademija Sjedinjenih Država, Univerzitet Južne Kalifornije, Politehnički univerzitet Zapadne Afrike, između ostalih".

Na istom sajtu nalazi se i cenovnik usluga Rendon grupe gde, pored ostalog, piše da je maksimalna porudžbina milion dolara, a minimalna - sto.

PRILOG: GENERAL SERVICES ADMINISTRATION FEDERAL SUPPLY SERVICE AUTHORIZED FEDERAL SUPPLY SCHEDULE PRICE LIST - MULTIPLE AWARD SCHEDULE FSC GROUP MAS (14 STRANA)


Izvori: RSE; N1The Intelligence Online; CIRSDRendon


IZ ARHIVE PPNS OSNOVNA ISTRAŽIVANJA LITIJUMA I SVA PRIMENJENA GEOLOŠKA ISTRAŽIVANJA NISU DOZVOLJENA PROGRAMOM ZAŠTITE ŽIVOTNE SREDINE U KRAGUJEVCU OD 2023-2033Osnovna istraživanja litijuma i sva primenjena geološka istraživanja nisu dozvoljena Programom zaštite životne sredine u Kragujevcu od 2023-2033

PREPORUKA - EKSKLUZIVNO NA PPNS 
SANU: PROMOCIJA ZBORNIKA "PROJEKAT JADAR - ŠTA JE POZNATO?" (VIDEO)

SANU: Promocija zbornika ’Projekat Jadar - šta je poznato?’ (VIDEO)

STRANICA KOJA SE ČUJE - ZORAN MODLI
PRVI PRVI NA SKALI FB STRANATVITERINSTAGRAM 

PODRŽI PPNS!

Print Friendly and PDF

Komentara: 0

Dodaj komentar

Facebook komentari

Anketa

Da li ste protiv GMO u Srbiji?

Ostale ankete
https://www.facebook.com/stop.gmo.srbija/ https://ekologijakragujevac.rs/ https://www.facebook.com/groups/543555452379413/ https://www.facebook.com/PrviPrviNaSkali/ https://www.pmf.kg.ac.rs/ https://www.facebook.com/savez.slepihkragujevac http://www.pmf.kg.ac.rs/botanicka_basta/index.html https://ckkg.org.rs/ https://www.okvirzivota.org.rs/ http://vrabac.rs/ http://www.pozoristezadecu.com/ https://www.ijfk.info/ https://joakimfest.rs/ http://www.conviviummusicum.com/sr/ http://www.nbkg.rs/index.html https://telok.org.rs/ https://aiesec.org.rs/lokalna-kancelarija-kragujevac/ https://www.facebook.com/profile.php?id=100064845214187 https://www.spdradnickikragujevac.com/ https://www.facebook.com/konamtrujedecu/ http://www.drustvosrpskihdomacina.org.rs/ https://www.facebook.com/PrviPrviNaSkali/ https://www.facebook.com/Pupinizacija-582808185210353/ https://sveoarheologiji.com/ http://www.pekgora.org/ https://prviprvinaskali.com/clanci/dren/ekologija/mali-vodeni-ekosistem-u-botanickoj-basti-realizovan-projekat-ug-svetli-horizonti.html http://fondacijarsum.org/ http://www.milutinstefanovic.com/ http://www.vfphysical.rs/ http://nevenaignjatovic.com/ http://www.ipsport.net/ http://marepannoniumgarden.blogspot.rs/-i-dupont.html http://www.epodzaci.org/ http://www.prvagimnazija.edu.rs/index.php/nastava/van-nastave/sopce https://www.pasarela.rs/o-nama/ http://zoran-spasojevic.blogspot.com/ http://www.audioifotoarhiv.com/ http://www.littlelighthouse.net/ http://kozmicbluesemisija.blogspot.com/ https://www.facebook.com/groups/ZoranModli https://www.facebook.com/groups/131568206482/ https://www.facebook.com/stop.gmo.srbija https://prviprvinaskali.com/clanci/recju/autori-ppns/aleksandra-ninkovic-tasic/mihajlo-i-pupin-sa-pasnjaka-do-naucenjaka.html https://prviprvinaskali.com/clanci/slikom/glagoljanja/arcibald-rajs-o-budzaklijskoj-politici.html https://prviprvinaskali.com/clanci/podrska-ppns/podrzi-rad-ug-prvi-prvi-na-skali-donacijom-na-racun-1504516749.html