Eksploatacijom litijuma na Tibetu ugrožava se životna sredina i krše ljudska prava

Eksploatacijom litijuma na Tibetu ugrožava se životna sredina i krše ljudska prava

’U toku je bum litijuma u istočnom Tibetu pošto su kineski geolozi ustanovili da se najmanje 85% rezervi kritičnog minerala u NRK nalazi na visoravni. Kineski naučnici su po prvi put primenili nove tehnologije daljinskog otkrivanja kako bi otkrili naslage litijuma tvrdih stena u udaljenim oblastima Kham i Amdo u provinciji Sečuan. Satelitski snimci pregledani za ovaj izveštaj otkrivaju ogroman pojas rude koji „spava u visokim planinama i dubokim dolinama“, prema kineskim državnim medijima, koji ovo opisuju kao najveće nalazište litijuma u Aziji.

I Tesla, najveći svetski proizvođač električnih vozila, i njegov konkurent, kineski BID (koji će ove godine ući na tržište električnih automobila u Velikoj Britaniji) sve više se oslanjaju na eksploataciju i proizvodnju litijuma u Tibetu dok proširuju svoje korporativne operacije širom sveta. Veći, brži električni automobili zahtevaju litijumske baterije većeg kapaciteta – što se ne može uraditi bez skrivenog otiska na Tibetu’.

Ovako je najavljen izveštaj mreže tibetanskih istraživača "Turquoise Roof" objavljen 31. oktobra. Predstavljamo originalni sadržaj u celini - na 30 stranica.

PRILOG: TIBET, A NEW FRONTLINE OF "WHITE GOLD RUSH" IN GLOBAL RACE FOR RENEWABLE ENERGY


Agencij AFP javlja, a Beta prenosi, da je veći broj električnih vozila u Kini uticao na veću eksploataciju litijuma na Tibetanskoj visoravni što preti da ozbiljno ugrozi životnu sredinu i doprinese kršenju ljudskih prava, pozivajući se na ovaj izveštaj.

Kina se do sada u velikoj meri oslanjala na druge zemlje za snabdevanje litijumom koji se koristi za baterije električnih vozila.

Da bi smanjio uvoz, Peking je počeo da eksploatiše litijum na Tibetanskom platou na jugozapadu zemlje, gde je koncentrisano oko 85 odsto kineskih rezervi.

Ali "trka za belim zlatom" nanosi štetu životnoj sredini zbog "brzih, jeftinih i zagađujućih" tehnika eksploatacije i prerade, navodi se u izveštaju.

Kako se dodaje, "Tibetanci nemaju pravo glasa u najnovijoj trci za bogaćenjem".

U tibetanskoj oblasti u provinciji Sečuan, kineski gigant za proizvodnju baterija CATL dobio je prava na zemljište koje sadrži litijum.

"Ali stanovnici nisu bili obavešteni da se njihovi pašnjaci prodaju", navodi se u izveštaju.

Grupa istraživača je koristila satelitske podatke da bi mapirala uticaj eksploatacije litijuma. Ona bi mogla da ima "razorne" posledice po zagađenje u regionu sa značajnim biodiverzitetom, osetljivim na klimatske promene, navodi se u izveštaju.

Električni automobili u Kini prosečno jeftiniji 50% nego u Evropi

Za razliku od Evrope i Amerike gde proizvođači skupim luksuznim električnim modelima na izvestan način prikrivaju enormne troškove radne snage i cene Litijum jonskih baterija, Kina se opredelila za jeftinu masovnu elektrifikaciju, piše JATO Dinamycs.

Javna je tajna da razvoj električnih automobila kod standardnih proizvođača spada pod kategoriju nužnog zla koje ih je zadesilo. Kako bi ostali u domenima očekivanih profita, bez značajnije pomoći države i zadržali se u „sedlu“ pred budućnošću koja nikome nije poznata, ponuda električnih automobila je sve veća kao i astronomsko visoke cene.

U isto vreme, Kina ulaže u razvoj EV sa željom masovne elektrifikacije koja podrazumeva i pristupačne cene. Tako da kupac u Kini može da bira jedan od 235 ponuđenih modela, u Evropi 135 a u Americi koja žestoko kaska u elektrifikaciji svega 51 model.

Ovo poslednje potvrđuje i pogled na cenovnik.


Prosečna cena električnog vozila u Kini je 31.165, Evropi 66.864 a SAD čak 68.023 evra

Istovremeno rasponi cena i ponuda električnih automobila u Kini su projektovani za svačiji džep.

Međutim, kako kažu analitičari JATO Dynamicsa iza svega ima i teških tema poput sumnji na prisilni rad u automobilskoj industriji Kine, dok na cenu automobila u Evropi i Americi utiču i visoke plate radnika u automobilskoj industriji koje takođe uz cenu baterija značajno utiču na (pre)skup EU EV.

  • Kineski električni model adekvatan svom „paru“ sa unutrašnjim sagorevanjem košta 9% manje dok u Evropi isti električni model je skuplji i do 40%
  • BAW Pony je sa 3.772 evra najjeftiniji automobil u Kini dok je prosečna cena električnog modela 31.165 evra, upola jeftinije nego u Evropi
Eksploatacijom litjuma na ovoj teritoriji bavi se i portal "Slobodan Tibet" koji je takođe objavio izveštaj.

Žurba za litijumom

Zeleni transport na jednom mestu ne bi trebalo da dolazi po cenu ekološke i društvene štete na drugom. Za stanovnike Tibeta, ovo je prava pretnja vađenjem litijuma za upotrebu u električnim vozilima.

Neki izvori označavaju ga kao novu naftu. Litijum je ključni element u baterijama za mnoge potrošačke robe na koje se ljudi širom sveta oslanjaju, uključujući laptopove, kamere i pametne telefone. Širom ogromnog terena Tibeta nalaze se slana jezera koja sadrže neke od najvećih rezervi litijuma na svetu.

U žurbi da se pridruže unosnom tržištu litijumskih baterija, nekoliko kineskih kompanija preselilo se na Tibet. Ovaj potez podržava kineska vlada, ali je naišao na protivljenje Tibetanaca koji su iz prve ruke iskusili ekološke troškove ekstrakcije litijuma.

Među kompanijama koje će se useliti na Tibet najveća je BID, kineski proizvođač baterija i vozila i najveći proizvođač električnog transporta na svetu.

Električna vozila

Potražnja za električnim vozilima, koja se napajaju litijum-jonskim baterijama, porasla je poslednjih godina. Kineske kompanije su požurile da se pridruže ovom procvatu, sa znatno povećanom proizvodnjom električnog transporta, uz podršku kineske vlade.

U martu 2016. kineska vlada je objavila svoj 13. petogodišnji plan, koji je izložio ekonomski, politički i društveni razvoj zemlje do 2021. Plan je istakao ekonomske prednosti obnovljive energije za kinesku ekonomiju, što zauzvrat znači povećanu proizvodnju litijuma.

Ugrožavanje životne sredine Tibeta

Ефекти рударења литијума на реци Личу у Кангдингу
Efekti rudarenja litijuma na reci Liču u Kangdingu, Garze, istočni Tibet

Tibetanci nemaju pravo glasa o kineskom vađenju litijuma i ne vide nijednu od njegovih prednosti. Ono što su videli je zagađenje i izgradnja fabrika i druge infrastrukture širom nekada netaknutog pejzaža Tibeta.

Dve glavne metode ekstrakcije litijuma su sakupljanje slane vode iz jezera i iskopavanje tvrdih stena, a obe nose rizike ekološke i društvene štete zbog potrebnih toksičnih hemikalija. Industrijska zona Ganhetan, na primer, dobro je poznata među kineskim naučnim istraživačima po svom zagađenju vazduha, koje je praćeno povećanim stopama fluoroze, bolesti zbog koje zubi postaju lomljivi. Visoke koncentracije toksičnih metala u zemljištu učinile su okolno područje nepogodnim za poljoprivredu.

Toksične hemikalije koje koristi litijum Ganzidžou Rongda u Darsedou, istočnom Tibetu, našle su put u reku Liču u više navrata, ubijajući ribe i domaće životinje koje pripadaju zajednici Minjak Lhagang. Nakon jednog takvog curenja informacija, u aprilu 2016. godine, stanovnici okruga Dartsedo su prkosili velikom prisustvu policije u znak protesta lokalnoj vlasti, obezbeđujući privremeni prekid eksploatacije.

BID i javni prevoz

Jedan od najvećih proizvođača električnih vozila u svetu je kineska kompanija BID, čije je sedište u Šenženu, na jugoistoku Kine. To je najveći proizvođač litijum-jonskih baterija na svetu, prodavao je vozila transportnim vlastima u Evropi, Aziji i Americi, kao i u Kini. Tvrdi da je nadmašio sve ostale proizvođače električnih vozila širom sveta 2015. godine i da je proširio svoje poslovanje na SAD, gde je uspostavio proizvodni pogon. Investitor milijarder Voren Bafet kupio je 10 odsto udela u kompaniji 2008. godine.

BID se etablirao na Tibetu uz odlučnu podršku kineskih vlasti, koje su 2010. dale BID ekskluzivna prava na dragocene litijumove soli u tibetskom jezeru Chabier Tsaka. Chabier Tsaka, poznato u Kini kao jezero Zabuie, je ogromno slano jezero u jugozapadnom Tibetu sa izuzetno visokom koncentracijom prirodnog litijum karbonata u svojim vodama.

Поглед из ваздуха на Цхабиер Тсака
Pogled iz vazduha na Chabier Tsaka

U ovom pogledu iz vazduha na Chabier Tsaka, na istočnoj i severozapadnoj obali jezera može se videti izgradnja postrojenja za proizvodnju litijuma. Bazeni za isparavanje, koji se koriste za ekstrakciju litijumovih soli iz slane vode, vidljivi su na severozapadnoj strani, dok putevi na jugoistočnoj strani povezuju jezero sa gradom Šigace.

Prepad na resurse Tibeta

Eksploatacija litijuma i drugih resursa Tibeta odvija se bez saglasnosti Tibetanaca i isključivo u korist kineske vlade i kineskih kompanija. Novi video Free Tibeta objašnjava kineske planove za resurse Tibeta i kako njihovo vađenje utiče na pejzaž i ljude Tibeta.

VIDEO (2:11)


Detaljnije informacije o litijumu u izveštaju o efektima ekstrakcije litijuma u Tibetu.

PRILOG: BYD in Tibet: the costs of lithium extraction (6 stranica)


Izvori: Beta, AFPJATO Dinamycs; Free Tibet


TONSKI SNIMAK DRUGI SEOS SABOR - GORNJE NEDELJICE, 29. 10. 2023.

Drugi SEOS sabor - Gornje Nedeljice, 29. 10. 2023. (AUDIO)

IZ ARHIVE PPNS OSNOVNA ISTRAŽIVANJA LITIJUMA I SVA PRIMENJENA GEOLOŠKA ISTRAŽIVANJA NISU DOZVOLJENA PROGRAMOM ZAŠTITE ŽIVOTNE SREDINE U KRAGUJEVCU OD 2023-2033
Osnovna istraživanja litijuma i sva primenjena geološka istraživanja nisu dozvoljena Programom zaštite životne sredine u Kragujevcu od 2023-2033

PREPORUKA - EKSKLUZIVNO NA PPNS 
SANU: PROMOCIJA ZBORNIKA "PROJEKAT JADAR - ŠTA JE POZNATO?" (VIDEO)

SANU: Promocija zbornika ’Projekat Jadar - šta je poznato?’ (VIDEO)

STRANICA KOJA SE ČUJE - ZORAN MODLI
PRVI PRVI NA SKALI FB STRANATVITERINSTAGRAM 

PODRŽI PPNS!

Print Friendly and PDF

Komentara: 0

Dodaj komentar

Facebook komentari

Anketa

Da li ste protiv rudnika litijuma u Srbiji?

Ostale ankete
https://www.facebook.com/stop.gmo.srbija/ https://ekologijakragujevac.rs/ https://www.facebook.com/groups/543555452379413/ https://www.facebook.com/PrviPrviNaSkali/ https://www.pmf.kg.ac.rs/ https://www.facebook.com/savez.slepihkragujevac http://www.pmf.kg.ac.rs/botanicka_basta/index.html https://ckkg.org.rs/ https://www.okvirzivota.org.rs/ http://vrabac.rs/ http://www.pozoristezadecu.com/ https://www.ijfk.info/ https://joakimfest.rs/ http://www.conviviummusicum.com/sr/ http://www.nbkg.rs/index.html https://telok.org.rs/ https://aiesec.org.rs/lokalna-kancelarija-kragujevac/ https://www.facebook.com/profile.php?id=100064845214187 https://www.spdradnickikragujevac.com/ https://www.facebook.com/konamtrujedecu/ http://www.drustvosrpskihdomacina.org.rs/ https://www.facebook.com/PrviPrviNaSkali/ https://www.facebook.com/Pupinizacija-582808185210353/ https://sveoarheologiji.com/ http://www.pekgora.org/ https://prviprvinaskali.com/clanci/dren/ekologija/mali-vodeni-ekosistem-u-botanickoj-basti-realizovan-projekat-ug-svetli-horizonti.html http://fondacijarsum.org/ http://www.milutinstefanovic.com/ http://www.vfphysical.rs/ http://nevenaignjatovic.com/ http://www.ipsport.net/ http://marepannoniumgarden.blogspot.rs/-i-dupont.html http://www.epodzaci.org/ http://www.prvagimnazija.edu.rs/index.php/nastava/van-nastave/sopce https://www.pasarela.rs/o-nama/ http://zoran-spasojevic.blogspot.com/ http://www.audioifotoarhiv.com/ http://www.littlelighthouse.net/ http://kozmicbluesemisija.blogspot.com/ https://www.facebook.com/groups/ZoranModli https://www.facebook.com/groups/131568206482/ https://www.facebook.com/stop.gmo.srbija https://prviprvinaskali.com/clanci/recju/autori-ppns/aleksandra-ninkovic-tasic/mihajlo-i-pupin-sa-pasnjaka-do-naucenjaka.html https://prviprvinaskali.com/clanci/slikom/glagoljanja/arcibald-rajs-o-budzaklijskoj-politici.html https://prviprvinaskali.com/clanci/podrska-ppns/podrzi-rad-ug-prvi-prvi-na-skali-donacijom-na-racun-1504516749.html