"MHE ne zagađuju okolinu, one je potpuno uništavaju" Prof. dr Ratko Ristić, dekan Šumarskog fakulteta u Beogradu
MHE U JOŠANIČKOJ BANJI
EKO KARAVAN, RTS: KAO HIDROELEKTRANE UNIŠTAVAJU REKE - JOŠANICA, 2014.
Male hidroelektrane se prave na malim vodotokovima. Od njih se očekuje malo struje i malo problema po životnu sredinu. Glavni plan o potrebnom broju (skoro devet stotina) Srbija je napravila još krajem osamdesetih. Ostalo je da se u hodu rešavaju detalji. Pokazalo se da koraci u tom hodu nisu bili sigurni i čvrsti poznavaoci puta. A vrlo je jednostavno: koja je korist, koja je šteta, šta se dobija, da li se nešto gubi?
O malim hidroelektranama u Srbiji, u emisiji govore Nataša Milivojević, predsednica Ekološkog udruženja "Rzav"iz Arilja, Jelena Drmanac iz Jošaničke Banje i Dušan Mijović iz Zavoda za zaštitu prirode.
PRILOG RTS: KVAR U MALOJ HIDROELEKTRANI U JOŠANIČKOJ BANJI, VODA IZBILA NA PUT, 2018.
SNIMCI TANJUGA, 2019.
MEŠTANI DAJU PODRŠKU
PORUKE IZ RAKITE: LIDIJA FRANOVIĆ
Jošanička Banja: Meštani podržali izgradnju MHE!
Meštani Jošaničke Banje okupili su se danas u centru tog mesta u znak podrške izgradnji malih hidroelektrana (MHE) u Srbiji.
Ali, okupili su se i protiv aktivnosti međunarodne organizacije Riverwatch.eu koja vodi kampanju protiv njihove izgradnje na Balkanu.
Prema tvrdnjama meštana Jošaničke Banje, jedinog mesta u Srbiji u kojem su izgrađene skoro sve planirane MHE, aktivisti Riverwatcha su za danas najavili dolazak u Jošaničku Banju, u kojoj je od 2010. godine izgrađeno 17 MHE, ali se, navode, ipak nisu pojavili.
Goran Jemuović iz Baljevca kod Jošaničke Banje, koji je zaposlen u jednoj od MHE u Jošaničkoj Banji, rekao je za Tanjug da su se meštani okupili kako bi odgovorili na neistine koje, kaže, dolaze od stranih interesnih grupa koje finansiraju lokalne organizacije u Srbiji i regioniu da podbunjuju javnost protiv izgradnje MHE.
"Čekali smo danas strane plaćenike, ali nisu se pojavili, verovatno zato jer smo ih uhvatili u njihovim lažima kako se prilikom izgradnje MHE ne poštuje bilološki minimum, kako se uništavaju priroda i naši životi...", rekao je Jemuović.
On je prisustvovao skupu na kojem su okupljeni nosili transparente s porukama:"Srbiji trebaju investicije, a ne lažni ekolozi", "Banja živi od MHE, a vi od stranog kapitala", "Koristite MHE kao izgovor za pljačku", "Ojadili Rakitu, skupili pare", "Nemci, čuvajte vaše plavo srce, Srbiju ostavite Srbima"...
Jemuović je primetio da se organizacije, kao što je Riverwatch, protive izgradnji MHE u Srbiji i na Balkanu, ali ne i u zemljama kao što je Austrija u kojoj je, kako je naveo, izgrađeno čak 4.000 MHE.
Naveo je da je u 17 MHE na teritoriji opštine Raška, od čega je 14 u Jošaničkoj Banji, zaposleno 50 radnika, a da od njihove izgradnje indirektno živi još oko 150 porodica.
"Cela Jošanička Banja bila je angažovana na izgradnji MHE, izdavan je smeštaj za radnike sa strane, a restorani, kafići i prodavnice su imale mnogo veći promet, a tako je i danas", rekao je Jemuović i dodao je godišnji priliv od MHE za budžet lokalne samouprave iznosi oko 10 miliona dinara.
Slaviša Novković iz Jošaničke Banje rekao je da je to mesto oživelo u poslednjih 10 godina otkako je počela izgradnja MHE, od kojih korist, ističe, nisu imali samo zaposleni radnici, već i vlasnici ugostiteljskih objekata.
FOTO: OBILAZAK HIDROELEKTRANE, 6. 7. 2019. - Meštani Jošaničke Banje okupili su se u centru tog mesta u znak podrške izgradnji malih hidroelektrana (MHE) u Srbiji, ali i protesta protiv aktivnosti međunarodne organizacije Riverwatch.eu koja vodi kampanju protiv njihove izgradnji na Balkanu. Prema tvrdnjama meštana Jošaničke Banje, jedinog mesta u Srbiji u kojem su izgrađene skoro sve planirane MHE, aktivisti Riverwatcha su za danas najavili dolazak u Jošaničku Banju, u kojoj je od 2010. godine izgrađeno 17 MHE, ali se, navode, ipak nisu pojavili.
VIDEO: BABUŠNICA, 7. 7. 2019. - Meštani sela Rakita i Zvonce okupili se na Rakitskom mostu kako bi podržali izgradnju malih hidroelektrana (MHE) u tim mestima, dok su nekoliko kilometara dalje članovi inicijative Odbranimo reke Stare planine (ORSP), aktivisti međunarodne inicijative "Spasimo plavo srce Evrope", ali i nekoliko meštana Rakite organizovali protest protiv gradnje.
Meštanin Rakite koji je i odbornik u Skupštini opštine Babušnica Saša Zlatanov rekao je za Tanjug da je izgradnja MHE, koja je počela pre oko dve i po godine, unela nemir među lokalno stanovništvo koje je u početku bilo na istoj strani protiveći se da trasa cevovoda ide uz put.
Kompletan sadržaj vesti dostupan je korisnicima Tanjugovih servisa
DMB VIDEO: RAKITA - MESTO ZLOČINA NAD PRIRODOM I LJUDIMA
PRILOG SLOBODNE TELEVIZIJE
RTV MELOS: PREVARE INVESTITORA U MHE
BRUS ONLAJN: DR JELENA DRMANAC, PREDSEDNIK ODBORA ZA ZAŠTITU I RAZVOJ JOŠANIČKE BANJE
STVARNOST ONLAJN: PROTEST PROTIV MHE - PODRŠKA IZ JOŠANIČKE BANJE
OBRAZOVNO-NAUČNI PROGRAM RTS: REKE BEZ POVRATKA
U Srbiji je planirana izgradnja 800 mini hidroelektrana, a na prostoru Balkana 3.500. Građanski protesti protiv njihove gradnje sve su intenzivniji. Ekolozi upozoravaju da bi izgradnja derivacionih mini hidroelektrana, gde se reka u dužini od nekoliko kilometra "spakuje" u cevi i vodi do mašinske hale, mogla da ima nesagledive posledice po vodni režim. Ujedno to bi ugrozilo ekosisteme i opstanak lokalnog stanovništva.
Svrha prelaska sa fosilnih goriva na obnovljive izvore enrgije je zaštita životne sredine i održivi razvoj koji će prirodne resurse sačuvati za buduće generacije. Energija dobijene iz mini hidroelektrana nije "zelena energija" ukoliko ništa od toga ne čuva, već uništava rečna korita, priobalje i živi svet.
O tome kakvu štetu mini hidroelektrane nanose prirodi govori emisija "Reke bez povratka".
SIMPOZIJUM SANU: UTICAJ MALIH HIDROELEKTRANA NA ŽVOTNU SREDINU
PARKOVI ZA PRIRODU I LJUDE: ĐERDAP
VIŠE LASTA = MANJE KOMARACA I MUVA
POMOĆ PČELARIMA IZ KIKINDE
AMAZONSKO PLEME DOBILO TUŽBU PROTIV VLADE EKVADORA - SAČUVANI MILIONI HEKTARA ŠUME
MALEZIJA NEĆE DA BUDE DEPONIJA RAZVIJENIH ZEMALJA
RAZLOG GUBITKA BIOLOŠKE RAZNOLIKOSTI I IŠČEZAVANJA MNOGIH VRSTA
ODBRANIMO REKE STARE PLANINE: RECI NE BANKAMA!
PARAZITIRAJU NA ASTRONOMSKIM SILAMA PROMENE KLIME
ORGANSKA BAŠTA ZA DECU
ЕКОЛОШКА АЗБУКА - ДОБРИЦА ЕРИЋ
GORA PROKRČILA STAZU I OČISTILA DEPONIJU NA BEŠNJAJI
EPS I FIRME KUMA PREDSEDNIKA DOBILI NAJVIŠE NOVCA ZA MHE U 2018.
SMERNICE ZA ODRŽIVO PLANIRANJE I UPRAVLJANJE SLIVNIM PODRUČJIMA MALIH HIDROELEKTRANA U ZAŠTIĆENIM PRIRODNIM DOBRIMA - RUKOVODILAC IZRADE PROJEKTA DR RATKO RISTIĆ, REDOVNI PROFESOR (ZAVRŠNI STRUČNI IZVEŠTAJ)
JELKA CRNOBRNJA-ISAILOVIĆ: MHE - OPASNOST ZA VODOZEMCE I GMIZAVCE
AKADEMIJA INŽENJERSKIH NAUKA SRBIJE PROTIV STIHIJSKE I NEKONTROLISANE IZGRADNJE MHE SA DUGAČKIM CEVIMA
Komentara: 0