Gradsko veće Kragujevca usvojilo je godišnji plan inspekcijskog nadzora za 2021. godinu za koji su zaduženi Gradska uprava za javne prihode i inspekcijske poslove, Sekretarijat za inspekcijske poslove i komunalnu policiju i Sekretarijat za javne prihode.
Godišnji plan obuhvata planove više organizacionih jedinica čije su odgovornosti: komunalna delatnost, zaštita životne sredine, građevinarstvo, saobraćaj, putevi, prosveta i sport.
Ovaj plan je dobio pozitivno mišljenje Ministarstva trgovine, turizma i telekomunikacija, Sektora turističke inspekcije. Mišljenje je zatraženo i od nadležnog inspekcijskog odeljenja pri Ministarstvu zaštite životne sredine, kao i sekretarijata za inspekcijske poslove i komunalnu policiju nadležnih ministarstava.
Poslovnik republičke Vlade propisuje da je deset radnih dana rok za dostavljanje mišljena na nacrt ili akt predlagača. Ukoliko mišljenje ne bude dostavljeno u roku, smatra se da na isti nije bilo primedaba, navedeno je u zaključku Gradskog veća sa sednice održane 30. decembra.
Cilj inspekcijskog nadzora je zakonito i bezbedno poslovanje, kao i sprečavanje i otklanjanje štetnih poslednica po zaštićena dobra, prava i interese, a to su: život i zdravlje ljudi, životna sredina, biljni i životinjski svet, imovina, prava i interesi zaposlenih i drugih radno angažovanih lica, privreda, javnih prihodi, rad organa i organizacija, kao i komunalni red.
Plan, pored ostalog, sadrži i procenu rizika, a istaknuti su neregistrovani subjekti čije svojstvo, kako je navedeno, "povlači odmah kritičan rizik". Riziku se upodobljavaju i registrovani subjekti koji nisu upisani u poseban registar ili evidenciju, kao i oni koji obavljaju delatnost bez saglasnosti nadležnih organa ili organizacije.
Inspekcijski nadzor i službene kontrole sprovodiće se 223 radna dana, od toga 160 kao direktan nadzor i kontrola, 20 dana planirano je za edukaciju, 23 za sastanke, obuke i seminare, a još 20 za kontrolu izvršenja izrečenih upravnih mera.
Za sprovođenje plana zaduženo je šest glavnih inspektora, načelnika odeljenja i 25 inspektora.
Inspekcijski rad predviđa i neplanirane aktivnost koje se odmah izvršavaju, a tiču se vanrednog stanja ili vanredne situacije, ali i prijava građana, kao i neposrednim zapažanjem inspektora. U zavisnosti od stepena rizika, preduzima se vanredni nadzor, stoji u ovom dokumentu.
Ilustracija: Raphael Silva/Pixabay
Izvor dokumenata: Grad Kragujevac
PRILOZI PPNSZaključak - Gradsko veće: Usvajanje Plana inspekcijskog nadzora 2021. Plan inspekcijskog nadzora 2021. - Sekretarijata za inspekcijske poslove i komunalnu policiju Plan inspekcijskog nadzora 2021. - Sekretarijata za javne prihode
Komentara: 0